Janesville17.9°

WIAA football

Print Print
October 29, 2011

HIGH SCHOOL FOOTBALL


WIAA Playoffs


SECOND-ROUND RESULTS


DIVISION 1


Group A


Wisconsin Rapids 34, Kimberly 27


D.C. Everest 31, Appleton North 28


Group B


Sussex Hamilton 27, Manitowoc 24 (OT)


Milwaukee Riverside 29, Mequon Homestead 22


Group C


Verona 44, Hartland Arrowhead 28


Sun Prairie 17, Waukesha West 14


Group D


Kenosha Bradford 27, Muskego 21


Brookfield Central 42, Franklin 28


DIVISION 2


Group A


Tomah 21, Antigo 14


Menomonie 44, Marshfleid 14


Group B


Waunakee 49, Onalaska 14


DeForest 35, Beaver Dam 0


Group C


Green Bay Southwest 30, Monona Grove 27


Cedarburg 49, Pulaski 28


Group D


Whitefish Bay 40, Brookfield East 21


Waterford 52, Wilmot 0


DIVISION 3


Group A


Green Bay Notre Dame 29, Mosinee 26


West Salem 30, Medford 28


Group B


West De Pere 26, Luxemburg-Casco 0


Marinette 17, Waupaca 10


Group C


Mount Horeb-Barneveld 56, Jefferson 40


Madison Edgewood 23, Walworth Big Foot 20


Group D


Wisconsin Lutheran 28, New Berlin Eisenhower 17


Pewaukee 22, Kewaskum 21 (OT)


DIVISION 4


Group A


St. Croix Central 30, Durand 22


Somerset 34, Spooner 8


Group B


Nekoosa 40, Wautoma 9


Bloomer 38, Omro 19


Group C


Brodhead-Juda 32, Racine St. Catherine’s 21


Lakeside Lutheran 30, Marshall 18


Group D


Wrightstown 35, Sturgeon Bay 0


Kewaunee 43, Valders 0


DIVISION 5


Group A


Colby 28, Stratford 13


Stanley-Boyd 19, Cameron 9


Group B


Brillion 44, Tigerton-Marion 9


Amherst 45, Bonduel 14


Group C


Necedah 13, Cuba City 3


Lancaster 29, Westby 6


Group D


Cambridge 19, Waterloo 14


Cedar Grove-Belgium 57, Kenosha St. Joseph 17


DIVISION 6


Group A


Spring Valley 42, Marathon 6


Eau Claire Regis 21, Hurley 20


Group B


Coleman 28, Pittsville 0


Shiocton 29, Algoma 6


Group C


Edgar 49, Kickapoo-La Farge 0


Bangor 30, Blair-Taylor 19


Group D


Fond du Lac Springs 45, Manitowoc Lutheran 0


Oshkosh Lourdes 25, Hilbert 7


DIVISION 7


Group A


Frederic 41, Florence 8


Clayton 48, Wausaukee 28


Group B


Cochrane-Foountain City 34, De Soto 8


Greenwood-Granton 36, Owen-Withee 14


Group C


Highland 27, Belmont 12


Seneca 20, Hillsboro 0


Group D


Burlington Central 35, South Wayne Black Hawk 34


Lake Country Lutheran 39, Living Word Lutheran 20



THIRD ROUND


Games Friday or Saturday


(Sites and times TBA)


DIVISION 1


Upper Bracket


Wisconsin Rapids (10-1) vs. D.C Everest (7-4)


Sussex Hamilton (10-1) vs. Milwaukee Riverside (10-1)


Lower Bracket


Verona (11-0) vs. Sun Prairie (9-2)


Kenosha Bradford (11-0) vs. Brookfield Central (9-2)


DIVISION 2


Upper Bracket


Tomah (10-1) vs. Menomonie (10-1)


Waunakee (11-0) vs. DeForest (9-2)


Lower Bracket


Green Bay Southwest (9-2) vs. Cedarburg (9-2)


Whitefish Bay (7-4) vs. Waterford (10-1)


DIVISION 3


Upper Bracket


Green Bay Notre Dame (7-4) vs. West Salem (8-3)


West De Pere (11-0) vs. Marinette (7-3)


Lower Bracket


Mount Horeb-Barneveld (8-3) vs. Madison Edgewood (9-2)


Wisconsin Lutheran (9-2) vs. Pewaukee (9-2)


DIVISION 4


Upper Bracket


St. Croix Central (11-0) vs. Somerset (10-1)


Nekoosa (10-1) vs. Bloomer (10-1)


Lower Bracket


Brodhead-Juda (9-2) vs. Lakeside Lutheran (10-1)


Wrightstown (11-0) vs. Kewaunee (9-2)


DIVISION 5


Upper Bracket


Colby (11-0) vs. Stanley-Boyd (8-3)


Brillion (10-1) vs. Amherst (10-1)


Lower Bracket


Necedah (11-0) vs. Lancaster (11-0)


Cambridge (9-2) vs. Cedar Grove-Belgium (11-0)


DIVISION 6


Upper Bracket


Spring Valley (9-2) vs. Eau Claire Regis (10-1)


Coleman (11-0) vs. Shiocton (10-1)


Lower Bracket


Edgar (11-0) vs. Bangor (9-2)


Fond du Lac Springs (11-0) vs. Oshkosh Lourdes (10-1)


DIVISION 7


Upper Bracket


Frederic (10-1) vs. Clayton (11-0)


Cochrane-Fountain City (8-3) vs. Greenwood-Granton (10-1)


Lower Bracket


Highland (9-2) vs. Seneca (9-2)


Burlington Central (7-4) vs. Lake Country Lutheran (8-3)




Print Print