Janesville25.7°

First-day results from WIAA State Track and Field

Print Print
June 2, 2012
— Boys

Division 1


At UW-La Crosse


TEAM SCORES


(5 events)


Janesville Craig 26, Brookfield East 18, Rice Lake 15, Monona Grove 10.75, Brookfield Central 10, La Crosse Central 10, Hudson 8, Grafton 8, Arrowhead 7, Seymour 6.75, Cedarburg 6, Oconomowoc 6, Waukesha South 6, Kimberly 6, Waukesha West 5.50; Neenah 5.50, Racine Park 5, Waunakee 4, Madison La Follette 4, Wisconsin Lutheran 4, Janesville Parker 4, Beaver Dam 4, Marshfield 3, Wauwatosa East 3, Waterford 3, Madison East 2, Lakeland Union 1.75, Sun Prairie 1, Whitefish Bay 1, Green Bay Preble 0.75.


WHEELCHAIR


Greendale 10, Verona 8, West Bend East 6, Cedarburg 5.


INDIVIDUAL EVENTS


800—1. Brad Johnson (BE), 1:52.4; 2. Tommy Meister (JC), 1:53.26; 3. Sean Wagner (Sey), 1:53.82; 8. Brad Money (JP), 1:54.71.


1,600—1. Carl Hirsch (BC), 4:08.21; 2. Tommy Meister (JC), 4:10.76; 11. Spencer Hrycay (JC), 4:19.19.


Shot put—1. Theron Baumann (MG), 60-09.25; 2. Jason Zahn (G), 56-04.50; 3. Zach Poker (O), 56.04; 6. Trever Steinke (JP), 54-04.50


Long jump—1. Calvin Coleman (JC), 22-3.50; 2. Kyle Rohde (BE), 22-01.5; 3. Josh Dixon (Ceder), 22-00; 12. Riley Kovars (Milt), 20-08.50.


High jump—1. Wally Ellenson (RL), 6-10; 2. Sawyer Smith (LXC), 6-06; 3. Logan Hovie (Nee), 6-04; 3. Joe Schobert (WW), 6-04;


Division 2


TEAM SCORES


(Five events)


Belleville/New Glarus 22, Marinette 18, Aquinas 14, Madison Edgewood 12, East Troy 11, Amery 10, Monroe 10, Milwaukee Lutheran 9, Lake Mills 8, Brown Deer 8, Nekoosa 6, Clintonville 6, Platteville 5.5, Neillsville 5.50, Black River Falls 5, Waupun 5, Jefferson 5, Ashland 4, Whitewater 4, Gale-Ettrick-Trempealeau 4, Ellsworth 4, Little Chute 3, Southern Door 3, University School of Milwaukee 3, Barron 2, Big Foot 2, Two Rivers 2, Oconto Falls 1, Notre Dame 1, Medford Area 1, Freedom 1.


INDIVIDUAL EVENTS


800—1. Ethan Moehn (Mon), 1:56.65; 2. Jake Schimenz (BD), 1:55.34; 3. Wesley Morgan (B/NG), 1:55.36.


1,600—1. Joe McKenna (MEdg), 4:13.74; 2. Ryan McCoy (B/NG), 4:14.47; 3. Jeff Meitler (MilL), 4:17.94.


Discus—1. Ryan Johnson (Am), 171-10; 2. Dustin Valind (Mar), 168-03; 3. Kyle Petermann (Clinvl), 160-10; 7. Garrett Cary (WBF), 152-03.


Triple jump—1. Cody Zaeske (ET), 46-07.25; 2. Garrison Woods (B/NG), 45-05.75; 3. Michael Conway (Aq), 44-06; 8. DJ Sweet (ET), 42-04.75.


Pole vault—1. Preston Perkins (Mar), 14-0; 2. Andy Woerpel (LM), 13-09; 3. Sandy Bautch (Neil), 13-06.0; 5. Cody Fielder (Whitew), 13-06.


Division 3


TEAM SCORES


(Five events)


Edgar 18, Wild Rose 16, Edgar 16, Crivitz 16, Rosholt 15, Cuba City 14, The Prairie School 10, Algoma 10, Stratford 9, McDonell Central 8, Lena/St. Thomas Academy 6, Bruce 6, Darlington 6, Sevastopol 5, Shiocton 5, Webster 4, Reedsville 4, Ozaukee 4, Gillett 3, Regis 3, Independence Gilmanton 2, Saint Mary’s Springs 2, Waterloo 2, Chequamegon 2, Albany 1, Ithaca 1.


INDIVIDUAL EVENTS


800—1. Darren Hudziak (WR), 1:58.82; 2. Josh Morrison (H), 1:58.97; 3. Nathanial Behnke (Bru), 1:59.54; 8. Reece Whitehead (Al), 2:00.70.


1,600—1. Andres Tineo Paz (PS), 4:20.59; 2. Nick Zander (McDC), 4:21.04; 3. Jordan Yenter, (Ros), 4:23.43.


Discus—1. Zach Blahnik (Al), 175-06; 2. Viktor Stelter (Ed), 163-05; 3. Greg Ganter (CC), 157-07.


Triple jump—1. Kyle Schueller (Edg), 45-07.75; 2. Austin Schaffer (Hil), 44-07.75; 3. Alec Dix (WR), 42-03.75.


Pole vault—1. Jake Wiedemeier (Criv), 14-03.0; 2. Travis Langmeier (CC), 13-06; 3. Cody Ewert (Mar), 13-06.



Girls


Division 1


At UW-La Crosse


TEAM SCORES


(Five events)


Arrowhead 16, Madison Memorial 10, menomonie 10, Plymouth 10, Ashwaubenon 10, Neenah 10, D.C. Everest 10, Madison West 10, Wausau West 9, Waunakee 8, Brookfield East 8, Shawano 8, Wisconsin Lutheran 6, Menomonee Falls 6, West Allis Central 5, Brookfield Central 5, Oconomowoc 5, Janesville Craig 5, Madison La Follette 4, Fond du Lac 5, Muskego 4, Bay Port 4, Verona 3, Green Bay Southwest 3, Nicolet 3, Burlington 3, Wauwatosa East 2, Hudson 2, Madison East 2, Hamilton 2, Beaver Dam 2, Merrill 2, Slinger 1, Kimberly 1, Whitefish Bay 1.


INDIVIDUAL RESULTS


3,200—1. Haley Johnson (Pl), 10:43.01; 2. Sarah Heinemann (W), 10:46.01; Olivia Pratt (MW), 10:47.15. 23. Miranda Slaback (JP), 11:39.73; 24. Danica Reinicke (JC), 11:40.73


3,200 relay—1. Neenah, 9:00.42; 2. Arrowhead, 9:19.48; 3. Wausau West, 9:23.76.


Discus—1. Corinne Franz (MM), 137-04; 2. Jamie Clark (Sh), 129-02; 3. Paige Day (DCE), 125-07; 15. Ashley Hartwig (JP), 105-05.


Triple jump—1. Stefani Friedenfels (Meno), 38-6.25; 2. Alisha Harper (BE), 37.825; 3. Mikayla Robertson (MF), 37.06.75; 4. Allison Calkins (JC), 37-01.75;


Pole vault—1. Alex Flucke (Ash), 12-6; 2. Cami Gilson (Arr), 12-6; 3. Taylor Corkum (WISL), 11-6.


Division 2


TEAM SCORES


(Five events)


Gale-Ettrick Trempealeau 15, McFarland 11, Lake Mills 11, East Troy 10, Kettle Moraine Lutheran 10, Platteville 10, Ladysmith 10, Whitewater 10, Freedom 9, Dodgeville/Mineral Point 9, Walworth Big Foot 8, Two Rivers 8, West Salem 8, Peshtigo 6, Wittenberg-Birnamwood 6, Chilton 6, Altoona 5, Spooner 5, Madison Edgewood 5, Somerset 4, Lodi 4, Mishicot 4, Random Lake 3.50, Little Chute 3, Tomahawk 3, Marinette 2, Clintonville 2, New Holstein 2, Catholic Memorial 2, Milwaukee Lutheran 1. Aquinas 1. Prescott 1, Black River Falls .50.


INDIVIDUAL EVENTS


3,200 run—1. Andrea Ostenso (Lady), 10:48.78; 2. Kellie Greenwood (TR), 10:56.91; 3. Liz Smits (MF), 11:04.16.


3200 relay—1. Platteville, 9:21.84; 2. Freedom, 9:24.75; 3. Chilton, 9:29.23; 11. Evansville (Brielle Greenleaf, Kayla Klitzman, Jennifer Larson, Tess Thornton), 9:54.21.


Shot put—1. Molly Griep (Whitwtr), 42-07.75; 2. Alyssa Lueck (WBF), 40-07.0; 3. Emma Koeppel (LM), 38-05.50; 9. Tessa Snell (Ed), 34-05.0.


Long jump—1. Bryzena Santos (ET), 18-06.50; 2. Tatiana Rice (G-E-T), 17-08.75; 3. Megan School (W-B), 17-06.25.


High jump—1. Meghan Niemann (KML), 5-06; 2. Jesse Welch (WS), 5-04; 3, Nicole Motkowski (Pesh), 5-04.


Division 3


TEAM SCORES


Oshkosh Lourdes 18, Manitowoc Lutheran 16, Algoma 15, Saint Mary’s Springs 12, Edgar 10, University Lake School 10, Belmont 8, Spring Valley 8, Blair-Taylor 8, Southwestern 8, Elmwood/Plum City 8, Wild Rose 8, Regis 7, Amherst 6, Flambeau 6, McDonell Central 5, Assumption 5, Darlington 4, Deerfield 4, Kickapoo/La Farge 4, Clear Lake 4, Pittsville 3, Cambridge 3, Auburndale 3, Living Word Lutheran 3, Marion 2, Newman Catholic 2, Rio 1, Fennimore 1, Suring 0.60, Tri-County 0.60, Chequamegon 0.60, Lake Country Lutheran 0.60, Fall River 0.60.


INDIVIDUAL EVENTS


3,200—1. Molly Seidel (ULS), 10:21.93; 2. Breanna Colbenson (SV), 11:01.48; 3. Abby Moore (OL), 11:28.66.


3,200 relay—Saint Mary’s Springs, 9:37.64; 2. Elmwood/Plum City, 9:46.78; 3. Flambeau, 9:47.99.


Shot put—1. Kennedy Blahnik (Alg), 47-11.00; 2. Kailee Kamps (Bel), 45-07.25; 3. Katy Rutz (Am), 40-04.25.


High jump—1. Audra Winter (ManL), 5-04; 2. Haley Hazlett (WR), 5-03-0; 3. Teenie Lichtfuss (OshL), 5-03.0.


Long jump—1. Jena Heidemann (Edg), 17-01.50; 2. Jenna Ladsten (B-T), 17-00.25; 3. Leah Nass (ManL), 16-06.25.



Print Print