Janesville65.4°

WIAA state cross country

Print Print
October 29, 2011

HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY


WIAA STATE MEET


At Wisconsin Rapids


Division 1


TEAM SCORES


Hartland Arrowhead 71, Janesville Craig 134, La Crosse Logan 139, Madison West 174, Milwaukee Marquette 177, Madison La Follette 193, Stevens Point 201, D.C. Everest 210, Kenosha Tremper 240, Brookfield Central 251, Waukesha South 277, Bay Port 331, Baraboo 336, Green Bay Preble 340, Whitefish Bay 348, Eau Claire Memorial 354, Wauwatosa East 371, Westosha Central 404, Neenah 422, Appleton North 434.


INDIVIDUAL RESULTS


(5,000 meters)


1. Chandler Diffee (Madison La Follette), 15:35.47; 2. Russell Sandvold (Arrowhead), 15:40.67; 3. Kyle Lewin (Arrowhead), 15:42.02; 4. Ryan Kromer (Hudson), 15:47.55; 5. Carl Hirsch (Brookfield Central), 15:50.38; 6. Brad Woodford (Waukesha South), 15:51.74; 7. Tommy Meister (Janesville Craig), 16:01.12; 8. Joe McAsey (Marquette), 16:03.44; 9. Zach Hansen (Kenosha Tremper), 16:04.56; 10. Brasd Selner (Ashwaubenon), 16:06.57; 11. A.J. Kitchen (Beaver Dam), 16:08.25; 12. Patrick Campbell (Wauwatosa West), 16:09.19; 13. Jonah Weisse (Madison Memorial), 16:12.63; 14. Will Conley (Arrowhead), 16:13.57; 15. Paul Escher (La Crosse Logan), 16:14.42.


Janesville Craig—7/6. Tommy Meister, 16:01.12; 27/19. Spencer Hrycay, 16:23.3; 40/30. Evan Lalor, 16:369.09; 52/35. Hunter Salmon, 16:46.69; 63/44. Joe Sarow, 16:56.31; 12/79. Peter Carlson, 17:30.07; 166/117. Alec McCann, 18:01.75.


Madison West—22/15. Johah Barry, 16:19.52; 32/23. Jacob Carrel, 16:30.24; 53/36/ Jeff Sereno, 16:47.08; 65/46. Joe Haase, 16:57.93; 87/54. Wilson Hacker, 17:07.31.


Madison La Follette—1. Chandler Diffee, 15.35.47; 29/21.Kyle Staven, 16:28.88; 61/42/ Ernesto Polania, 16:53.8; 84/53. Hayden Aguirre, 17:05.65; 121/76. KaiserAguirre, 17:29.44.


Westosha Central—41/31. Tyler Fiebelkhorn 16:38.17; 88/55. Casey Merrill, 17:07.69; 149/101. Brian Sockness, 17:44.74; 154/106. Corbin Bevry, 17:49.37; 159/111. Charles Lamp, 17:51.36.


Unattached—73. Dane Tyler (Janesville Parker), 17:01.72; 77. Terry McMillan (Monona Grove), 17:03.61; 82. Dillon Weber (Sun Prairie), 17:05.2; 98. Joe Gehrman (Oregon), 17:11.86; 114. R.Jl Leiferman (Middleton), 17:25.08.


Division 2


TEAM SCORES


Wisconsin Lutheran 77, Nekoosa-Port Edwards 93, Shorewood 114, Dodgeville-Mineral Point 151, La Crosse Aquinas 162, Monroe 188, Freedom 191, Oconto Falls 203, Valders 212, Maple Northwestern 238, Little Chute 266, Ashland 270, Waupun 293, Poynette 334, Pewaukee 352, Lakeside Lutheran 358.


INDIVIDUAL RESULTS


(5,000 meters)


1. Ryan McCoy (New Glarus-Monticello), 15:38.27; 2. Trevor Wunnicke (Dodgeville-Mineral Point), 15:50.61; 3. Joe McKenna (Madison Edgewood), 15:58.64; 4. Michael Christianson (La Cross Aquinas), 15:59.92; 5. John Vodacek (Bloomer), 16:06.38; 6. Josh Smith (Ashland), 16:06.85; 7. Jeff Meitler (Milwaukee Lutheran), 16:12.35; 8. Bryce Miller (Ashland), 16:17.2; 9. Weston Brusky (Oconto Falls), 16:21.87; 10. Michael Evans (Valders), 16:24.93; 11. Brett Harms (Whitewater), 16:28.04; 12. Mike Peterson (Nekoosa-Port Edwards), 16:29.13; 13. Alejandro Cano Telles (Wisconsin Lutheran), 16:29.89; 14. Charlie Stahl (Shorewood), 16:33.34; 15. Jonathan Melms (Wisconsin Lutheran), 16:35.27.


Monroe—21/15. Ethan Moehn, 16:42.94; 40/26. Joel Henry, 17:05.38; 44/30. Lukke Peterson, 17:08.14; 54/35. Steve Christianson, 17:14.98; 120/82. Cody Oudinot, 18:20.07.


Lakeside—17/11. Grey Davis, 16:35.99; 93/59. Seth Schumacher, 17:47.06; 127/89. Michael Zuehlke, 18:34.47; 138/98. David Luehring, 18:55.5; 141/101. Brandon Schwoch, 19:00.88.


Unattached—30. Clayton Morrison (Jefferson), 16:55.77; 35. Tate Harnack (Brodhead-Juda), 17:02.27.


Division 3


TEAM SCORES


Darlington 46, Grantsburg 74, Kenosha St. Joseph 107, Manitowoc Lutheran 178, Rosholt 180, Chequimegon 181, Boscobel 192, Lake Country Lutheran 224, Eau Claire Regis 246, Algoma 248, Marathon 250, Green Lake 274, Colfax 279, Auburndale 322, Blair-Taylor 342, Augusta 367.


INDIVIDUAL RESULTS


(5,000 meters)


1. Tyson Miehe (Darlington), 16:02.14; 2. Kevin Ryan (Kenosha St. Joseph), 16:27.99; 3. Darin Lau (Eau Claire Immanuel), 16:29.96; 4. Andrew Studinski (Marathon), 16:33.63; 5. Ben Miller (Manitowoc Lutheran), 16:34.6; 6. Joe Weber (Oshkosh Lourdes), 16:38.39; 7. Charles Corbett (Chequamegon), 16:42.06; 8. Andres Tineo Paz (Racine Prairie), 16:43.92; 9. Joey Erickson (Webster), 16:47.67; 10. Alex Holle (Cear Grove-Belgium), 16:48.89; 11. Destin Komprood (Darlington), 16:50.49; 12. Steve Nelson (Kenosha St. Joseph), 16:53.66; 13. Zack Arnold (Grantsburg), 16:53;87; 14. Michael Sinclair (Darlington), 16:54.61; 15. Elliot Franczek (Hilbert), 16:58.77.


Unattached—22. Jose Ramirez (Albany), 17:16.65; 26. Reece Whitehead (Albany), 17:27.14.


Girls


Division 1


TEAM SCORES


Hartland Arrowhead 56, Neenah 81, Madison West 86, River Falls 202, Wausau West 206, Hudson 216, Wausau East 232, Whitefish Bay 243, Bay Port 245, Green Bay Preble 272, Oconomowoc 293, West Bend West 302, Middleton 308, Brookfield Central 333, Kenosha Tremper 339, Verona 350, Waukesha West 351, Slinger 371, Franklin 377, Waterford 539.


INDIVIDUAL RESULTS


(4,000 meters)


1. Alexandria Fons (Franklin), 13:56.48; 2. Jackie Dubnicka (Arrowhead), 14:26.65; 3. Sarah Heinemann (Waunakee), 14:27.34; 4. Taylor Clyse (Slinger), 14:28.45; 5. Olivi9a Pratt (Madison West), 14:29.27; 6. Alison Parker (Neenah), 14:34.63; 7. Elizabeth Flatley (Brookfield Central), 14:34.65; 8. Taylor McDowell (Arrowhead), 14:40.16; 9. Katie Wetzastein (Hudson), 14:40.52; 10. McKaela Christenson (Baraboo), 14:40.58; 11. Ashley Eckhoff (Wausau East), 14:42.3; 12. Emma-Lisa Murphy (Whitefish Bay), 14:46.7; 13. Sammi Donovan (Waukesha North), 14:47.9; 14. Jessica Parker (Neenah), 14:49.93; 15. Jennifer Parker (Neenah), 14:49.85.


Madison West—5/4. 14:29.27; 19/14. Elena Barham, 14:59.78; 27/20. Gina Sereno, 15:12.96; 36/23. Bailey Flanigan, 15:20.67; 38/25. Jane Moran, 15:22.56.


Middleton—34/22. Delaney Foster, 15:19.54; 101.66. Darcy Dean, 16:00.3; 103/68. Rachel Wians, 16:01.15; 108/71. Elena Thompson, 16:06.89; 122/81. Bobbi Patrick, 16:13.54.


Verona—42/29. Jenni La Croix, 15:27.79; 47/31. Erica Higgins, 15:29.23; 119/80. Sarah Guy, 16:12.42; 147/101. Jenna Butler, 16:34.43; 157/109. Lexi Ducommun, 16:45.64.


Waterford—131/88. Rhea Fiorita, 16:24.15; 135/92. Dawn Brintnall, 16:27.43; 160/111. Valerie Knurr, 16:48.13; 170/121. Maskenna Reed, 16:58.41; 177/127. Jennifer Murphy, 17:16.99.


Unattached—35. Amy Kong (Sun Prairie), 15:19.98; 45. Nikki Staffen (Stoughton), 15:28.5; 72. Danielle Harris (Monona Grove), 15:45.86; 82. Maranda Ricker (Oregon), 15:49.81; 96. Mackenzie Wilkinson (Oregon), 15:56.34; 142. Emma Reed (Fort Atkinson), 16:31.32; 159. Aaryn Edge (Lake Geneva Badger), 16:46.11.


Division 2


TEAM SCORES


Dodgeville-Mineral Point 45, Madison Edgewood 115, Freedom 127, Luxemburg-Casco 172, Wisconsin Lutheran 178, Shorewood 185, Chilton 205, Sparta 213, Plymouth 221, Pewaukee 226, Green Bay Notre Dame 226, Rice Lake 255, Viroqua 319, Bloomer 320, Poynette 325, Watertown Luthern Prep 337.


INDIVIDUAL RESULTS


(4,000 meters)


1. Molly Hanson (Dodgeville-Mineral Point), 14:23.1; 2. Masddy Haupert (La Crossse Aquinas), 14:27.09; 3. Haley Johnson (Plymouth), 14:28.56; 4. Liz Smits (McFarland), 14:31.51; 5. Kristen Linzmeier (Chilton), 14:35.85; 6. Tricia Serres (Platteville), 14:44.41; 7. Hannah Owens (Dodgeville-Mineral Point), 14:49.49; 8. Ali Olson (Bloomer), 14:50; 9. Paige Peschel (Westfield), 14:53.46; 10. Katelin Cunningham (Ripon), 14:54.76; 11. Anna Eisenzimmer (Dodgeville-Mineral Point), 14:58..26; 12. Elana Stelter (Wisconsin Lutheran), 15:03.69; 13. Amy Davis (Madison Edgewood), 15:04.;44; 14. Taylor Miller (Mauston), 15:05.66; 15. Courtney Link (Madison Edgewood), 15:05.98.


Edgewood—13/8. Amy Davis, 15:05.44; 15/9. Courtney Link, 15:05.98; 17/10. Michele Link, 15:09.47; 32/19. Kelli McKenna, 15:38.97; 100/69. Megasm Schomaker, 16:44.9.


Unattached—21. Jamie Shannon (McFarland), 15:12.35; 29. Brielle Greenleaf (Evansville), 15:33.14; 45. Julia Kaster (Clinton), 15:53.95; 87. Jessica Drout (East Troy), 16:24.77.


Division 3


TEAM SCORES


Oshkosh Lourdes 57, Fond du Lac Springs 72, Darlington 118, Cedar Grove-Belgium 142, Living Word Lutheran 174, Edgar 192, Spring Valley 203, Boscobel 224, Laona/Wabeno 239, Stanley-Boyd 268, Kenosha St. Joseph 282, Hurley 295, Phillips 300, Melrose-Mindoro 305, Pittsville 311, Onalaska Luther 388.


INDIVIDUAL RESULTS


(4,000 meters)


1. Molly Seidel (University Lake), 13:39.59; 2. Breanna Colbenson (Spring Valley), 14:20.79; 3. Andrea Ostenso (Ladysmith), 14:41.21; 4. Delaney Sinnen (Random Lake), 15:01.99; 5. Isabel Seidel (University Lake), 15:06.07; 6. Clare McDonald (Oshkosh Lourdes), 15:10.87; 7. Abby Moore (Oshkosh Lourdes), 15:16.48; 8. Tory Palmer (Pittsville), 15:17.69; 9. Keely Foley (Boscobel), 15:19.55; 10. Grace Meuer (Fond du Lac Springs), 15:20.4; 11. Tori Winters (Flambeau), 15:28.74; 12. Elaina Meuer (Fond du Lac Springs), 15:29.21; 13. Jessi Krause (Edgar), 15:30.24; 14. Mallory Mews (Bonduel), 15:43.81; 15. Christa Wamsley (Darlington), 15:47.91.


Unattached—19. Bailey Hlavachek, 15:54.59.



Print Print