Janesville49.6°

WIAA boys basketball

Print Print
March 6, 2011

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL


WIAA Division 1


Regionals


RESULTS SATURDAY


Regional Finals


AL McGUIRE


SUPER SECTIONAL


Kenosha Tremper Sectional


Janesville Craig 80, Burlington 69


Kenosha Bradford 51, Mukwonago 39


Franklin 68, Muskego 54


Beloit Memorial 62, Janesville Parker 56


Racine Horlick Sectional


Racine Case 73, Milwaukee Bradley Tech 49


Milwaukee Pulaski 56, South Milwaukee 53


Milwaukee South 55, Racine Horlick 47


Milwaukee Hamilton 82, Racine Park 63


UW-WHITEWATER


SUPER SERCTIONAL


Sun Prairie Sectional


Madison Memorial 72, Madison La Follette 45


Oconomowoc 73, Middleton 59


Madison East 67, Verona 59


Sun Prairie 66, Watertown 38


West Allis Sectional


Milwaukee Riverside 80, Milwaukee Vincent 47


Milwaukee Washington 64, Brookfield Central 57


Milwaukee Marquette 52, Brookfield East 46, OT


Milwaukee King 64, West Allis Central 52


UW-OSHKOSH


SUPER SECTIONAL


Appleton North Sectional


Appleton East 54, Fond du Lac 36


Stevens Point 64, Oshkosh West 63


Appleton West 57, Oshkosh North 52


Appleton North 58, Wisconsin Rapids 54


Al McGuire Sectional


Germantown 87, Waukesha North 52


Waukesha South 57, Menomonee Falls 55


Waukesha West 52, Mequon Homestead 44


Hartland Arrowhead 66, Sussex Hamilton 47


UW-STEVENS POINT


SUPER SECTIONAL


D.C. Everest Sectional


Schofield D.C. Everest 64, Eau Claire North 43


La Crosse Central 56, Wausau West 47


Superior 53, Chippewa Falls 45


Marshfield 70, Eau Claire Memorial 40


Brown County Sectional


De Pere 83, Green Bay Southwest 40


Pulaski 65, Sheboygan South 62, 2OT


Sheboygan North 73, Green Bay East 56


Bay Port 59, Kimberly 43


WIAA Division 2


Regionals


RESULTS SATURDAY


Regional Finals


JANESVILLE CRAIG


SECTIONAL


Upper Bracket


Waunakee 57, Monona Grove 37


DeForest 51, Monroe 49


Lower Bracket


Stoughton 41, Oregon 34


Waterford 53, Delavan-Darien 49


MARSHFIELD SECTIONAL


Upper Bracket


River Falls 54, New Richmond 45


Onalaska 55, La Crosse Logan 43


Lower Bracket


Merrill 47, Lakeland 32


Antigo 59, Hortonville 55


BROWN COUNTY SECTIONAL


Upper Bracket


Seymour 68, Fox Valley Lutheran 48


Two Rivers 65, Green Bay Notre Dame 35


Lower Bracket


Beaver Dam 58, Slinger 36


Port Washington 48, Plymouth 47


AL McGUIRE SECTIONAL


Upper Bracket


Wauwatosa West 61, Milwaukee Lutheran 49


Whitefish Bay 44, Nicolet 41


Lower Bracket


Whitnall 61, Pewaukee 47


Wisconsin Lutheran 59, Milwaukee Pius 48


WIAA Division 3


Regionals


RESULTS SATURDAY


Regional Finals


MIDDLETON SECTIONAL


Upper Bracket


Viroqua 51, Wisconsin Dells 42


Prairie du Chien 47, River Valley 39


Lower Bracket


Lakeside Lutheran 65, Poynette 58


Clinton 47, Brodhead 40


AL McGUIRE SECTIONAL


Upper Bracket


Watertown Luther Prep 62, Columbus 38


Sheboygan Falls 57, Kettle Moraine Lutheran 42


Lower Bracket


Racine St. Catherineís 68, East Troy 65, OT


Whitefish Bay Dominican 73, Delafield St. Johnís Northwestern 47


SOMERSET SECTIONAL


Upper Bracket


Unity 53, Osceola 47


Maple Northwestern 62, Ladysmith 58


Lower Bracket


Baldwin-Woodville 52, Altoona 44


La Crosse Aquinas 54, Gale-Ettrick-Trempealeau 45


MENASHA SECTIONAL


Upper Bracket


Oconto 53, Clintonville 51


Little Chute 46, Omro 36


Lower Bracket


Wrightstown 61, Sturgeon Bay 57


Manitowoc Roncalli 43, Valders 40


WIAA Division 4


Regionals


RESULTS SATURDAY


Regional Finals


BARABOO SECTIONAL


Upper Bracket


Blair-Taylor 69, Pittsville 38


Bangor 64, Westby 52


Lower Bracket


Cuba City 45, Darlington 42


Cambridge 71, Deerfield 44


CHIPPEWA FALLS SECTIONAL


Upper Bracket


Grantsburg 51, Spring Valley 40


Phillips 62, Cameron 54


Lower Bracket


Colfax 77, Eau Claire Regis 58


Thorp 54, Colby 52


STEVENS POINT SECTIONAL


Upper Bracket


Marathon 61, Three Lakes 38


Amherst 53, Wild Rose 44


Lower Bracket


Oshkosh Lourdes 58, Bonduel 44


Algoma 40, Peshtigo 35


WHITEFISH BAY SECTIONAL


Upper Bracket


Laconia 59, Markesan 40


Oostburg 51, Ozaukee 31


Lower Bracket


Destiny 65, Young Coggs Prep 53


Racine Lutheran 55, Shoreland Lutheran 40


WIAA Division 5


Regionals


RESULTS SATURDAY


Regional Finals


WATERTOWN SECTIONAL


Upper Bracket


Randolph 46, Green Lake 36


Sheboygan Lutheran 72, Elkhart Lake 50


Lower Bracket


Barneveld 52, Monticello 48


Burlington Central 61, Lake Country Lutheran 54


SPOONER SECTIONAL


Upper Bracket


Luck 36, Siren 25


Drummond 61, Mellen 48


Lower Bracket


Clayton 49, Gilman 33


Prentice 55, Rib Lake 47


WAUPACA SECTIONAL


Upper Bracket


Laona 50, Bowler 41


Marion 49, Northland Lutheran 33


Lower Bracket


Suring 59, Goodman 29


Green Bay NEW Lutheran 67, Hilbert 57


LA CROSSE CENTRAL


SECTIONAL


Upper Bracket


Plum City 34, Chippewa Falls McDonell 32


Royall 47, Hillsboro 46


Lower Bracket


Wauzeka 37, Seneca 31


Benton 52, Potosi 33


WIAA Division 1


Sectionals


GAMES THURSDAY


Sectional Semifinals


AL McGUIRE


SUPER SECTIONAL


Kenosha Tremper Sectional


At Tremper


Janesville Craig (8-16) vs. Kenosha Bradford (19-4), 6 p.m.


Franklin (18-5) vs. Beloit Memorial (19-4), 8 p.m.


UW-WHITEWATER


SUPER SECTIONAL


Sun Prairie Sectional


At Sun Prairie


Madison Memorial (17-6) vs. Oconomowoc (14-9), 6 p.m.


Madison East (13-10) vs. Sun Prairie (18-5), 8 p.m.


West Allis Sectional


At West Allis Central


Milwaukee Riverside (21-2) vs. Milwaukee Washington (14-9), 6 p.m.


Milwaukee Marquette (16-7) vs. Milwaukee King (21-2), 8 p.m.


UW-OSHKOSH


SUPER SECTIONAL


Appleton Sectional


At Appleton North


Appleton East (23-0) vs. Stevens Point (15-8), 5 p.m.


Appleton West (12-11) vs. Appleton North (13-11), 8 p.m.


UW-STEVENS POINT


SUPER SECTIONAL


D.C. Everest Sectional


At Schofield Everest


D.C. Everest (18-5) vs. La Crosse Central (11-12), 6 p.m.


Superior (16-7) vs. Marshfield (17-6), 8 p.m.


Brown County Sectional


At Brown County Arena


De Pere (21-2) vs. Pulaski (18-5), 6 p.m.


Sheboygan North (19-4) vs. Bay Port (19-4), 8:15 p.m.


GAMES FRIDAY


Sectional Semifinals


UW-OSHKOSH


SUPER SECTIONAL


McGuire Sectional


At Al McGuire Center


Germantown (22-1) vs. Waukesha South (15-8), 5:45 p.m.


Waukesha West (18-5) vs. Hartland Arrowhead (20-3), 8:30 p.m.


WIAA Division 2


Sectionals


GAMES THURSDAY


(7 p.m. unless indicated)


Sectional Semifinals


JANESVILLE CRAIG


SECTIONAL


Waunakee (23-1) vs. De Forest (14-11), at Middleton


Stoughton (11-13) vs. Waterford (15-9), at Fort Atkinson


MARSHFIELD SECTIONAL


River Falls (17-6) vs. Onalaska (22-2), at Eau Claire Memorial


Merrill (13-11) vs. Antigo (18-5), at Wausau West


McGUIRE SECTIONAL


At Al McGuire Center


Wauwatosa West (15-10) vs. Whitefish Bay (16-8), 6 p.m.


Whitnall (17-7) vs. Wisconsin Lutheran (22-2), 8 p.m.


GAMES FRIDAY


Sectional Semifinals


BROWN COUNTY


SECTIONAL


At Brown County Arena


Seymour (21-3) vs. Two Rivers (23-1), 6 p.m.


Beaver Dam (16-8) vs. Port Washington (12-11), 8:15 p.m.


WIAA Division 3


Sectionals


GAMES THURSDAY


(7 p.m. starting times)


Sectional Semifinals


MIDDLETON SECTIONAL


Viroqua (19-5) vs. Prairie du Chien (18-6), at Baraboo


Lakeside Lutheran (23-1) vs. Clinton (21-3), at Janesville Craig


AL McGUIRE SECTIONAL


Watertown Luther Prep (12-10) vs. Sheboygan Falls (14-10), at West Bend


Whitefish Bay Dominican (21-3) vs. Racine St. Catherineís (21-3), at Milwaukee Marquette


MENASHA SECTIONAL


Oconto (14-9) vs. Little Chute (21-4), at Bay Port


Wrightstown (19-5) vs. Manitowoc Roncalli (22-2), at Manitowoc Lincoln


SOMERSET SECTIONAL


Unity (18-6) vs. Maple Northwestern (20-5), at Spooner


Baldwin-Woodville (17-8) vs. La Crosse Aquinas (23-1), at Osseo-Fairchild


WIAA Division 4


Sectionals


GAMES THURSDAY


(7 p.m. starting times)


Sectional Semifinals


BARABOO SECTIONAL


Blair-Taylor (24-1) vs. Bangor (18-5), at Mauston


Cuba City (21-3) vs. Cambridge (19-5), at Monroe


CHIPPEWA FALLS


SECTIONAL


Grantsburg (19-5) vs. Phillips (12-11), at Rice Lake


Colfax (22-3) vs. Thorp (18-6), at Eau Claire North


STEVENS POINT


SECTIONAL


Marathon (23-1) vs. Amherst (22-2), at Wausau East


Oshkosh Lourdes (17-7) vs. Algoma (15-9), at Seymour


WHITEFISH BAY


SECTIONAL


Laconia (23-1) vs. Oostburg (24-0), at Fond du Lac


Destiny (9-12) vs. Racine Lutheran (21-3), at Waukesha South


WIAA Division 5


Sectionals


GAMES THURSDAY


(7 p.m. starting times)


Sectional Semifinals


WATERTOWN SECTIONAL


Randolph (21-3) vs. Sheboygan Lutheran (18-6), at Waupun


Barneveld (19-4) vs. Burlington Central (11-13), at Clinton


WAUPACA SECTIONAL


Laona (19-4) vs. Marion (20-5), at Antigo


Suring (23-2) vs. Green Bay NEW Lutheran (20-4), at Ashwaubenon


SPOONER SECTIONAL


Luck (20-4) vs. Drummond (18-6), at Hayward


Clayton (22-1) vs. Prentice (20-3), at Abbotsford


LA CROSSE CENTRAL


SECTIONAL


Plum City (15-8) vs. Royall (19-6), at Neillsville


Wauzeka-Steuben (22-2) vs. Benton (24-1), at Mineral Point



Print Print