Janesville24°
|

Latest high school scores

Share on Facebook Print Print
March 14, 2009

WIAA DIVISION 1 SECTIONALS


RESULTS THURSDAY


Sectional Semifinals


MCGUIRE SECTIONAL NO. 1


At Al McGuire Center


Germantown 61, Hartford 46


Menomonee Falls 57, Waukesha North 49


RESULTS FRIDAY


Sectional Semifinals


JANESVILLE CRAIG SECTIONAL


At Janesville Craig


Beloit Memorial 58, Kenosha Tremper 49


Elkhorn 64, Verona 56, OT


WAUNAKEE SECTIONAL


Madison Memorial 71, Baraboo 41


Waunakee 53, Madison East 49


MARSHFIELD SECTIONAL


At Eau Claire Memorial


Eau Claire North 66, Superior 52


At Wausau West


Wausau East 63, Antigo 56


BROWN COUNTY SECTIONAL


At Brown County Arena


Bay Port 63, De Pere 61


Kimberly 63, Manitowoc 58


UW-OSHKOSH SECTIONAL


At UW-Oshkosh


Oshkosh North 52, Neenah 48


Sheboygan South 70, Oshkosh West 62


RACINE CASE SECTIONAL


At Racine Case


Racine Horlick 65, Whitnall 58


Milwaukee Hamilton 74, Racine Park 60


McGUIRE SECTIONAL NO. 2


At Al McGuire Center


Milwaukee Washington 63, Milwaukee Bradley Tech 46


Wauwatosa East 57, Milwaukee Marquette 43


GAMES TODAY


Sectional Finals


JANESVILLE CRAIG SECTIONAL


At Janesville Craig


Beloit Memorial (17-5) vs. Elkhorn (20-2), 7 p.m.


WAUNAKEE SECTIONAL


At Waunakee


Madison Memorial (22-1) vs. Waunakee (20-3), 7 p.m.


McGUIRE SECTIONAL NO. 1


At Al McGuire Center


Germantown (20-2) vs. Menomonee Falls (15-8), 1 p.m.


BROWN COUNTY SECTIONAL


At Brown County Arena


Bay Port (22-0) vs. Kimbely (18-5), 6:30 p.m.


UW-OSHKOSH SECTIONAL


At UW-Oshkosh


Oshkosh North (19-3) vs. Sheboygan South (17-6), 7 p.m.


McGUIRE SECTIONAL NO. 2


At Al McGuire Center


Milwaukee Washington (21-1) vs. Wauwatosa East (17-5), 7 p.m.


MARSHFIELD SECTIONAL


At Marshfield


Eau Claire North (16-7) vs. Wausau East (18-5), 7 p.m.


RACINE CASE SECTIONAL


At Racine Case


Racine Horlick (21-1) vs. Milwaukee Hamilton (19-3), 7 p.m.


WIAA DIVISION 2 SECTIONALS


RESULTS THURSDAY


Sectional Semifinals


SUN PRAIRIE SECTIONAL


At Waunakee


Monroe 69, Wisconsin Dells 58


At Janesville Parker


Madison Edgewood 63, Waukesha Memorial 48


McGUIRE SECTIONAL


At Homestead


Pewaukee 50, Sheboygan Falls 35


At Waukesha South


Wisconsin Lutheran 36, Whitefish Bay 34


UW-STOUT SECTIONAL


At Spooner


Maple Northwestern 53, Rice Lake 45


At Stevens Point


Onalaska 35, Adams-Friendship 30


BROWN COUNTY SECITONAL


At Brown County Arena


Seymour 54, West De Pere 49


Appleton Xavier 51, New London 47


GAMES TODAY


Sectional Finals


SUN PRAIRIE SECTIONAL


At Sun Prairie


Monroe (17-7) vs. Madison Edgewood ( 19-4), 6 p.m.


BROWN COUNTY SECTIONAL


At Brown County Arena


Seymour (20-4) vs. Appleton Xavier (21-3), 1:30 p.m.


UW-STOUT SECTIONAL


At UW-Stout


Maple Northwestern (24-0) vs. Onalaska (14-10), 7:30 p.m.


McGUIRE SECTIONAL


At Al McGuire Center


Pewaukee (20-3) vs. Wisconsin Lutheran (21-2)


WIAA DIVISION 3 SECTIONALS


RESULTS THURSDAY


Sectional Semifinals


BARABOO SECTIONAL


At Neillsville


La Crosse Aquinas 63, Auburndale 34


At Sauk Prairie


Marshall 81, Cuba City 67


ASHWAUBENON SECTIONAL


At Antigo


Marathon 64, Three Lakes 48


At Manitowoc


Manitowoc Roncalli 53, Laconia 48


EAU CLAIRE SECTIONAL


At Somerset


Eau Claire Regis 58, Prescott 49


At Chippewa Falls


Fall Creek 61, Ladysmith 54


WEST ALLIS SECTIONAL


At West Bend


Cedar Grove-Belgium 50, Cambridge 49


At Oak Creek


Racine St. Catherine’s 44, Whitefish Bay Dominican 31


GAMES TODAY


Sectional Finals


BARABOO SECTIONAL


At Baraboo


La Crosse Aquinas (21-3) vs. Marshall (19-5), 7 p.m.


ASHWAUBENON SECTIONAL


At Ashwaubenon


Marathon (21-3) vs. Manitowoc Roncalli (20-4), 7 p.m.


EAU CLAIRE SECTIONAL


At Eau Claire North


Eau Claire Regis (19-5) vs. Fall Creek (20-4), 1 p.m.


WEST ALLIS SECTIONAL


At West Allis Central


Cedar Grove-Belgium (20-4) vs. Racine St. Catherine’s (22-2), 6 p.m.


WIAA DIVISION 4 SECTIONALS


RESULTS THURSDAY


Sectional Semifinals


FORT ATKINSON SECTIONAL


At Janesville Craig


Benton 62, Burlington Central 51


At Beaver Dam


Sheboygan Christian 45, Randolph 44


APPLETON SECTIONAL


At Wausau West


Rosholt 58, Conserve 49, 2 OT


At Oconto Falls


Menasha St. Mary 77, Suring 51


ONALASKA SECTIONAL


At Osseo-Fairchild


Wisconsin Rapids Assumption 64, Gilmanton 43


At Richland Center


Hillsboro 80, Potosi 72


RESULTS FRIDAY


Sectional Semifinals


SPOONER SECTIONAL


At Spooner


Prentice 48, South Shore 41


Blair-Taylor 72, Chippewa Falls McDonell 62


GAMES SATURDAY


Sectional Finals


FORT ATKINSON SECTIONAL


At Fort Atkinson


Benton (22-2) vs. Sheboygan Christian (22-1), 7 p.m.


APPLETON SECTIONAL


At Appleton North


Rosholt (18-6) vs. Menasha St. Mary (13-11), 5 p.m.


ONALASKA SECTIONAL


At Onalaska


Wisconsin Rapids Assumption (22-2) vs. Hillsboro (19-5), 7 p.m.


SPOONER SECTIONAL


At Spooner


Prentice (20-4) VS. Blair-Taylor (22-2), 7 p.m.



Share on Facebook Print Print