Janesville63.7°

All-star games to cap prep careers

Print Print
Gazette Staff
June 22, 2010

Some of the area top graduated seniors will get one more weekend of high school baseball.


This is the Wisconsin Baseball Coaches Association all-star week in Oshkosh, with the South and East teams loaded with standouts from area conferences.


The South squad includes Orfordville Parkview’s Darryl Dykstra, Edgerton’s Adam Gregory, Turner’s Aaron Jones and Clinton’s Zach Wisowaty. All are All-Rock Valley Conference infielders.


Beloit Memorial outfielder Colin Grove, Middleton pitcher Shane Adler, Madison Memorial outfielder Eric Fruhling, Sun Prairie shortstop/pitcher Michael Handel and Madison La Follette first baseman/pitcher Tyler Flood also are on the South team.


Elkhorn infielder Eric Bierman is on the East squad, along outfielder Dylan Friend, pitcher Cody Peterson and infielder Tell Taylor from Burlington’s Southern Lakes championship team.


The four state all-star teams will play a round-robin schedule at Oshkosh North High School’s E.J. Schneider Field. Play begins Friday, with North vs. South at 4 p.m., followed by East against West at 6:30.


Saturday’s schedule has East vs. South, 10:30 a.m.; North vs. West, 1 p.m.; South vs. West, 3 p.m.; East vs. North, 5 p.m.


The area all-star rosters:


SOUTH

Shane Adler, Middeton; Bryce Barsness, Wisconsin Heights; Cole Cefalu, Waunakee; Jordan DeBoer, Waupun; Darryl Dykstra, Orfordville Parkview; Tyler Flood, Madison La Follette; Scott Freiburger, Southwestern; Eric Fruhling, Madison Memorial; Adam Gregory, Edgerton; Colin Grove, Beloit Memorial.


Michael Handel, Sun Prairie; Mike Johnson, DeForest; Aaron Jones, Turner; Sam Koenig, Sauk Prairie; Jake Lunow, Princeton; Levi Pintz, Prairie du Chien; Christiaan Wabers, Madison Edgewood; Zach Wisowaty, Clinton.


EAST

Eric Bierman, Elkhorn; Tyler Brusky, Milwaukee Pius; Alex Burkel, Slinger; Ben Burns, Menomonee Falls; Cody Colbert, Kenosha Tremper; Eric DuCharme, West Bend West; Dan Friend, Burlington; Ryan Ganther, Racine Lutheran/Prairie; Brian Huntsinger, Nicolet; Luke Maldonado, South Milwaukee.


Mike Mierow, Brookfield Central; Jordan Paszek, Hartland Arrowhead; Cody Peterson, Burlington; Jameson Sadowske, Mukwonago; Ryan Solberg, Waukesha West; Tell Taylor, Burlington; Tanner Wensman, Oconomowoc; Collin Weyer, Milwaukee Marquette.



Print Print