01STOCK_PARKER

Janesville Parker High School seniors received these scholarships and awards at a ceremony May 16:

Janice Aguilar, daughter of Francisco Aguilar and Georgina Guzman, Janesville Art League Scholarship.

Jillian Alderman, daughter of Thomas and Heidi Alderman, Cargill United Church General Scholarship.

Halie Anderson, daughter of Nina Anderson, valedictorian, William Reis Scholarship, Janesville Noon Lions Club Scholarship and Janesville Noon Rotary Club Scholarship.

Zoe Anderson, daughter of Daniel and Leslie Anderson, Dianne Behm and Emily Kletzien Memorial Scholarship.

Yanet Arvizo, daughter of Pedro and Yanet Arvizo, James Swart ROTC Scholarship.

Randall Augustine, son of David and Peggy Augustine, START Scholarship and Dan Wastak Memorial Scholarship.

Jordan Bailey, son of Brian and Kimberly Bailey, four-year letter winner.

Autumn Bauer, daughter of Jennie Bauer and Michael DeCoto, Believe and Achieve Scholarship.

Jacy Benway, daughter of Mary Benway, START Scholarship.

Kaitlyn Beyer, daughter of Dale and Cheryl Beyer, four-year letter winner.

Rei Bezat, son of Aurel and Daniela Bezat, valedictorian, National Merit Commended Student, 2018 Parker Academic Excellence, Theodore W. Batterman Family Scholarship, Charlie Roberts Social Studies Award and Parker Science National Honor Society Scholarship.

Emma Bogin, daughter of Eric Bogin and Kasie Prochazka, four-year letter winner.

Kade Bohlman, son of Bradley and Kelly Bohlman, Moore Family Scholarship, Rex P. Ryan Memorial Scholarship, Vietnam Veterans Scholarship Chapter No. 236 and Blackhawk Community Credit Union Scholarship.

Brittney Burdick, daughter of Tammy Barlass and Steven Burdick, START Scholarship.

Breonna Burhans Walls, daughter of Valen Hernandez and Ryan Walls, Sue A. Prosser Education Scholarship, Janesville Blackhawk Golden “K” Wilson School Scholarship, START Scholarship, and Believe and Achieve Scholarship.

Madelyn Byrne, daughter of Daniel and Kimberly Byrne, Youth Baseball of Janesville Scholarship and four-year letter winner.

Ross Cavey, son of Dean and Jackie Cavey, Richard F. Schwarer Scholarship, Janesville Youth Wrestling Club Scholarship and University of Alabama in Huntsville Charger Scholar Scholarship.

Lynzi Clason, daughter of Farrah Clason-LaBelle and Rick Wildkatsch, Westside Corridor Scholarship, START Scholarship, and Believe and Achieve Scholarship.

Toby Cook, son of Toby and Sherry Cook, Janesville Professional Police Association Scholarship, Albert H. Kath Jr. Scholarship offered by Vietnam veterans, START Scholarship and Parker Viking Athletic Booster Club Scholarship.

Cora Creighton, daughter of Kristi and Jeffrey Creighton, Westside Corridor Scholarship.

Hugo Cruz Orosco, son of Yolanda Orosco, Janesville Multicultural Teacher Opportunities Scholarship, four-year letter winner and START Scholarship.

Camrin Dimas, daughter of Juan and Jessica Dimas, START Scholarship.

Kavion Ellison, son of Shanelle Ellison, Believe and Achieve Scholarship.

Yasmilet Esquivel, daughter of Israel and Melody Esquivel, Logan Family Scholarship and Janesville Noon Kiwanis Club Scholarship.

Emily Feirer, daughter of Todd and Suncha Feirer, Parker National Honor Society and the American Red Cross Scholarship and Parker DECA Scholarship.

Alexis Fenrick, daughter of Jeffrey and Suzanne Fenrick, salutatorian, 2018 WIAA Scholars Athlete, Karl A. and Bernice E. Samek Scholarship, Blackhawk Community Credit Union Scholarship, Rock Aqua Jays Kevin Freund Memorial Scholarship, four-year letter winner, Mark “Hammy” Hamilton Track Scholarship, Winona State University Academic Award, Winona State University Student Athlete Award and Richard Ellis Post No. 205 American Legion Athletic Medal.

Mackenzie Forrest, daughter of Bobbi and Patrick Forrest, four-year letter winner, Janesville Western Star Lodge No. 55 Scholarship, Northern Michigan University National Academic Award and Northern Michigan University Wildcat Achievement Scholarship.

Kyle Fuller, son of Tom and Jane Fuller, Theodore W. Batterman Family Scholarship and Janesville Promise Scholarship.

Cesar Garcia, son of Maria Gomez and Serapio Garcia, four-year letter winner.

Brianna Garey, daughter of Christine and Brian Garey, four-year letter winner, Riverside Men’s Golf Association Gene Thorp and Fred Parkinson and Don Kazda Member Scholarship.

Ethan Griffith, son of Valerie and Scott Griffith, four-year letter winner.

Deven Grigsby, son of Enrique and Wendi Diaz, 2018 Parker Technical Excellence and START Scholarship.

Jonathan Grorud, son of Bradley and Jamie Grorud, John S. Scott Scholarship, Evelyn Kettle Memorial Scholarship-RiversEdge Bowl and South Central Wisconsin USBC Evelyn Kettle John Carson Tribute.

Madison Hagemann, daughter of Allison and Jeffery Hagemann, four-year letter winner.

Jace Hahn, daughter of Terry and Julie Hahn, Janesville Area Retired Educators Association Scholarship.

Gabriella Haines, daughter of Timothy and Lynette Haines, St. William Home and School Scholarship.

Matthew Hanley, son of Michael and Laura Hanley, Doc Brodie Memorial Scholarship.

Jacob Hayes, son of Belind and Charles Hayes, Parker Viking Athletic Booster Club Scholarship.

Michael Henry, son of David and Renae Henry, valedictorian, 2018 Parker Academic Excellence, Joseph N. Melan College Scholarship, National Merit Commended Student, Parker PTSA Scholarship and Parker DECA Scholarship.

Addison Jonuska, daughter of Douglas Jonuska and Janet Applebee, Stanley Weber Memorial Scholarship.

Max Kisting, son of Craig and Lori Kisting, valedictorian, 2018 WIAA Scholars Athlete, Geraldine Hedberg Scholarship, Knipp-Poulter Scholarship, four-year letter winner, Janesville Noon Lions Club Scholarship, Richard Ellis Post No. 205 American Legion Athletic Medal and Parker Science National Honor Society Scholarship.

Luke Klubertanz, son of Thomas and Theresa Klubertanz, Janesville Promise Scholarship.

Brodie Klukas, son of Donald and Carrie Klukas, four-year letter winner.

Abigail Kuenzi, daughter of Randall and Susan Kuenzi, Dan Wastak Memorial Scholarship.

Bianca Kuffer, daughter of Brandon and Carrie Ann Kuffer, Norman W. and Janice Graper Scholarship and Alpha Delta Kappa Scholarship.

Garrett Leach, son of Nolen and Kelley Leach, valedictorian, John and Jo Draeger Scholarship, four-year letter winner, St. Paul’s Lutheran Church & School PTL Scholarship and Parker Viking Athletic Booster Club Scholarship.

Austin Letts, son of Jennifer Ellis and Leslie Letts, Janesville Promise Scholarship and Believe and Achieve Scholarship.

Sarah Marshall, daughter of Denise Fort and Jeffrey Marshall, Anita Fanta Scholarship and Janesville Catholic Women’s Club Scholarship.

Paige McCaslin, daughter of Dennis and Susan McCaslin, START Scholarship.

Riley McDade, son of Mark and Lisa McDade, Carroll University Hilger Tradition Award and Carroll University Voorhees Scholarship.

Chesity McDaniels, daughter of Charity House Davis and Carl Grant McDaniels, Beloit College WI Distinguished Scholar Award, Beloit College Powerhouse Spark Award and Rubie McWilliam Scholarship.

Lauryn Meglic, daughter of Brad and Jessica Meglic, Logan Family Scholarship, Mercy Hospital Health System Medical Staff Scholarship and START Scholarship.

Colin Michaels, son of Kalasinh and Carly Sihabouth, 2018 Parker Technical Excellence and START Scholarship.

Hope Miland, daughter of Douglas and Lisa Miland, Blackhawk Community Credit Union Scholarship, Drake University Presidential Scholarship and Adams-Columbia Electric Cooperative Scholarship.

Raquel Montane, daughter of Tod and Corintha Montane, Richard Klipstine THOR Scholarship and Janesville Noon Rotary Club Scholarship.

Megan Morgan, daughter of Tanya and Aaron Morgan, START Scholarship.

Seamus Murphy, son of Sean and Leslie Murphy, Moore Family Scholarship, JEA Scholarship, four-year letter winner and START Scholarship.

Reave Myszewski, daughter of Jerry and Stacy Myszewski, four-year letter winner.

Madeline Nelson, daughter of Richard and Regina Nelson, valedictorian, Theodore W. Batterman Family Scholarship, Blackhawk Community Credit Union L. Patrick McGuire Presidential Scholarship, St. William Home and School Scholarship, Elks Ladies Scholarship, four-year letter winner and Parker DECA Scholarship.

Samuel Nemetz, son of David and Stacy Nemetz, Marian University Sr. Mary Mollison Legacy Scholarship, Parker Viking Athletic Booster Club Scholarship and Cargill United Church Howard Marquardt Trust Scholarship.

Jordyn Nenno, daughter of Chad and Erica Nenno, four-year letter winner, Janesville Blackhawk Golden “K” Kiwanis Hugh Horswell Scholarship.

Emily Newmark, daughter of Michael and Dorothy Newmark, valedictorian, 2018 Parker Academic Excellence and Joseph N. Melan College Scholarship.

Alexis O’Beirne, daughter of Cliff and Janet O’Beirne, Lavern Anderson Memorial Scholarship, Theresa A. Purintun Memorial Scholarship, Lincoln PTA Scholarship and Laura Watson Volunteer Memorial Scholarship.

Samantha Olvera, daughter of Benjamin and Maria Olvera, RIMO Scholarship.

David Olvera-Bedolla, son of Nicolas and Rosalva Olvera, Janesville Promise Scholarship.

Spencer Orley, son of James and Mary Orley, four-year letter winner and Parker PTSA Scholarship.

Brett Perkins, son of Terry and Karin Perkins, 2018 Parker Technical Excellence, James F. Adams Construction Scholarship, Howard Peterson Scholarship, George and Harriet Christopherson Scholarship, four-year letter winner, Janesville Youth Wrestling Club Scholarship, Van Buren PTA Scholarship, START Scholarship and South Central Wisconsin Builders Association Scholarship.

Sydney Peterson, daughter of David and Teri Peterson, Wilson Rawls Scholarship, Elks Ladies Scholarship, four-year letter winner and Madison PTA Scholarship.

Rachel Przybyla, daughter of James and Dolly Przybyla, valedictorian, Alvah Lloyd & Lulu Lloyd Scholarship, Rock Co. Agricultural Scholarship, Janesville FFA Alumni, Janesville Woman’s Club Scholarship, Parker FFA Scholarship and National FFA Foundation & Built Ford Tough Scholarship.

Lauren Reid, daughter of Timothy and Mary Reid, Janesville Morning Rotary Service Above Self Scholarship, Riverside Men’s Golf Association George Clatworthy Golf Team Scholarship, Parker DECA Scholarship, Washington PTA Scholarship and Janesville Noon Kiwanis Club Scholarship.

Carson Richards, daughter of Shawn Richards and Kerstin Skaleski, four-year letter winner and VFW Post 1621 Auxiliary Nursing Scholarship.

Theodore Rickman, son of Brian and Cynthia Rickman, Robert C. Lovejoy Scholarship, VFW Post 1621 Citizenship Scholarship and Parker Science National Honor Society Scholarship.

Jacob Roeschli, son of Dan and Amy Roeschli, Janesville Promise Scholarship.

Camryn Rosga, daughter of James and Michelle Rosga, four-year letter winner.

Carlton Ross, son of Kelly and Larry Ross, Dan Wastak Memorial Scholarship, Ronald J. Jelinek Memorial Fund for Welding, START Scholarship and Believe and Achieve Scholarship.

Gisela Sarabia Sandoval, daughter of Araceli Sandoval-Jimenez and Alfredo Sarabia, Theodore W. Batterman Family Scholarship, Janesville High School Class of ‘57 Scholarship, Beloit College WI Distinguished Scholar Award and Janesville Noon Rotary Club Scholarship.

Dakota Schmaling, grandson of John and Sandra Schmaling, four-year letter winner and Mark “Hammy” Hamilton Track Scholarship.

Jacob Schoeder, son of Michael and Sharon Schoeder, START Scholarship.

Alexis Schuhmacher, daughter of Daniel and Linda Schuhmacher, Carolyn R. Fisher Scholarship.

Dawson Shultz, son of Tara and David Shultz, Janesville Blackhawk Golden “K” Kiwanis Hugh Horswell Scholarship and Parker Science National Honor Society Scholarship.

Nikolas Sitter, son of Todd and Dawn Sitter, Janesville Youth Hockey Scholarship-Scott Barritt Memorial and four-year letter winner.

Natalie Smith, daughter of Katherine Wehler and Steven Smith, Sue A. Prosser Education Scholarship.

Brandon Southers, son of Michael and Kerry Southers, South Central Wisconsin USBC Evelyn Kettle John Carson Tribute.

Nancy Suarez, daughter of Policarpio and Patricia Suarez, DAR Good Citizenship Award, Edna M. Guerra Memorial Scholarship, Adams Elementary PTA Scholarship, American Association of American Women Scholarship, Janesville Catholic Women Scholarship, Franklin PTA Scholarship and Janesville Noon Rotary Club Scholarship.

Keegan Thiele, daughter of Dennis and Angela Thiele, Katherine M. Belling Memorial Art Scholarship, Janesville Promise Scholarship, Mae Theisen Scholarship, Alpha Delta Kappa Scholarship, Rock Energy Cooperative Scholarship, UW-Whitewater Edna Grinstead Scholarship Award, UW-Whitewater New Student Scholar Award, Janesville Elks Lodge No. 254 U.S. Constitution Scholarship Contest local winner, Janesville Elks Lodge No. 254 Mr. and Mrs. Lyndahl I. Slayton Scholarship, Franklin PTA Scholarship, Parker High School National Art Honor Society Scholarship, Suzanne Van Galder Fine Arts Scholarship, National Art Honor Society Scholarship and Janesville Noon Kiwanis Scholarship.

Jacob Thomas, son of Jennifer and Joseph Thomas, Rock Aqua Jays Kevin Freund Memorial Scholarship.

Mirnaly Veguilla, daughter of Myrna and Virginio Veguilla, Theodore W. Batterman Family Scholarship, Blackhawk Community Credit Union Scholarship, four-year letter winner, Lincoln PTA Scholarship and Parker Viking Athletic Booster Club Scholarship.

Rebecca Vincetich, daughter of Theodore and Leslie Vincetich, Parker Viking Athletic Booster Club Scholarship and Beloit Health System Nursing Scholarship.

Ann Wienke, daughter of Jeremie and Jessica Wienke, START Scholarship.

Jacob Wildes, son of Jeffrey and Michele Wildes, Janesville Blackhawk Golden “K” Kiwanis Memorial Scholarship.

Rebecca Williams, daughter of David and Nancy Williams, START Scholarship and Janesville Noon Kiwanis Scholarship.

Graham Wynes, son of John and Kathy Wynes, Elks Club Scholarship in memory of Leon Glowacki.

Matthew Zimmerman, son of John and Lisa Zimmerman, JEA Scholarship, Viterbo University Dean’s Scholarship, Viterbo University Smith Business Scholarship, Viterbo University Men’s Golf Scholarship, four-year letter winner, James E. Piehl Memorial Scholarship, Riverside Men’s Golf Association George Clatworthy Golf Team Scholarship, Riverside Men’s Golf Association Gene Thorp, Fred Parkinson, Don Kazda Member Scholarship and Jacob Mayfield Memorial Scholarship.

GazetteXtra.com does not condone or review every comment. Read more in our Commenter Policy Agreement

  • Keep it clean. Comments that are obscene, vulgar or sexually oriented will be removed. Creative spelling of such terms or implied use of such language is banned, also.
  • Don't threaten to hurt or kill anyone.
  • Be nice. No racism, sexism or any other sort of -ism that degrades another person.
  • Harassing comments. If you are the subject of a harassing comment or personal attack by another user, do not respond in-kind. Use the "Report comment abuse" link below to report offensive comments.
  • Share what you know. Give us your eyewitness accounts, background, observations and history.
  • Do not libel anyone. Libel is writing something false about someone that damages that person's reputation.
  • Ask questions. What more do you want to know about the story?
  • Stay focused. Keep on the story's topic.
  • Help us get it right. If you spot a factual error or misspelling, email newsroom@gazettextra.com or call 1-800-362-6712.
  • Remember, this is our site. We set the rules, and we reserve the right to remove any comments that we deem inappropriate.

Report comment abuse