Janesville66°

Elks rule Southern Lakes swimming

Print Print
February 5, 2012
— Sam Johnson and the Elkhorn High boys swim team dominated Saturday’s Southern Lakes Conference meet.

The Elks, behind two individual wins from Johnson, finished with 579 points to win the seven-team title. The co-op team of Badger/Big Foot, Wilmot/Westosha was second with 416 and the co-op team of Platteville/Lancaster was third with 361.


Johnson, a sophomore, won the 200 individual medley and the 500 freestyle, as well as anchoring the victorious 200 and 400 freestyle relay teams. Elkhorn’s Matt Zimmerman won the 100 butterfly.


Badger/Big Foot’s Joe Shane won both the 50 freestyle and 100 freestyle, while Delavan-Darien’s Zachariah Karbash won the 100 backstroke.


Southern Lakes Conference Meet


At Jefferson


TEAM SCORES


Elkhorn 579, Badger/Big Foot/Wilmot/Westosha 416, Platteville/Lancaster 361, Delavan-Darien 251, Whitewater 238, Burlington 153, Jefferson/Cambridge 125.


INDIVIDUAL AND RELAY RESULTS


200 medley relay—1. Badger (Nick Herman, Luke Lemke, Joe Shane, Zach Zenner), 1:45.81; 2. Elkhorn, 1:46.55; 3. Platteville, 1:49.58.


200 freestyle—1. Remy Glogovsky (B/BF), 1:53.99; 2. Ethan Fink (Elk), 1:55.3; 3. Luke Gorst (Elk), 1:55.61.


200 individual medley—1. Sam Johnson (Elk), 2:04.42; 2. Luke Lemke (B/BF), 2:09.29; 3. Clayton Odling (Elk), 2:17.26.


50 freestyle—1. Joe Shane (B/BF), 22.94; 2. Sean Collins (Elk), 22.95; 3. Matt Zimmerman (Elk), 23.91.


100 butterfly—1. Matt Zimmerman (Elk), 56.37; 2. Daniel Vazquez (DD), 59.38; 3. Kent Stringham (Elk), 59.66.


100 freestyle—1. Joe Shane (B/BF), 50.45; 2. Sean Collins (Elk), 51.85; 3. Luke Gorst (Elk), 52.26.


500 freestyle—1. Sam Johnson (Elk), 4:54.46; 2. Remy Glogovsky (B/BF), 5:13.32; 3. Jake Ruemmele (Elk), 5:20.78.


200 freestyle relay—1. Elkhorn (Luke Gorst, Brandon Ambrose, Sam Johnson, Sean Collins), 1:33.25; 2. Badger. 1:35.32; 3. Elkhorn, 1:39.37.


100 backstroke—1. Zachariah Karbash (DD), 58.52; 2. Jake Ruemmels (Elk), 58.92; 3. Matt Briggs (B/BF), 1:00.32.


100 breaststroke—1. Luke Lemke (B/BF), 1:05.17; 2. Ben Bahr (P), 1:05.91; 3. Cody Fiedler (Whi), 1:07.86.


400 freestyle relay—1. Elkhorn (Gorst, Ambrose, Zimmerman, Johnson), 3:25.96; 2. Platteville/Lancaster, 3:36.34; 3. Delavan-Darien, 3:36.35.



Print Print