Janesville62.6°

Stylish finish

Print Print
JOHN N. BARRY
November 14, 2009
— Jennah Haney didn’t have much left to prove in her illustrious high school swim career.

So adding another state title simply padded her already impressive resume.


The Milton senior held off defending state champion Clare Chamberlain of Shorewood to win the 200 individual medley in the girls WIAA Division 2 state meet here Friday night at the UW Natatorium.


Haney finished with a school-record time of 2:04.83, with Chamberlain right behind at 2:04.98.


“To go out my senior year and win is just awesome,” Haney said. “Winning this race is probably as rewarding as any race I’ve won because I’ve worked so hard to get here.”


And at what point did Haney feel like she was going to win the race?


“Probably when I got on the blocks,” Haney said matter-of-factly. “I just knew it was a matter of sticking to my plan and swimming my race.


“I knew what times Clare had been swimming all year, and once we got going, I just felt really good about my chances.”


Delavan-Darien’s Emily McClellan moved up one spot from a year ago by finishing third in the 200 individual medley with a school-record time of 2:08.41.


McClellan turned the tables on Haney by winning the 100 breaststroke. The Comets’ senior standout finished with a time of 1:04.57, while the two-time champion Haney was fourth in 1:05.08.


“It was my senior season, and I kept telling myself, ‘I got to do it, I got to do it,’” McClellan said of her final high school race.


“And Jennah is just awesome. She works so hard, that to beat her at state where she has won before means a lot.”


The Red Hawks, who finished fifth overall with 153 points, began the night with a third-place finish in the 200 medley relay. The team of Katelyn Holmquist, Haney, Stacey Kincade and Abby Holmquist had a school-record time of 1:49.59, while Whitefish Bay won with a 1:48.47.


Milton had a slight lead heading into the final 50-yard freestyle leg, but Whitefish Bay’s Maggie Smith—the 50 freestyle state runner-up—sprinted past the rest of the field to send her team to victory.


Katelyn Holmquist narrowly missed winning a state title in her freshman year. Holmquist, the top seed in the 100 backstroke, finished second in 57.36 seconds. Sauk Prairie’s Alison Meng won with a time of 57.19.


Elkhorn’s Terrin Seaver touched the wall in 58.15 to finish fourth in the 100 backstroke. She also was fourth in the 100 butterfly.


Katelyn, who also finished sixth in the 200 individual medley, was pleased with her first trip to state.


“I’m not disappointed at all in finishing second,” Katelyn said. “I’ll just have to work a little bit harder, and hopefully, beat her next year.


“I don’t think I could’ve done anything differently as far as the race. My time was pretty good. Hers (Meng) was just a little bit better.”


Freshman Abby Holmquist picked up more points for the Red Hawks by finishing sixth in the 200 freestyle with a 1:57.01 time.


Brookfield Academy’s Kelsey Hojan-Clark was the star of the night. The junior set two Division 2 records.


Hojan-Clark swam in the same heat as Holmquist in eclipsing the 200 freestyle record of 1:49.94, set by Jamie Belfor of Shorewood in 1996. Hojan-Clark finished in 1:49.13. She then shattered the 500 freestyle record with a time of 4:50.19, breaking Belfor’s mark of 4:53.94, also set in 1996.


WIAA Division 2


State Swim


At UW Natatorium,


Madison


TEAM SCORES


Sturgeon Bay/Sevastopol 201, DeForest 186, Whitefisg Bay 179.5, Shorewood 167, Milton 153, Sauk Prairie 141, Grafton 127, Elkhorn 126, Madison Edgewood 100, McFarland 96.


Berlin/Green Lake 80, Plymouth 76.5, Monona Grove 64, Ashwaubenon 52, Baraboo 50, New Berlin West 47, River Valley 44, Whitnall 40, Brookfield Academy 40, Delavan-Darien 36, Brown Deer/Milwaukee University School 35, Waukesha Memorial 32, Monroe 29, Fort Atkinson 28, Pewaukee 27, Kiel/Elkhart Lake 25, New Berlin Eisenhower 25, Milwaukee Lutheran 20, Wauwatosa West 19, New London 19, Marinette 13, Port Washington 12, Tomahawk 7, Ladysmith 6, Lodi 6, Colby/Abbotsford 5, Seymour 4, Rice Lake 3.


INDIVIDUAL RESULTS


Diving—1. Kristin Capcik (Milwaukee Lutheran), 425 points; 2. Rachel Stave (Whitnall), 419.9; 3. Molly McElligott (Grafton), 484.4; 4. Katelyn Zarem (Grafton), 361.3; 5. Katie Hausmann (New Berlin West), 344.8; 6. Sheridan Hearn (Madison Edgewood), 324.05.


200 medley relay—1. Whitefish Bay (Elissa Maercklein, Annie Maercklein, Annelise Sprau, Maggie Smith), 1:48.47; 2. Sturgeon Bay/Sevastopol, 1:49.25; 3. Milton (Katelyn Holmquist, Jennah Haney, Stacey Kincade, Abby Holmquist), 1:49.59; 4. Sauk Prairie, 1:50.31; 5. Shorewood, 1:50.59; 6. Berlin/Green Lake, 1:50.78; 8. Monona Grove, 1:52.14; 10. McFarland, 1:53.61; 14. Monroe, 1:55.27.


200 freestyle—1. Kelsey Hojan-Clark (Brookfield Academy), 1:49.13 (breaks Division 2 state record of 1:49.94, set by Jamie Belfor of Shorewood in 1996); 2. Elli Sellinger (Shorewood), 1:55; 3. Casey Woler (DeForest), 1:55.42; 4. Andrea Teske (Ashwaubenon), 1:55.9; 5. Chelsea Statz (DeForest), 1:55.6; 6. Abby Holmquist (Milton), 1:57.01; 7. Chloe Bartuska (McFarland), 1:57.33; 10. Ashley Nelson (Elkhorn), 2:00.07; 11. Stacey Kincade (Milton), 2:00.13; 13. Jessica Weeden (Monroe), 2:00.9.


200 individual medley—1. Jennah Haney (Milton), 2:04.83; 2. Clare Chamberlain (Shorewood), 2:04.98; 3. Emily McClellan (Delavan-Darien), 2:08.41; 4. Anna Meinholz (Waukesha Memorial), 2:09; 5. Sadie Nennig (Grafton), 2:09.63; 6. Katelyn Holmquist (Milton), 2:10.45; 7. Stirling Smith (McFarland), 2:11.63; 13. Leanna Schwartzlow (Monroe), 2:17.42; 14. Rachel Rooot (Monroe), 2:17.89; 15. Emma Green (Madison Edgewood), 2:18.15.


50 freestyle—1. Savanna Townsend (Sturgeon Bay/Sevastopol), 23.86; 2. Maggie Smith (Whitefish Bay), 23.89; 3. Alli Bellford (New Berlin Eisenhower), 24.26; 4. Kelsey Kohlbeck (Sauk Prairie), 24.65; 5. Corey Wannamaker (New Berlin West), 24.67; 6. Lindsey Verhulst (DeForest), 24.81; 8. Rachel Johnson (Elkhorn), 24.84; 9. Kelsey Richards (Madison Edgewood), 24.87; 16. Kaitlyn Hollman (Fort Atkinson), 25.65.


100 butterfly—1. Alison Meng (Sauk Prairie), 57.06; 2. Leah Winckler (DeForest), 57.41; 3. Kelsey Millin (Monona Grove), 57.81; 4. Terrin Seaver (Elkhorn), 57.88; 5. Siri Smits (Berlin/Green Lake), 58.8; 6. Ellen Stello (Shorewood), 58.89; 13. Jessica Weeden (Monroe), 1:01.37; 15. Margaret Healy (Madison Edgewood), 1:02.49; 16. Makenzie Foerster (Fort Atkinson), 1:03.15.


100 freestyle—1. Elli Sellinger (Shorewood), 52.69; 2. Savanna Towsend (Sturgeon Bay/Sevastopol), 52.73; 3. Kelsey Kohlbeck (Sauk Prairie), 53.14; 4. Sierra Townsend (Sturgeon Bay/Sevastopol), 53.17; 5. Chelsea Statz (DeForest), 53.69; 6. Corey Wannamaker (New Berlin West), 53.85; 7. Rachel Johnson (Elkhorn), 54.17; 8. Kelsey Richards (Madison Edgewood), 54.88; 13. Katie Bush (Madison Edgewood), 55.35; 15. Ashley Nelson (Elkhorn), 55.86.


500 freestyle—1. Kelsey Hojan-Clark (Brookfield Academy), 4:50.19 (breaks Division 2 state record of 4:53.94, set by Jamie Belfor of Shorewood in 1996); 2. Casey Wolter (DeForest), 5:04.65; 3. Clare Chamberlain (Shorewood), 5:06.21; 4. Ellen Stello (Shorewood), 5:11.46; 5. Elizabeth Buchholz (Kiel/Elkhart Lake), 5:13.54; 6. Andrea Teske (Ashwaubenon), 5:13.87; 7. Chloe Bartuska (McFarland), 5:18.15; 8. Sarah Healy (Madison Edgewood), 5:50.88; 9. Stacey Kincade (Milton), 5:21.6.


200 freestyle relay—1. Sturgeon Bay/Sevastopol (Sierra Townsend, Michaela Rabas, McKenzie Trelka, Savanna Townsend), 1:36.02 (breaks Division 2 record of 1:38.95, set by Monona Grove in 2008); 2. DeForest, 1:38.87 (breaks Division 2 record);. 3. Elkhorn (Kari Sisko, Ashley Nelson, Terrin Seaver, Rachel Johnson), 1:39.71; 4. Madison Edgewood, 1:39.83; 5. Plymouth, 1:39.85; 6. Whitefish Bay, 1:39.89; 7. Milton (Katelyn Holmquist, Abby Holmquist, Lauren Bradley, Jennah Haney), 1:40.49; 9. Monona Grove, 1:42.09; 10. Fort Atkinson (Kaitlyn Hollman, Hannah Johnson, Makenzie Foerster, Nicki Smiley), 1:42.95.


100 backstroke—1. Alison Meng (Sauk Prairie), 57.19; 2. Katelyn Holmquist (Milton), 57.36; 3. Sadie Nennig (Grafton), 57.45; 4. Terrin Seaver (Elkhorn), 58.15; 5. Siri Smits (Berlin/Green Lake), 58.41; 6. Erika Pliner (Ashwaubenon), 59.04; 10. Rachel Root (Monroe), 1:00.79; 15. Danielle Millin (Monona Grove), 1:02.54.


100 breaststroke—1. Emily McClellan (Delavan-Darien), 1:04.57; 2. Anna Meinholz (Waukesha Memorial), 1:04.71; 3. Kate Criter (Plymouth), 1:04.97; 4. Jennah Haney (Milton), 1:05.08; 5. Annie Maercklein (Whitefish Bay), 1:05.82; 6. Stirling Smith (McFarland), 1:06.73; 11. Elizabeth Emmerich (Monona Grove), 1:09.17; 13. Kari Sisko (Elkhorn), 1:09.49; 15. Leanna Schwartzlow (Monroe), 1:10.56.


400 freestyle relay—1. Whitefish Bay (Lauren VanLoon, Elissa Maercklein, Annie Maercklein, Maggie Smith), 3:34.61; 2. Sauk Prairie, 3:35.47; 3. Shorewood, 3:36.18; 4. DeForest, 3:36.27; 5. Elkhorn (Ashley Nelson, Terrin Seaver, Kari Sisko, Rachel Johnson), 3:37.03; 6. Sturgeon Bay/Sevastopol, 3:38.35; 8. McFarland, 3:42.71; 9. Madison Edgewood, 3:42.75; 11. Fort Atkinson (Kaitlyn Hollman, Hannah Johnson, Makenzie Foerster, Nicki Smiley), 3:45.26; 15. Milton (Abby Holmquist, Meagan Roberts, Lauren Bradley, Stacey Kincade), 3:47.36.



Print Print