Janesville68.2°

WIAA girls basketball tournaments

Print Print
March 12, 2011

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL


WIAA Division 1


Regionals


RESULTS SATURDAY


Regional Finals


UW-WHITEWATER


SUPER SECTIONAL


Burlington Sectional


Upper Bracket


Muskego 43, Kenosha Tremper 23


Franklin 63, Lake Geneva Badger 36


Lower Bracket


Janesville Parker 60, Beloit Memorial 41


Janesville Craig 44, Mukwonago 37


Verona Sectional


Upper Bracket


Middleton 79, Madison Memorial 30


Madison East 72, Madison La Follette 50


Lower Bracket


Verona 48, Watertown 44


Oconomowoc 60, Madison West 37


WISCONSIN LUTHERAN


SUPER SECTIONAL


Brookfield East Sectional


At Upper Bracket


Milwaukee Pius 66, Milwaukee Madison/Northwest 40


West Allis Central at Brookfield Central


Lower Bracket


Miklwaukee King 71, Milwaukee DSHA 57


Milwaukee Vincent 74, Milwaukee Riverside 39


Racine Case Sectional


Upper Bracket


Racine Case 74, Racine Park 31


Milwaukee Bradley Tech 54, Racine Horlick 51


Lower Bracket


South Milwaukee 26, Milwaukee South 16


Oak Creek 64, Milwaukee Hamilton 27


UW-STEVENS POINT


SUPER SECTIONAL


Marshfield Sectional


Upper Bracket


Marshfield 47, Hudson 34


Superior 55, Eau Claire Memorial 41


Lower Bracket


La Crosse Central 60, Chippewa Falls 58, OT


Eau Claire North 52, Wausau West 36


Oshkosh North Sectional


Upper Bracket


Appleton North 39, Hartford 37


Appleton East 50, Stevens Point 48


Lower Bracket


Fond du Lac 43, Neenah 38


Oshkosh West 45, Wisconsin Rapids 37


UW-OSHKOSH


SUPER SECTIONAL


Sheboygan South Sectional


Upper Bracket


Pulaski 63, Manitowoc 32


Green Bay Preble 52, Sheboygan North 50


Lower Bracket


Kimberly 54, Bay Port 52


De Pere vs. Sheboygan South


Kettle Moraine Sectional


Upper Bracket


Nicolet 66, Germantown 25


Sussex Hamilton 47, Waukesha South 30


Lower Bracket


Hartland Arrowhead 63, Waukesha West


Kettle Moraine 56, Menomonee Falls 45


WIAA Division 2


Regionals


RESULTS SATURDAY


Regional Finals


SUN PRAIRIE SECTIONAL


Verona Regional


Waunakee 57, Baraboo 53


Baraboo Regional


Reedsburg 36, Madison Edgewood 31


Kettle Moraine Regional


Milton 65, Stoughton 56


Whitewater Regional


Delavan-Darien 56, Union Grove 52


MARSHFIELD SECTIONAL


Medford 57, Lakeland 44


New London 63, Waupaca 38


Rice Lake 51, Hayward 40, OT


Sparta 69, La Crosse Logan 51


OSHKOSH WEST


SECTIONAL


Beaver Dam 58, Slinger 39


Fox Valley Lutheran 38, Green Bay Notre Dame 37


Luxemburg-Casco 48, Ashwaubenon 31


West Bend East 43, Plymouth 40


WEST ALLIS CENTRAL


SECTIONAL


New Berlin Eisenhower 47, Pewaukee 41


Wauwatosa West 30, Milwaukee Custer 27


Whitefish Bay 30, Brown Deer 29


Wisconsin Lutheran 60, Cudahy 58


WIAA Division 3


Regionals


RESULTS SATURDAY


Regional Finals


WAUNAKEE SECTIONAL


Portage Regional


Westfield 30, Wisconsin Dells 23


Dodgeville Regional


Prairie du Chien 34, Richland Center 31


Lower Bracket


McFarland Regional


Lakeside Lutheran 69, Lake Mills 50


Clinton Regional


Edgerton 55,Brodhead 33


WAUKESHA WEST


SECTIONAL


Upper Bracket


Beaver Dam Regional


Columbus 65, Lomira 49


Plymouth Regional


Winnebago Lutheran 62, Kettle Moraine Lutheran 52


Domincan Regional


Whitefish Bay Dominican 76, Milwaukee Languages 55


Waukesha South Regional


East Troy 68, Racine St. Catherine’s 55


CHIPPEWA FALLS SECTKIONAL


Altoona 60, Mondovi 38


Amery 40, Osceola 24


Ladysmith 39, Barron 23


Neillsville 52, West Salem 23


ASHWAUBENON SECTIONAL


Brillion 45, Chilton 37


Freedom 53, Appleton Xavier 50


Kewaunee 45, Mishicot 40


Oconto Falls 55, Clintonville 44


WIAA Divison 4


Regionals


RESULTS SATURDAY


Regional Finals


BARABOO SECTIONAL


Belleville 45, Cambridge 39, OT


Darlington 60, Fennimore 48


Eleva-Strum 46, Blair-Taylor 36


Westby 56, Onalaska Luther 49, OT


EAU CLAIRE MEMORIAL


SECTIONAL


Boyceville 49, Grantsburg 26


Eau Claire Regis 49, Colfax 34


Hurley 47, Washburn 32


Owen-Withee 55, Thorp 40


WAPACA SECTIONAL


Algoma 72, Gillett 35


Auburndale 48, Amherst 34


Edgar 42, Marathon 41


Oshkosh Lourdes 56, Bonduel 26


WAUKESHA NORTH


SECTIONAL


Markesan 46, Laconia 45, OT


Milwaukee Heritage Christian 51, Brookfield Academy 37


Oostburg 60, Howards Grove 49


Somers Shoreland Lutheran 57, Racine Prairie 32


WIAA Division 5


Regionals


RESULTS SATURDAY


Regional finals


SPOONER SECTIONAL


Prentice 56, Spencer 42


Siren 65, Minong Northwood 62


South Shore 65, Mellen 53


Turtle Lake 63, Lake Holcombe 54


PULASKI SECTIONAL


Niagara 48, Wausaukee 33


St. Mary Central 64, Oneida Nation 42


Wabeno 48, Laona 44


Wausau Newman 63, Almond-Bancroft 29


LA CROSSE CENTRAL


SECTIONAL


Cashton 55, Wonewoc-Center 29


Independence 54, Chippewa Falls McDonell 35


River Ridge 55, Highland 41


Seneca 49, Weston 18


WATERTOWN SECTIONAL


Black Hawk 48, Barneveld 32


Catholic Central 69, Lake Country Lutheran 40


Elkhart Lake 43, Oakfield 39


Waupun Central Wis. Christian 48, Rio 34



Print Print