Janesville20.5°

Janesville Parker boys run past Sun Prairie

Print Print
Gazette staff
April 28, 2010

Janesville Parker remained undefeated in Big Eight Conference boys track and field with a 79½-61½ victory over Sun Prairie here Tuesday at Monterey Stadium.


“It was a good team meet,” said Parker coach Joe Dye after the Vikings went to 3-0.


He singled out David Tyler, who won the 3,200 in 10:29.3, Trever Steinke, who made a big improvement in winning the shot put in 48-2 ¼, and Erik Albeck, who won the 300 intermediate hurdles and was second in the 110 highs to teammate Austin Lloyd.


PARKER 79 ½, SUN PRAIRIE 61 ½

100—1. Rice (SP), 11.1; 2. Shelton (JP), 11.3; 3. M. Wellwa (SP), 11.9.


200—1. Mohammed (SP), 22.3; 2. Ryan Shelton, 22.3; 3. Adam Vesterfelt (JP), 23.0.


400—1. Mohammed (SP), 52.4; 2. Colin Burkheimer (JP), 52.7; 3. Assalone (SP), 53.9.


800—1. Brad Money (JP), 2:06.0; 2. Hart (SP), 2:08.6; 3. Nick Munger (JP), 2:09.0.


1,600—1. Hart (SP), 4:44.5; 2. Weber (SP), 4:46.7; 3. David Tyler (JP), 4:47.0.


3,200—1. David Tyler (JP), 10:29.3; 2. Weber (SP), 10:36.6; 3. Kaminski (SP), 10:55.2


110 high hurdles—1. Austin Lloyd (JP), 15.7; 2. Erik Albeck (JP), 15.7; 3. Darrionego (SP), 16.8.


300 intermediate hurdles—1. Erik Albeck (JP), 43.1; 2. Delaitsch (SP), 43.3; 3. Shawn Bohler (JP), 44.7.


400 relay—1. Sun Prairie (Rice, Walge, Burdette, Mwelwa), 44.5.


800 relay—1. Parker (Cody Speaker, Travis Rucinski, Matt Simon, Ryan Shelton), 1:32.8.


1,600 relay—1. Parker (Colin Burkheimer, Cody Speaker, Brad Money, Ryan Shelton), 3:24.8.


Shot put—1. Trever Steinke (JP), 48-2 ¼; 2. Calvin Nauer (JP), 47-7 ¼; 3. Elmode (SP), 45-5.


Discus—1. Calvin Nauer (JP), 141-4; 2. Trever Steinke (JP), 133-7; 3. Hadel (SP), 128-7.


Long jump—1. Kuecker (SP), 19-11 ¾; 2. Adam Vesterfelt (JP), 19-8; 3. Ryan Shelton (JP), 19-1.


Triple jump—1. Lindholm (SP), 38-9 ¼; 2. Kuecker (SP), 38-9; 3. Justin Shelton (JP), 38-6 ¾.


High jump—1. Mohammed (SP), 5-8; 2. Shawn Bohler (SP), 5-8; 3. Wallace (SP) and Cavann Conley (JP), tied, 5-4.


Pole vault—2. Cody Speaker (JP) 12-0; Brandon Zeilinger (JP), 10-0.


Parker girls fall

-- Sun Prairie 100, Parker 41—Janesville Parker grabbed the top two spots in a pair of field events to highlight the Vikings’ effort in a Big Eight dual loss to Sun Prairie.


Erika Whitson and Kristin Zeilinger of Parker tied for first place at a height of 8 feet in pole vault. Paigie Demos and Sami Shelton had 1-2 finish in the high jump, going 4-10 and 4-8, respectively.


“We’ve improved a lot, but you couldn’t tell it by the score,’’ coach Dave Lehmann said of his young Vikings, who fell to 0-3 in the conference. “Sun Prairie’s just a very good good team.”


SUN PRARIE 100, PARKER 41

100—1. Latisah Bryant (SP), 12.7; 2. Niquisha Kenerson (JP), 12.7; 3. Mahoganie Franklin (JP), 132.2.


200—Ashley Bartow (SP), 26.7; 2. Niquisha Kenerson (JP), 27.0; 3. Magie Scheidegger (SP), 27.4.


400—1. Ashley Bartow (SP), 1:01.6; 2. Kaitlin Craighead (SP), 1:04; 3. Korney Krueger (SP), 1:07.2.


800—1. Maura McManus (SP), 2:28.1; 2. Amanda Walker (SP), 2:28.2; 3. Tamara Wolfgram (SP), 2:31.7.


1,600—1. Amy Kong (SP), 5:50.9; 2. Ashley King (JP), 6:00.4; 3. Miranda Slabeck (JP), 6:07.3.


3,200—1. Shannon Dasher (SP), 12:41.5; 2. Brooke King (JP), 13:07; 3. Caitlin Berndt (SP), 13:37.2.


100 high hurdles—1. Sydney Stiener (SP), 17.2; 2. Kaleigh Pange (SP), 17.3; 3. Paige Demos (JP), 17.6.


300 low hurdles—1. Sydney Stiener (SP), 50.1; 2. Paige Demos (JP), 51.0; 3. Monica Miggins (SP), 53.0.


400 relay—1. Sun Prairie (Ternacic, Crum, L. Bryant, La. Bryant), 54.9; 2. Parker, 55.5.


800 relay—1. Sun Prairie (Scheidegger, Mikelson, Doyle, L. Bryant), 1:48.6; 21. Parker, 1:56.8.


1,600 relay—1. Sun Praire (McManus, Craighead, Ternacic, Bobo), 4:18.3; 2. Parker, 4:32.2.


Shot put—1. Zweifelhofer (SP), 33-7.5; 2. Gipson (SP), 32-4; 3. Ashley Hartwig (JP), 26-2.5.


Discus—1. Brown (SP), 90-11; 2. Zweifelhofer (SP), 87-6; 3. Bethany Moen (JP), 85-5.5.


High jump—1. Pagie Demos (SP), 4-10; 2. Sami Shelton (JP), 4-8; 3. Guthrie (SP) and Kernan (SP), tied, 4-6.


Long jump—1. Bartow (SP), 16-6.5; 2., Niquisha Kenerson (SP), 15-10; 3. Erika Whitson (JP), 15-7.


Triple jump—1. Bartow (SP), 34-4.5; 2. Pohlman (SP), 32-9.5; 3. Niquisha Kenerson (JP), 32-9.5.


Pole vault—1. Erika Whitson (JP) and Kristin Zeilinger (JP), tied, 8-0.; 3. Stiener (SP) and Ternicic (SP), 7-0.



Print Print