Janesville51.4°

WIAA boys sectional swim results

Print Print
February 14, 2010

WIAA BOYS SECTIONALSWIMMING


Division 1


Middleton Sectional


TEAM SCORES


Madison Memorial 354, Verona 293.5, Middleton 284.5, Madison West 270, Sauk Prairie/Wisconsin Heights 232.5, Madison East 201, Janesville Craig 151.5, DeForest/Sun Prairie 103.5, Janesville Parker 101.5, Beloit Memorial 83, Oregon 57, Madison La Follette 35.


INDIVIDUAL RESULTS


(Champions qualify for state)


Diving—1. Bill Reilly (V), 365 points; 2. Leo Hursh (Midd), 348; 3. Blake Tucker-Jones (MM), 279.


200 medley relay—1. Sauk Prairie (Stephen Hanko, Paul Ballweg, Tyler Lentz, Matt Friede), 1:39.12; 2. Middleton, 1:39.45; 3. Madison West, 1:40.16; 7. Janesville Parker (Jacob Johnson, Marcus Murdy, Nate Sigmund, Matt Simon), 1:44.73; 10. Janesville Craig (Nick Krueger, Mark Parker, Justin Wilkes, Alex Dyble), 1:52.79.


200 freestyle—1. Michael Drives (MM), 1:41.61; 2. Robert Miner (ME), 1:46.36; 3. RJ Leiferman (Midd), 1:46.57; 13. Jacob Canik (JC), 1:57.75.


200 individual medley—1. Tyler Lentz (SP/WH), 1:54.16; 2. Patrick Franken (MM), 1:59.05; 3. Jesse O’Keefe (MW), 1:59.58; 4. Alex Loftus (JC), 2:01.17; 6. Spencer Mattox (JC), 2:02.34.


50 freestyle—1. Matt Friede (SP/WH), 21.26; 2. Derek Toomey (V), 21.35; 3. Ben Anderson (MM), 22.07; 11. Caleb Sigmund (JP), 23.10; 12. Tyler Meinders (JC), 23.19.


100 butterfly—1. Ben Anderson (MM), 52.67; 2. RJ Leiferman (Midd), 52.93; 3. Robert Miner (ME), 53.33; 13. Marcus Murdy (JP), 59.38.


100 freestyle—1. Matt Friede (SP/WH), 46.73; 2. Derek Toomey (V), 46.87; 3. Derek Uselman (Midd), 48.49; 10. Caleb Sigmund (JP), 50.67; 14. Nicholas Strub (JC), 51.23.


500 freestyle—1. Michael Drives (MM), 4:40.11; 2. Patrick Franken (MM), 4:49.22; 3. Jakob Olandt (V), 4:49.45; 10. Jacob Canik (JC), 5:19.65.


200 freestyle relay—1. Madison Memorial (Michael Salerno, Patrick Franken, Ben Anderson, Michael Drives), 1:28.00; 2. Verona, 1:28.40; 3. Madison East, 1:29.00; 6. Janesville Craig (Tyler Meinders, Nicholas Strub, Spencer Mattox, Alex Loftus), 1:31.94.


100 backstroke—1. Tyler Lentz (SP/WH), 53.58; 2. Stephen Hanko (SP/WH), 55.61; 3. Paul Miller (ME), 56.06.


100 breaststroke—1. Peter Faecke (MW), 1:00.50; 2. Alex Loftus (JC), 1:00.94; 3. Brandon Peterson (Midd), 1:01.10; 4. Spencer Mattox (JC), 1:01.60; 9. Nate Sigmund (JP), 1:04.12.


400 freestyle relay—1. Madison Memorial (Michael Salerno, Patrick Franken, Sam Morgen, Michael Drives), 3:14.38. 2. Verona, 3:14.41; 3. Sauk Prairie/Wisconsin Heights, 3:15.96; 7. Janesville Craig (Tyler Meinders, Spencer Mattox, Nicholas Strub, Alex Loftus), 3:23.21.


Greenfield/Greendale Sectional


TEAM SCORES


Greenfield/Greendale 347, Racine Case 282, Kenosha Bradford 239, Badger/Big Foot 232, Racine Horlick 226, Kenosha Tremper 191, Racine Park 177, Burlington/Catholic Central/Water/Wilm 160, Oak Creek 158, Franklin 123, South Milwaukee 96.


Diving—1. Richard Bradley (RC), 434.05 points; 2. Ben Lins (RH), 411.05; 3. Andrew Suchla (RP), 379.35.


200 medley relay—1. Greenfield/Greendale (Shaun Fleischhacker, Matt Jungers, Jack Lennertz, Mark Liederbach), 1:42.86; 2. Badger/Big Foot (Ellis Lagerhausen, Franek Kulik, Ryan Cook, Chris Merino), 1:43.23; 3. Kenosha Bradford, 1:44.28.


200 freestyle—1. Mike Lucchesi (G), 1:47.15; 2. Alex Trusky (RC), 1:50.80; 3. Alex Lopez (KT), 1:53.28.


200 individual medley—1. Matt Jungers (G), 1:57.24; 2. Josh Lefeber (F), 2:01.91; 3. Aubrey Langley (KT), 2:02.55.


50 freestyle—1. Jack Lennertz (G), 22.23; 2. Jake Chartrand (RP), 22.79; 3. Ron Schaefer (KT), 22.84.


100 butterfly—1. Jack Lennertz (G), 51.64; 2. Matt Jungers (G), 52.40; 3. John DeVroy (KB), 54.10.


100 freestyle—1. Mike Lucchesi (G), 48.11; 2. Ron Schaefer (KT), 50.66; 3. Sam Vissers (OC), 51.63.


500 freestyle—1. Joe DeVroy (KB), 4:59.59; 2. Andrew Staszak (G), 5:10.62; 3. James Weslaski (RC), 5:15.28.


200 freestyle relay—1. Greenfield/Greendale (Mike Lucchesi, Jack Lennertz, Mark Liederbach, Shaun Fleischhacker), 1:30.46; 2. Badger/Big Foot (Franek Kulik, Rex Jacobs, Chris Merino, Ellis Lagerhausen), 1:32.52; Kenosha Tremper, 1:34.42.


100 backstroke—1. John DeVroy (KB), 55:81; 2. Joe DeVroy (KB), 56.43; 3. Alex Trusky (RC), 57.43.


100 breaststroke—1. Josh Lefeber (F), 1:02.17; 2. Aubrey Langley (KT), 1:02.39; 3. Max Sim (Burl), 1:04.58.


400 freestyle relay—1. Greenfield/Greendale (Mark Liederbach, Matt Jungers, Mike Lucchesi, Craig Fleischhacker), 3:21.98; 2. Kenosha Tremper, 3:29.63; 3. Racine Case, 3:30.42.


Division 2


Baraboo Sectional


TEAM SCORES


McFarland 396, Madison Edgewood 325, Monona Grove 284, Waunakee 244, Fort Atkinson 232, Milton 221, Baraboo 173, Stoughton 80, Platteville/Lancaster 72, Wayland Academy 62, Jefferson 44.


INDIVIDUAL RESULTS


(Champions qualify for state)


Diving—1. Trevor Sisson (MG), 401.25 points; 2. Patrick Sisson (MG), 278.00; 3. Austin Anderson (MG), 265.85.


200 medley relay—1. McFarland (Ryan O’Donnell, Collin Morgan, Jake Mandli, Peter Grenzow), 1:38.30; 2. Madison Edgewood, 1:43.34; 3. Fort Atkinson (Evan Hill, Lee Hollman, Wyatt Paul, Ian Brady), 1:43.56.


200 freestyle—1. Chase Stephens (ME), 1:44.82; 2. Brian Heiser (McF), 1:46.02; 3. Taylor Schlittler (W), 1:47.39.


200 individual medley—1. Ryan O’Donnell (McF), 1:57.04; 2. Jeff Maxwell (Milton), 1:58.76; 3. Keegan Schlittler (W), 2:02.47.


50 freestyle—1. Collin Morgan (McF), 22.70; 2. Wyatt Paul (FA), 22.72; 3. Ben Weinhaus (MG), 22.74.


100 butterfly—1. Drew teDuits (ME), 51.41; 2. Ryan O’Donnell (McF), 51.70; 3. Keegan Schlittler (W), 53.38.


100 freestyle—1. Chase Stephens (ME), 47.74; 2. Brian Heiser (McF), 49.19; 3. Wyatt Paul (FA), 49.28.


500 freestyle—1. Jeff Maxwell (Milton), 4:42.91; 2. Jake McDade (MG), 4:58.77; 3. Ryan Duffy (W), 4:59.79.


200 freestyle relay—1. McFarland (Ryan O’Donnell, Brian Heiser, Collin Morgan, Peter Grenzow), 1:28.58; 2. Monona Grove, 1:29.92; 3. Madison Edgewood, 1:30.52.


100 backstroke—1. Drew teDuits (ME), 51.70; 2. Taylor Schlittler (W), 55.38; 3. Evan Hill (FA), 55.49.


100 breaststroke—1. Jake Mandli (McF), 1:02.14; 2. Erik Swanson (Milton), 1:03.50; 3. Miles Hegg (McF), 1:03.88.


400 freestyle relay—1. McFarland (Peter Grenzow, Geof Glover, Ben Psyk, Brian Heiser), 3:17.40; 2. Madison Edgewood, 3:19.18; 3. Monona Grove, 3:19.96.


Cudahy Sectional


TEAM SCORES


Whitefish Bay 377, Shorewood 349, Nicolet 270, Brown Deer/Univ. School of Milwaukee 230, Delavan-Darien 220, Elkhorn 194, Whitnall 119, Brookfield Academy 115, Martin Luther 108, Cudahy 104, Whitewater 96, Pius XI 43, Saint Thomas More 35.


INDIVIDUAL RESULTS


(Champions qualify for state)


Diving—1. Ryan Citro (C), 397.60 points; 2. Jake Daughty (C), 338.40; 3. Noah Gilday (N), 336.10.


200 medley relay—1. Whitefish Bay (Chris Fink, Jason Castillo, Tommy Hiller, Rob Colton), 1:42.02; 2. Shorewood, 1:42.82; 3. Delavan-Darien (Zac Karbash, Alex Riegert, Kevin Schneider, Eric Polzin), 1:45.19.


200 freestyle—1. Jack Donovan (BA), 1:46.34; 2. Rob Colton (WB), 1:48.51; 3. R.J. Hayes (S), 1:48.85.


200 individual medley—1. Jonathan Marks (BA), 1:59.68; 2. Jason Castillo (WB), 2:00.81; 3. Jay Tomasiewicz (S), 2:03.51.


50 freestyle—1. Chuckie Prestigiacomo (WB), 22.65; 2. Andrew Eder (S), 23.15; 3. Zac Simon (E), 23.19.


100 butterfly—1. Jack Donovan (BA), 51.31; 2. Kevin Schneider (DD), 54.51; 3. Stephen Meyer (S), 55.07.


100 freestyle—1. Alex Riegert (DD), 49.28; 2. Chuckie Prestigiacomo (WB), 49.53; 3. Rob Colton (WB), 50.77.


500 freestyle—1. Tommy Hiller (WB), 5:04.52; 2. Steven Grambow (BD), 5:04.75; 3. Isaac Flegel-Mishlove (S), 5:10.33.


200 freestyle relay—1. Shorewood (Jay Tomasiewicz, Asher Kaufman, Mike Ross, R.J. Hayes), 1:31.77; 2. Whitefish Bay, 1:31.80; 3. Nicolet, 1:35.24.


100 backstroke—1. Chris Fink (WB), 54.87; 2. Stephen Meyer (S), 55.95; 3. Steven Granbow (BD), 59.20.


100 breaststroke—1. Alex Riegert (DD), 1:00.48; 2. Jonathan Marks (BA), 1:02.61; 3. Jason Castillo (WB), 1:02.75.


400 freestyle relay—1. Whitefish Bay (Chris Fink, DJ Friesch, Jason Castillo, Chuckie Prestigiacomo), 3:20.46; 2. Shorewood, 3:23.54; 3. Brown Deer/Univ. School of Milwaukee, 3:30.76.



Print Print