Janesville30.5°

Janesville Parker Vikings take care of host Purgolders

Print Print
Gazette Staff
April 27, 2011

The conditions were less then ideal, but the Janesville Parker High boys track and field team remained undefeated in dual meets Tuesday.


The Vikings rolled past host Madison East, 88-53, in a Big Eight meet held in rainy conditions at Lussier Stadium to go to 3-0 in the Big Eight and 5-0 overall in duals.


On the girls’ side, Brecklyn Skaleski and Brooke King each won two events to lead the Vikings to a 92-48 win over the Purgolders.


Shawn Bohler led the way for the Parker boys with first-place finishes in the 300 intermediate hurdles (42.8) and triple jump (39-4), and a second-place finish in the 110 high hurdles.


Parker coach Joe Dye also praised the throwing of Max Monson, who won the discus with a toss of 133 feet, six inches.


Skaleski won the long jump and the triple jump, while King swept the 1,600 and 3,200 for the Vikings.


“Our performances, considering the conditions, were pretty good,” said Parker coach Dave Lehmann. “I think Brecklyn Skaleski in the jumps had a very, very special day. And Brooke King had a couple of wins.”


Ashley Hartwig (400), Miranda Slaback (800), Paige Demos (high jump) and Bethany Moen (discus) also recorded victories, as did Parker’s 400 and 800 relay teams.


Both Parker squads will compete in the Cougar Relays on Friday.


BOYS
PARKER 88, EAST 53

(Times, distances for first-place finishers only)


100—1. Galvin (ME), 11.1; 2. Turnquist (ME); 3. Adam Vesterfelt (JP).


200—1. Turnquist (ME), 22.5; 2. Galvin (ME); 3. Justin Shelton (JP).


400—1. Turnquist (ME), 49.9; 2. Brad Money (JP); 3. Farin (ME).


800—1. Ogelmante (ME), 2:01.1; 2. David Tyler (JP); 3. Kyle Amundson (JP).


1,600—1. David Tyler (JP), 5:04.50; 2. Kubly (ME); 3. Kendall Apfel (JP).


3,200—1. Groat (ME), 10:31; 2. Dane Tyler (JP); 3. Wilton (ME).


110 high hurdles—1. Austin Lloyd (JP), 16.0; 2. Shawn Bohler (JP); 3. Erik Albeck (JP).


300 intermediate hurdles—1. Shawn Bohler (JP), 42.8; 2. Erik Albeck (JP); 3. Kruse (ME).


400 relay—1. Parker (Noah Seitzer, Austin Lloyd, Dan Treinen, Matt Simon), 45.7.


800 relay—1. Parker (Adam Vesterfelt, Dan Treinen, Justin Shelton, Matt Simon), 1:35.0.


1,600 relay—1. Parker (Adam Vesterfelt, Erik Albeck, Austin Lloyd, Nick Monger), 3:35.1.


Shot put—1. Trever Steinke (JP), 47-4 ¼; 2. Keven Bell (JP); 3. Max Monson (JP).


Discus—Max Monson (JP) 133-6; 2. Kinney (ME); 3. Cody Colson (JP).


Long jump—1. Tyron Calvin (ME), 20-5; 2. Erik Albeck (JP); 3. Justin Shelton (JP).


Triple jump—1. Shawn Bohler (JP), 39-4; 2. Chastain (ME); 3. Feaborne (ME).


High jump—1. Austin Lloyd (JP), 5-6; 2. Shawn Bohler (JP); 3. Chastain (ME).


Pole vault—1. Luke Turner (JP), 11-3; 2. Arndt (ME); 3. Matt Higginbotham (JP).


GIRLS
PARKER 92, EAST 48

100—1. Wilton (E), 13.6; 2. Mahoganie Franklin (P), 13.9; 3. Ryberg (E), 14.3.


200—1. Cherick (E), 27.8; 2. Sadie Johnson (P), 29.9; 3. Caitlin Warren (P), 30.2.


400—1. Ashley Hartwig (P), 1:07.2; 2. Huder (E), 1:08.5; 3. Caitlin Warren (P), 1:09.00.


800—1. Miranda Slaback (P), 2:40.4; 2. Lexi Lathrop (P), 2:41.3; 3. Paiton Foster (P), 2:42.4.


1,600—1. Brooke King (P), 5:46.4; 2. Miranda Slaback (P), 5:54.6; 3. Servi-Serbvo (E), 5:55.1.


3,200—1. Brooke King (P), 13:05; 2. Krista Jordan (P), 16:40.2.


100 high hurdles—1. A. Divine (E), 15.8; 2. Paige Demos (P), 15.9; 3. N. Divine (E), 18.0.


300 intermediate hurdles—1. N. Divine (E), 49.7; 2. Paige Demos (P), 49.8; 3. A. Divine (E), 49.9.


400 relay—1. Parker (Jessica Heitsman, Erika Whitson, Mahoganie Franklin, Brecklyn Skaleski), 55.0.


800 relay—1. Parker (Karlissa McAtee, Paige Demos, Mahoganie Franklin, Sadie Johnson), 1:55.5.


1,600 relay—1. East, 4:23.5.


Shot put—1. Opps (E), 27-7; 2. Frankie Larson (P), 26-8; 3. Sierra Empereur (P), 26-4½.


Discus—1. Bethany Moen (P), 96-10; 2. Frankie Larson (P), 85-3; 3. Ashley Hartwig (P), 81-11.


Long jump—1. Brecklyn Skaleski (P), 15-10½; 2. Erika Whitson (P), 14-9; 3. Hailey Leisten (P), 14-3.


Triple jump—1. Brecklyn Skaleski (P), 33-6; 2. N. Divine (E), 31-8; 3. Erika Whitson (P), 31-5.


High jump—1. Paige Demos (P), 5-0; 2. Ashley Hartwig (P), 4-8; 3. Sami Shelton (P), 4-8.


Pole vault—1. A. Divine (E), 9-6; 2. Douglas (E), 9-6; 3. Erika Whitson (P), 9-0.



Print Print