Janesville71.4°

WIAA football playoffs

Print Print
November 8, 2009

HIGH SCHOOL FOOTBALL


WIAA PLAYOFFS


QUARTERFINALS


RESULTS FRIDAY/SATURDAY


DIVISION 1


Appleton North 14, Stevens Point 0


Menomonee Falls 34, Sun Prairie 17



Hartland Arrowhead 36, Verona 21


Milwaukee Marquette 35, Kenosha Bradford 28


DIVISION 2


Merrill 21, Marshfield 3


Kimberly 42, Pulaski 21



Waunakee 35, Monona Grove 20


Franklin 27, Lake Geneva Badger 26


DIVISION 3


Waupaca 49, Hayward 7


West De Pere 24, Kewaskum 21



Reedsburg 27, Jefferson 14


Waukesha Memorial 31, Union Grove 7


DIVISION 4


Maple Northwestern 21, Somerset 14


Kewaunee 25, Appleton Xavier 14



Lodi 17, Brodhead/Juda 0


Walworth Big Foot 22, Ripon 8


DIVISION 5


Arcadia 34, Osseo-Fairchild 18


Brillion 21, Peshtigo 14



Lancaster 34, Darlington 19


Fond du Lac Springs 34, Cedar Grove-Belgium 7


DIVISION 6


Hurley 22, Glenwood City 20


Edgar 50, Stevens Point Pacelli 0



Eau Claire Regis 57, Fennimore 27


Racine Lutheran 26, Algoma 21


DIVISION 7


Chippewa Falls McDonell 40, Frederic 13


Gilman 36, Owen-Withee 6



De Soto 21, Potosi 7


Burlington Central 35, Shullsburg 21


SEMIFINALS


FRIDAY OR SATURDAY


DIVISION 1


Appleton North (12-0) vs. Menomonee Falls (11-1), at Oshkosh, Saturday, 7:30 p.m.


Hartland Arrowhead (10-1) vs. Milwaukee Marquette (12-0), at Kettle Moraine, Saturday, 6 p.m.


DIVISION 2


Merrill (11-1) vs. Kimberly (11-1), at Schofield Everest, Friday, 7 p.m.


Waunakee (11-1) vs. Franklin (10-2), at Kettle Moraine, Saturday, 1 p.m.


DIVISION 3


Waupaca (11-1) vs. West De Pere (11-1), at Kimberly, Saturday, 1 p.m.


Reedsburg (9-3) vs. Waukesha Memorial (9-3), at Middleton, Saturday, 1 p.m.


DIVISION 4


Maple Northwestern (12-0) vs. Kewaunee (12-0), at Schofield Everest, Saturday, 4 p.m.


Lodi (11-1) vs. Walworth Big Foot (12-0), at Hartland Arrowhead, Saturday, 1 p.m.


DIVISION 5


Arcadia (10-2) vs. Brillion (12-0), at Stevens Point, Saturday, 1 p.m.


Lancaster (12-0) vs. Fond du Lac Springs (12-0), at Middleton, Saturday, 5 p.m.


DIVISION 6


Hurley (11-1) vs. Edgar (12-0), at Chippewa Falls, Friday, 7 p.m.


Eau Claire Regis (11-1) vs. Racine Lutheran (10-2), at Baraboo, Saturday, 1 p.m.


DIVISION 7


Chippewa Falls McDonell (9-3) vs. Gilman (12-0), at Rice Lake, Friday, 7 p.m.


De Soto (12-0) vs. Burlington Central (11-1), at Middleton, Friday, 7 p.m.



Print Print