Janesville56.9°

Kotula Player of Year in Southern Lakes

Print Print
Gazette staff
November 23, 2009

Matric Kotula, who led Lake Geneva Badger to the WIAA Division 1 sectional title game, has been named the Player of the Year in Southern Lakes boys soccer.


Kotula, a junior forward, is one of five Badger High players on the first team for the Southern Lakes champions. Forward Wes Aranda, midfielder Kyle Blechner, defender Ben Larwa and goalie Brendan Gruenwald-Schmitz were also selected to the first team for Badger.


Delavan-Darien’s Chris Doerr, Jordan Rowland and Mark Armato made the first team, along with Elkhorn’s Joesan Duran and Jordan Kayser.


All-Southern Lakes boys soccer


FIRST TEAM


Forward—Matric Kotula, Badger, jr.; Wes Aranda, Badger, sr.; Chris Doerr, Delavan-Darien, sr.; Phil Schuyler, Waterford, sr..


Midfield—Kyle Blechner, Badger, sr.; Jordan Rowland, Delavan-Darien, sr.; Jordan Kayser, Elkhorn, soph.


Defender—Ben Larwa, Badger, jr.; Mark Armato, Delavan-Darien, sr.; Joesan Duran, Elkhorn, jr.


Goalie—Brendan Gruenwald-Schmitz, Badger, jr.


SECOND TEAM


Forward—Keegan Van Dusseldorp,Burlington, soph.; Trevor Welch, Union Grove, jr.; Brent Plantz, Waterford, jr.; Spencer McCoy, Westosha Central, sr.


Midfield—Chris Georgalas, Badger, jr.; Zach Dam, Union Grove, jr.; Jared Barfknecht, Waterford, sr.


Defender—Josh Higginson, Burlington, jr.; Ben Roettgen, Union Grove, sr.; Ben Bluemel, Waterford, sr.


Goalie—Evan Mansfield, Delavan-Darien; Matt LaMeer, Westosha Central.


Player of the Year—Matric Kotula, Badger.


HONORABLE MENTION


Badger—Tyler Cuculi, sr.; Burlington—Ricky Pompa, jr.; Delavan-Darien—Travis Leitzke, sr.; Tomas Torres, sr.; Audelio Perlta, soph.; Elkhorn—Jonathan Stopple, fr.; Union Grove—Cody Saal, jr.; Waterford—Alex Buchman, soph.; Westosha Central—Sean O’Neill, jr.; Peter Anderson, sr.; Wilmot—Brandon Jones, sr.


FINAL STANDINGS


Lake Geneva Badger, 14-0; Delavan-Darien, 10-3-1; Waterford, 9-4-1; Elkhorn, 8-6; Burlington, 4-9-1; Westosha Central, 3-9-2; Union grove, 3-11; Wilmot, 2-12.


Oregon tops All-Badger South selections


Oregon went unbeaten in conference play en route to the Badger South title, and the Panthers dominate the all-conference selections.


Six Panthers were selected to the first team, including unanimous picks in defender Mathias Thoma, along with midfielders Masees Mesdjian and Brian Jacobs.


Monroe senior forward Andrew Aurit and senior midfielder Michael Gross were also first-team selections.


All-Badger South boys soccer


FIRST TEAM


Forward—Andrew Aurit, sr., Monroe; Karl Bock, jr., Oregon.


Midfield—Nic Reynold, sr., Madison Edgewood; Michael Gross, sr., Monroe; Masees Mesdjian, sr., Oregon; Brian Jacobs, sr., Oregon.


Defender—Mathias Thoma, sr., Oregon; Josh Baker, sr., Oregon; Joel Kastorff, sr., Monona Grove; Dane Donnelly, jr., Edgewood.


Goalie—Ian Christiansen, sr., Oregon.


SECOND TEAM


Forward—Jake Owen, sr., Edgewood; Steve Gilbert, sr., Edgewood.


Midfield—Zach Schroeder, sr., Edgewood; Joel Addie, jr., Milton; Sean Kim, jr., Monona Grove; David Beers, sr., Oregon.


Defender—Edvard Kjoerstad, sr., Fort Atkinson; Jacob Deinninger, jr., Milton; Jason Hinz, sr., Oregon; Jon Elmer, sr., Monroe.


Goalie—Zach Hilliard, fr., Monona Grove.


HONORABLE MENTION


Edgewood—Peter Guerin, sr.; Tyler Salzwedal, jr.; Kevbin Blair, sr.; Fort Atkinson—Alex Schwieger, jr.; Taylor Smithyan, sr.; Milton—Kevin Kolloff, soph.; Monona Grove—Sam Briggs, sr.; Monroe—Patrick Gellings, sr.; Keli Isaj, jr.; Stoughton—Dillon Gavazzoni, sr.; Zach Opheim, sr.


FINAL STANDINGS


Oregon, 6-0; Monroe, 4-2; Madison Edgewood, 3-2; Monona Grove, 3-3-1; Fort Atkinson, 2-4-1; Milton, 1-4; Stoughton, 1-6.



Print Print