Janesville76°

Craig's Meister has record run in Midwest Invitational

Print Print
JOHN N. BARRY
September 26, 2010
— As Tommy Meister’s times continue to fall, his stock continues to rise.

The Janesville Craig High School junior remained unbeaten on the season after winning Midwest Invitational cross country meet Saturday at Blackhawk Golf Course.


Meister broke the 5,000-meter course record with a time 15:29, eclipsing the previous mark of 15:32 set by Ryan Gasper of Fort Atkinson in 2004.


Hartland Arrowhead, ranked second in the state in Division 1, won the boys team title with 102 points. La Crosse Logan was second with 107, while Craig was fourth with 185.


Molly Seidel of Hartland University Lake School won the girls 4,000-meter race with a time of 13:55.5.


Neenah won the girls team title with 64, with Madison West finishing second with 83. Craig High’s girls, led by Rachel Gilmore, finished eighth with 294.


Meister entered Saturday’s race with the state’s fastest time this season at 15:37. After shaving eight seconds off that time Saturday, her is only one second behind Josh Lund’s school-record time of 15:28 set in 2006.


Lund, now competing at Duke University, also was the last Janesville runner to win a Midwest Invitational. He captured back-to-back races in 2005 and 2006.


After staying with the lead pack for the first 4,000 meters, Meister made his move to the front with 1,000 meters left. He entered the finishing chute to the cheers of a large local contingent and finshed well ahead of runner-up .


Meister said the course record wasn’t on his mind as much as how his body would respond after battling a shin problem last week.


“I didn’t even know what the course record was,” Meister said. “I was feeling bad last weekend because of the shin and the fact I didn’t feel good. The coaches thought that I should cross-train this week, which at the time I thought was a bad idea, but as it turned out, it was the best thing for me.


“The race went perfect for me today. Before the race, I’m usually get nervous and get anxiety, but today I was calm and collected. That helped me in the end.”


Midwest Invitational


At Blackhawk Golf Course


Boys


TEAM SCORES


Hartland Arrowhead 102, La Crosse Logan 107, Neenah 136, Janesville Craig 185, Madison La Follette 200, Dodgeville-Mineral Point 241, Dubuque Senior 271, Monroe 288, Fond du Lac 326, Houston (Texas) MacArthur 343, Mequon Homestead 354, Madison Memorial 354, Middleton 363, Mukwonago 377, Verona 414, Sun Prairie 423, Wisconsin Lutheran 439, Whitnall 446, Milwaukee Marquette 498, Platteville 550, McFarland 554, Stoughton 554, Janesville Parker 561, Beaver Dam 573m, Lake Park, Ill., 639; Fort Atkinson 643, Waunakee 720, Albany 755, Milton 778, Monona Grove 817, Whitewater 832, Mount Horeb-Barneveld 836, Oregon 839, Beloit Memorial 868, DeForest 975, Rockford Guilford 1,054, Elkhorn 1,135.


INDIVIDUAL LEADERS


(5,000 meters)


1. Tommy Meister (Janesville), 15:29.8. (course record); 2. Josiah Swanson (Fond du Lac), 15:39.1; 3. Nate Routhier (Homestead), 15:46; 4. Robert McDonald (Neenah), 15:46.5; 5. Ty Wittman (Dubuque Senior), 15:49.2; 6. Russell Sandvold (Arrowhead), 15:62.6; 7. Kyle Lewin (Arrowhead), 15:55.5; 8. Trevor Wunnicke (Dodgeville-Mineral Point), 15:59; 9. Dan Lacroix (Verona),.16:01.3; 10. Thor Laack-Veeder (Madison La Follette), 16:07.9.


11. Spencer Hrycay (Janesville Craig), 16:08.3; 12. Kyle Staven (Madison La Follette), 16:10.2; 13. A.J. Kitchen (Beaver Dam), 16:10.9; 14. Ian Chichacki (Mukwonago), 16:11.6; 15. Louie Glotfelty (La Crosse Logan), 16:14.9; 16. Stephen Duley (Fond du Lac), 16:15.7; 17. Andy Tyink (La Crosse Logan), 16:16.1; 18. Chris Ganrude (La Crosse Logan), 16:16.5; 19. Dylan Starck (Monroe), 16:17.6; 20. Michael Bourland (Neenah), 16:18.6.


AREA RUNNERS


Janesville Craig—1. Tommy Meister, 15:29.8; 11. Spencer Hrycay, 16:08.3; 41. Joe Sarow, 16:40; 50. Hunter Salmon, 16:46; 82. Evan Lalor, 17:13.


Monroe—19. Dylan Starck, 16:17.6; 48. Joey Henry, 16:44; 54. Luke Peterson, 16:51; 78. Steve Christiansen, 17:08; 89. Ehthan Moehn, 17:16.


Janesville Parker—52. David Tyler, 16:50; 53. Taran Kobs, 16:52; 110. Josesph Phillippi, 17:29; 157. Alex Little, 17:58; 189. Jordan Friedrich, 18:33.


Fort Atkinson—70. Aaron Lange, 17:05; 83. Brian Beaudo, 17:14; 124. Kyle Mosurinjohn, 17:36; 178. Brett Bowar, 18:24; 188. David Doellstedt, 18:49.


Albany—84. Drew Mather, 17:15; 129. Reece Whitehead, 17:39; 154. Jose Ramirez, 17:56; 192. Johnny Kallgren, 18:37; 196. Chad Helland, 18:41.


Milton—111. John Wells, 17:30; 155. James Swanson, 17:57; 164. Thomas Stith, 18:07; 167. Benjamin Applebeck, 18:10; 181. Johnnie Clark, 18:29.


Whitewater—36. Ben Cipriano, 16:39; 184. Nathan Cederberg, 18:31; 187. Tyler Myszkewicz, 18:32; 194. Ryan Hafferkamp, 18:38; 231. Jake Kanack, 19:35.


Beloit Memorial—150. Jalen Isabel, 17:54; 169. Josh Werling, 18:14; 173. Joe Mullvain, 18:17; 185. Alex Keesey, 18:32; 191. Jaiden Trinh, 18:36.


Elkhorn—190. Tom Fortune, 18:35; 228. Hayden Kyle, 19:35; 237. Matt Zimmerman, 20:12; 239. Seth Anderson, 20:37; 241. Zach Picknell, 21:02.


Girls


TEAM SCORES


Neenah 64, Madison West 83, Hartland Arrowhead 129, Dodgeville-Mineral Point 137, Verona 164, Lake Park, Ill. 211, Sun Prairie 289, Janesville Craig 294, Middleton 313, Dubuque Senior 318, Fond du Lac 344, DeForest 351, Wisconsin Lutheran 364, Oregon 365, Waunakee 374, Mukwonago 391, Mount Horeb-Barneveld 409, Madison La Follette 433, McFarland 496, Fort Atkinson 498, Milton 578, Platteville 604, Stoughton 624, Monroe 639, Beaver Dam 640, Janesvlle Parker 671, Albany 727, Beloit Memorial 861, Elkhorn 899, Rockford Guilford 907.


INDIVIDUAL LEADERS


(4,000 meters)


1. Molly Seidel (University Lake School), 13:55.5; 2. Tricia Serres (Platteville), 14:12.9; 3. Olivia Pratt (Madison West), 14:22.9; 4. Jackie Dubnicka (Arrowhead), 14:28.1; 5. Kaylee Flannagan (Lake Park, Ill.) 14:29.3; 6. Claire Knaus (Neenah), 14:34.6; 7. Liz Berkholtz (Sun Prairie), 14:35.8; 8. Alison Parker (Neenah), 14:37.9; 9. Taylor Bauer (Fort Atkinson), 14:41.9.; 10. Elena Barham (Madison West), 14:46.


11. Taylor McDowell (Arrowhead), 14:58.3; 12. Jennifer Parker (Neenah), 14:59.7; 13. Jessica Parker (Neenah), 15:00.2; 14. Gina Sereno (Madison West), 15:01.8; 15. Liz Smits (McFarland), 15:04.9; 16. Sarah Heinemann (Waunakee), 15:05.9; 17. Meleana Bennin (Mount Horeb-Barnelveld), 15:08.7; 18. Bailey Flanigan (Madison West), 15:09.4; 19. Aubrey Olandt (Verona), 15:13.8; 20. Mary Erickson (Whitnall), 15:14.6.


AREA RUNNERS


(Place in team scoring)


Janesville Craig—41. Rachel Gilmore, 15:36; 51. Michaela Holzhuter, 15:46; 61. Stephanie Perleberg, 15:57; 69. Monica Speth, 16:09; 72. Katie Bagley, 16:11.


Fort Atkinson—8. Taylor Bauer, 14:41.9; 37. Hannah Kuenzi, 15:32; 133. Kali Stelse, 17:01; 159. Becky Meyerhofer, 17:44; 161. Victoria Spata, 17:50.


Monroe—97. Abby Rogerson, 16:35; 120. Molly Hlubek, 15:53; 125. Elizabeth Dale, 16:55; Rachel Rogerson, 17:11; 154. Chelsea Haffele, 17:36.


Janesville Parker—55. Brooke King, 15:49; 105. Sadie Johnson, 16:39; 135. Ashley King, 17:05; 180. Alyssa Whiteaker, 18:39; 196. Loghan Hallett, 19:37.


Albany—111. Rosy Bauman, 16:47; 134. Ciara Kubesh, 17:04; 144. Jessica Mauerman, 17:11; 153. Ingrid Kallgren, 17:32; 185. Courtney Pfeuti, 18:54.


Beloit Memorial—149. Katie Maegli, 17:19; 150. Jordyn Tremain, 17:31; 176. Stephanie Mullvain, 18:23; 191. Rachel Ellis, 19:02; 195. Michelle Ellis, 19:32.


Elkhorn—170. Kenna Miller, 18:05; 173. Erika Crosby, 18:08; 182. Kathryn Korosec, 18:42; 186. Theresa Middleton, 18:55; 188. Kaitlyn Daehn, 18:58.



Print Print