Janesville56.3°

Albeck earns all-state honors

Print Print
Gazette staff
November 25, 2011

Janesville Parker senior Erik Albeck has earned second-team all-state football honors from the Associated Press.


The 6-3, 195-pound Albeck previously was named to the Wisconsin Football Coaches Association all-state first team, and as the Big Eight Conference's return specialist and defensive back of the year.


Albeck, a 6-foot-3, 190-pound senior, finished with 29 solo tackles to go along with his eight interceptions and four passes broken up.


Also earning second-team all-state honors was Jesse Delorme of Brodhead/Juda. The 6-foot-2, 215-pound senior earned his spot on the team as an all-purpose back.


Delorme was a first-team All-Rock Valley Conference running back.


Walworth Big Foot High's Kenneth Walker earned all-state honorable mention as a running back.


The Associated Press 2011 Wisconsin prep football all-state teams, as voted on by a statewide panel of media members:


OFFENSE


First Team


QB: Jay Tollefson, West De Pere, 6-0 180 Sr.


RB: Leo Musso, Waunakee, 5-11 195 Sr.


RB: Toneo Gulley, Kenosha Tremper 5-8 205 Sr.


RB: Alex Giles, Cedar Grove-Belgium, 5-10 170 Jr.


OL: Connor Stefanski, Waukesha West, 6-4 280 Sr.


OL: Jacob Ohnseorge, Waunakee, 6-3 225 Jr.


OL: Mark Spelman, Milwaukee Marquette, 6-3 255 Sr.


OL: Matt Huebner, Lancaster, 6-1 250 Sr.


OL: Levon Myers, Franklin, 6-6 260 Sr.


WR/TE: Brent Esser, Schofield D.C. Everest, 5-11 165 Sr.


WR/TE: Matt Sosinsky, Montello/Princeton/Green Lake, 6-0 170 Sr.


K: Jack Russell, Waunakee, 6-1 160 Sr.


Second Team


QB: Neico Stokke, Menomonie, 6-1 191 Sr.


RB: Bryar Harper, DeForest, 6-0 180 Sr.


RB: Alex Schuh, Kimberly, 6-0180 Sr.


RB: R.J. Shelton, Beaver Dam, 6-1 185 Sr.


OL: Alex Jorgenson, Colby, 6-5 260 Sr.


OL: Mike Edwards, Sun Prairie, 6-3 290 Sr.


OL: Michael Biese, Kimberly, 6-3 265 Sr.


OL: Viktor Stelter, Edgar, 6-4 220 Sr.


OL: Theron Baumann, Monona Grove, 6-4 285 Sr.


WR: Matt Christensen, Wilmot, 6-3 170 Jr.


WR: Cole Franklin, Tomah, 6-4 205 Sr.


K: Lukas Otto, Sun Prairie, 6-1 170 Sr.


DEFENSE


First Team


DE/OLB: Connor Hanson, Menomonie, 6-1 252 Sr.


DE/OLB: Luke Yapp, Verona, 6-1 200 Sr.


DT: Garrett Eide, Blair-Taylor, 6-1 280 Sr.


DT: Kevon Clunis, Kenosha Bradford, 6-2 220 Sr.


DT: Nick Severson, Waunakee, 6-2 250 Sr.


ILB: Vince Biegel, Wisconsin Rapids, 6-3 215 Sr.


ILB: Max Chamberlin, Waunakee, 6-0 200 Sr.


DB: Bakari Triggs, Milwaukee Riverside, 5-11 165 Sr.


DB: Eric Murray, Milwaukee Riverside, 5-11 165 Sr.


DB: Justin Erickson, Racine St. Catherine's, 6-3 185 Sr.


P: Jordan Gruettner, Muskego, 6-1 225 Sr.


AP: John Alanis, Seneca, 5-9 174 Sr.


AP: Kyle Schueller, Edgar, 6-0 186 Sr.


Second Team


DE/OLB: Max Hagopian, Kenosha Bradford, 5-10 170 Sr.


DE/OLB: Alec James, Brookfield East, 6-4 215 Jr.


DT: Logan Schmidt, Richland Center, 6-6 255 Sr.


DT: Marcus Senn, Wisconsin Rapids, 6-4 255 Sr.


DT: Jayme Bertrand, Kewaunee, 6-4 300 Sr.


ILB: Connor Cannon, Milwaukee Marquette, 6-2 235 Sr.


ILB: Quanzell Murphy, Kenosha Bradford, 6-1 215 Sr.


DB: Josh Brieder, Muskego, 6-0 180 Sr.


DB: Matt Knapp, Eau Claire Memorial, 6-0 180 Sr.


DB: Erik Albeck, Janesville Parker, 6-3 190 Sr.


P: Lex Pelke, Menomonie, 6-2 202 Sr.


AP: Hayden Hinker, Greenwood/Granton, 5-10 175 Sr.


AP: Jesse Delorme, Brodhead-Juda, 6-2 215 Sr.


HONORABLE MENTIONS


QB Jake Nelson, Milwaukee Lutheran, Sr.


DE Ken Reid, Wisconsin Lutheran, Jr.


DT Dan Brown, Pewaukee, Sr.


TE Kennedy Ringelberg, Greendale, Sr.


RB Nick Patterson, Sussex Hamilton, Sr.


G Collin Smith, Muskego, Sr.


RB Joe Schobert, Waukesha West, Sr.


QB Chris Nelson, Wilmot, Sr.


LB Jake Rademacher, Kettle Moraine, Sr.


RB/LB Greg Steffens, Waterford, Sr.


QB/DB Johnny Eagan, Wautoma, Sr.


QB Justin Hore, Lancaster, Sr.


QB/DB Logan Emendorfer, Platteville, Sr.


RB/DB Kenneth Walker, Walworth Big Foot, Sr.


RB/K Thomas VanderGalien, Randolph, Jr.


DL Collin Enstad, Sun Prairie, Sr.


OL/DL Ben Ewings, Lakeside Lutheran, Sr.


RB Tyler Parker, Verona, Sr.


RB Alex Resnick, Cambridge, Sr.


WR/OLB Thurston Schuster, Marshall, Sr.


TE Alex Jaromin, Tomah, Sr.


RB D'Andre LaRoche, La Crosse Logan, Sr.


LB Gunnar Mach, Necedah, Sr.


LB Dominic Olsen, Tomah, Sr.


RB Zach Thornton, Prairie du Chien, Sr.


RB Levi Nayes, Bloomer, Sr.


LB Hayden Dvorak, Somerset, Sr.


RB/DB Brady Rose, Cumberland, Sr.


LB Grant Schindler, Chippewa Falls, Sr.


DE Taylor Kalepp, Colby, Sr.


OL Ryan Ramczyk, SPASH, Sr.


RB/LB Jon Pagel, Almond-Bancroft, Sr.


ILB Clint Nievinski, Mosinee, Sr.


DE Trevor Peterson, Marshfield, Sr.


RB/DB Willie Doll, Amherst, Sr.


RB Mitch Champagne, Coleman, Sr.


QB Nate Otto, Appleton North, Sr.


DL Brad Ambrosius, West De Pere, Jr.


LB Tom Fruehe, Appleton North, Sr.


RB/LB Jackson Fox, Wrightstown, Sr.


ILB Zach Pethan, Manitowoc, Sr.


RB Eric Perkins, Kewaskum, Sr.


OLB Eli Steimle, Manitowoc, Sr.


OL Mark Miller, Kewaskum, Sr.


RB Devon Linzenmeyer, Ozaukee, Sr.


PLAYER OF THE YEAR


Jay Tollefson, West De Pere.


COACH OF THE YEAR


Jed Kennedy, Kenosha Bradford.



Print Print