Janesville28.9°

WIAA girls state swimming and diving

Print Print
November 14, 2009

HIGH SCHOOL GIRLS SWIMMING AND DIVISION


WIAA DIVISION 2 STATE MEET


At UW Natatorium,


Madison


TEAM SCORES


Sturgeon Bay/Sevastopol 201, DeForest 186, Whitefish Bay 179.5, Shorewood 167, Milton 153, Sauk Prairie 141, Grafton 127, Elkhorn 126, Madison Edgewood 100, McFarland 96.


Berlin/Green Lake 80, Plymouth 76.5, Monona Grove 64, Ashwaubenon 52, Baraboo 50, New Berlin West 47, River Valley 44, Whitnall 40, Brookfield Academy 40, Delavan-Darien 36, Brown Deer/Milwaukee University School 35, Waukesha Memorial 32, Monroe 29, Fort Atkinson 28, Pewaukee 27, Kiel/Elkhart Lake 25, New Berlin Eisenhower 25, Milwaukee Lutheran 20, Wauwatosa West 19, New London 19, Marinette 13, Port Washington 12, Tomahawk 7, Ladysmith 6, Lodi 6, Colby/Abbotsford 5, Seymour 4, Rice Lake 3.


INDIVIDUAL RESULTS


Diving—1. Kristin Capcik (Milwaukee Lutheran), 425 points; 2. Rachel Stave (Whitnall), 419.9; 3. Molly McElligott (Grafton), 484.4; 4. Katelyn Zarem (Grafton), 361.3; 5. Katie Hausmann (New Berlin West), 344.8; 6. Sheridan Hearn (Madison Edgewood), 324.05.


200 medley relay—1. Whitefish Bay (Elissa Maercklein, Annie Maercklein, Annelise Sprau, Maggie Smith), 1:48.47; 2. Sturgeon Bay/Sevastopol, 1:49.25; 3. Milton (Katelyn Holmquist, Jennah Haney, Stacey Kincade, Abby Holmquist), 1:49.59; 4. Sauk Prairie, 1:50.31; 5. Shorewood, 1:50.59; 6. Berlin/Green Lake, 1:50.78; 8. Monona Grove, 1:52.14; 10. McFarland, 1:53.61; 14. Monroe, 1:55.27.


200 freestyle—1. Kelsey Hojan-Clark (Brookfield Academy), 1:49.13 (breaks Division 2 state record of 1:49.94, set by Jamie Belfor of Shorewood in 1996); 2. Elli Sellinger (Shorewood), 1:55; 3. Casey Woler (DeForest), 1:55.42; 4. Andrea Teske (Ashwaubenon), 1:55.9; 5. Chelsea Statz (DeForest), 1:55.6; 6. Abby Holmquist (Milton), 1:57.01; 7. Chloe Bartuska (McFarland), 1:57.33; 10. Ashley Nelson (Elkhorn), 2:00.07; 11. Stacey Kincade (Milton), 2:00.13; 13. Jessica Weeden (Monroe), 2:00.9.


200 individual medley—1. Jennah Haney (Milton), 2:04.83; 2. Clare Chamberlain (Shorewood), 2:04.98; 3. Emily McClellan (Delavan-Darien), 2:08.41; 4. Anna Meinholz (Waukesha Memorial), 2:09; 5. Sadie Nennig (Grafton), 2:09.63; 6. Katelyn Holmquist (Milton), 2:10.45; 7. Stirling Smith (McFarland), 2:11.63; 13. Leanna Schwartzlow (Monroe), 2:17.42; 14. Rachel Rooot (Monroe), 2:17.89; 15. Emma Green (Madison Edgewood), 2:18.15.


50 freestyle—1. Savanna Townsend (Sturgeon Bay/Sevastopol), 23.86; 2. Maggie Smith (Whitefish Bay), 23.89; 3. Alli Bellford (New Berlin Eisenhower), 24.26; 4. Kelsey Kohlbeck (Sauk Prairie), 24.65; 5. Corey Wannamaker (New Berlin West), 24.67; 6. Lindsey Verhulst (DeForest), 24.81; 8. Rachel Johnson (Elkhorn), 24.84; 9. Kelsey Richards (Madison Edgewood), 24.87; 16. Kaitlyn Hollman (Fort Atkinson), 25.65.


100 butterfly—1. Alison Meng (Sauk Prairie), 57.06; 2. Leah Winckler (DeForest), 57.41; 3. Kelsey Millin (Monona Grove), 57.81; 4. Terrin Seaver (Elkhorn), 57.88; 5. Siri Smits (Berlin/Green Lake), 58.8; 6. Ellen Stello (Shorewood), 58.89; 13. Jessica Weeden (Monroe), 1:01.37; 15. Margaret Healy (Madison Edgewood), 1:02.49; 16. Makenzie Foerster (Fort Atkinson), 1:03.15.


100 freestyle—1. Elli Sellinger (Shorewood), 52.69; 2. Savanna Towsend (Sturgeon Bay/Sevastopol), 52.73; 3. Kelsey Kohlbeck (Sauk Prairie), 53.14; 4. Sierra Townsend (Sturgeon Bay/Sevastopol), 53.17; 5. Chelsea Statz (DeForest), 53.69; 6. Corey Wannamaker (New Berlin West), 53.85; 7. Rachel Johnson (Elkhorn), 54.17; 8. Kelsey Richards (Madison Edgewood), 54.88; 13. Katie Bush (Madison Edgewood), 55.35; 15. Ashley Nelson (Elkhorn), 55.86.


500 freestyle—1. Kelsey Hojan-Clark (Brookfield Academy), 4:50.19 (breaks Division 2 state record of 4:53.94, set by Jamie Belfor of Shorewood in 1996); 2. Casey Wolter (DeForest), 5:04.65; 3. Clare Chamberlain (Shorewood), 5:06.21; 4. Ellen Stello (Shorewood), 5:11.46; 5. Elizabeth Buchholz (Kiel/Elkhart Lake), 5:13.54; 6. Andrea Teske (Ashwaubenon), 5:13.87; 7. Chloe Bartuska (McFarland), 5:18.15; 8. Sarah Healy (Madison Edgewood), 5:50.88; 9. Stacey Kincade (Milton), 5:21.6.


200 freestyle relay—1. Sturgeon Bay/Sevastopol (Sierra Townsend, Michaela Rabas, McKenzie Trelka, Savanna Townsend), 1:36.02 (breaks Division 2 record of 1:38.95, set by Monona Grove in 2008); 2. DeForest, 1:38.87 (breaks Division 2 record);. 3. Elkhorn (Kari Sisko, Ashley Nelson, Terrin Seaver, Rachel Johnson), 1:39.71; 4. Madison Edgewood, 1:39.83; 5. Plymouth, 1:39.85; 6. Whitefish Bay, 1:39.89; 7. Milton (Katelyn Holmquist, Abby Holmquist, Lauren Bradley, Jennah Haney), 1:40.49; 9. Monona Grove, 1:42.09; 10. Fort Atkinson (Kaitlyn Hollman, Hannah Johnson, Makenzie Foerster, Nicki Smiley), 1:42.95.


100 backstroke—1. Alison Meng (Sauk Prairie), 57.19; 2. Katelyn Holmquist (Milton), 57.36; 3. Sadie Nennig (Grafton), 57.45; 4. Terrin Seaver (Elkhorn), 58.15; 5. Siri Smits (Berlin/Green Lake), 58.41; 6. Erika Pliner (Ashwaubenon), 59.04; 10. Rachel Root (Monroe), 1:00.79; 15. Danielle Millin (Monona Grove), 1:02.54.


100 breaststroke—1. Emily McClellan (Delavan-Darien), 1:04.57; 2. Anna Meinholz (Waukesha Memorial), 1:04.71; 3. Kate Criter (Plymouth), 1:04.97; 4. Jennah Haney (Milton), 1:05.08; 5. Annie Maercklein (Whitefish Bay), 1:05.82; 6. Stirling Smith (McFarland), 1:06.73; 11. Elizabeth Emmerich (Monona Grove), 1:09.17; 13. Kari Sisko (Elkhorn), 1:09.49; 15. Leanna Schwartzlow (Monroe), 1:10.56.


400 freestyle relay—1. Whitefish Bay (Lauren VanLoon, Elissa Maercklein, Annie Maercklein, Maggie Smith), 3:34.61; 2. Sauk Prairie, 3:35.47; 3. Shorewood, 3:36.18; 4. DeForest, 3:36.27; 5. Elkhorn (Ashley Nelson, Terrin Seaver, Kari Sisko, Rachel Johnson), 3:37.03; 6. Sturgeon Bay/Sevastopol, 3:38.35; 8. McFarland, 3:42.71; 9. Madison Edgewood, 3:42.75; 11. Fort Atkinson (Kaitlyn Hollman, Hannah Johnson, Makenzie Foerster, Nicki Smiley), 3:45.26; 15. Milton (Abby Holmquist, Meagan Roberts, Lauren Bradley, Stacey Kincade), 3:47.36.



Print Print