Janesville47.5°

Latest scores

Print Print
March 7, 2009

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL


WIAA Division 1


Sectionals


RESULTS SATURDAY


Sectional Finals


BADGER SECTIONAL


At Beloit College


Verona 50, Janesville Parker 34


MIDDLETON SECTIONAL


Middleton 46, Sauk Prairie 39


NEENAH SECTIONAL


Neenah 64, Oshkosh West 43


WAUKESHA NORTH SECTIONAL


Milwaukee Vincent 51, Mukwonago 45


UW-GREEN BAY SECTIONAL


De Pere 44, Appleton West 33


GREENFIELD SECTIONAL


Brookfield Central 33, Muskego 32


WAUSAU WEST SECTIONAL


Marshfield 50, Eau Claire North 37


WHITEFISH BAY SECTIONAL


Milwaukee King 33, Milwaukee DSHA 31


WIAA Division 2


Sectionals


RESULTS SATURDAY


Sectional Finals


JANESVILLE CRAIG SECTIONAL


Monroe 40, Madison Edgewood 34


CHIPPEWA FALLS SECTIONAL


Durand 45, Amery 35


SEYMOUR SECTIONAL


Green Bay Notre Dame 35, New London 26


WAUKESHA SOUTH SECTIONAL


Grafton 45, Ripon 36


ALTOONA SECTIONAL


Fall Creek 43, Prescott 38


WIAA Division 3


Sectionals


RESULTS SATURDAY


Sectional Finals


ASHWAUBENON SECTIONAL


Amherst 55, Manitowoc Roncalli 42


REEDSBURG SECTIONAL


Cuba City 54, La Crosse Aquinas 43


WEST BEND SECTIONAL


Oostburg 46, Milwaukee Hope School 35


ALTOONA SECTIONAL


Fall Creek 43, Prescott 38


WIAA Division 4


Sectionals


RESULTS SATURDAY


Sectional Finals


FORT ATKINSON SECTIONAL


South Wayne Black Hawk 44, Randolph 30


SPOONER SECTIONAL


Siren 40, Greenwood 34


WAUPACA SECTIONAL


Menasha St. Mary 71, Almond-Bancroft 38


LA CROSSE CENTRAL SECTIONAL


Potosi 37, Wisconsin Rapids Assumption 34


HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL


WIAA Division 1


Regionals


RESULTS SATURDAY


Regional Finals


JANESVILLE CRAIG SECTIONAL


Upper Bracket


Beloit Memorial 63, Lake Geneva Badger 58


Kenosha Tremper 64, Janesville Craig 49


Lower Bracket


Verona 56, Kenosha Bradford 47


Elkhorn 61, Burlington 35


MARSHFIELD SECTIONAL


Upper Bracket


Eau Claire North 50, Hudson 42, OT


Superior 46, River Falls 43


Lower Bracket


Antigo 31, Wausau West 39


Wausau East 46, Schofield D.C. Everest 32


BROWN COUNTY SECTIONAL


Upper Bracket


Bay Port 59, Appleton East 51


De Pere 62, Green Bay Preble 55


Lower Bracket


Manitowoc 61, Kaukauna 60


Kimberly 57, Ashwaubenon 39


WAUNAKEE SECTIONAL


Upper Bracket


Madison Memorial 47, Sauk Prairie 38


Baraboo 63, Watertown 62


Lower Bracket


Madison East 64, Sun Prairie 49


Waunakee 67, Madison La Follette 56


UW-OSHKOSH SECTIONAL


Upper Bracket


Oshkosh North 73, Beaver Dam 42


Neenah 56, Wisconsin Rapids 50


Lower Bracket


Sheboygan South 74, Sheboygan North 58


Oshkosh West 49, Fond du Lac 24


McGUIRE SECTIONAL NO. 1


Upper Bracket


Germantown 77, Sussex Hamilton 40


Hartford 61, Oconomowoc 56


Lower Bracket


Waukesha North 53, Milwaukee Vincent 33


Menomonee Falls 68, Hartland Arrowhead 65


RACINE CASE SECTIONAL


Upper Bracket


Racine Horlick 67, West Allis Central 51


Whitnall 57, Racine Case 54


Lower Bracket


Racine Park 56, Brookfield East 41


Milwaukee Hamilton 40, Brookfield Central 22


McGUIRE SECTIONAL NO. 2


Upper Bracket


Milwaukee Washington 76, Nicolet 67


Milwaukee Tech 60, Milwaukee Custer 55


Lower Bracket


Wauwatosa East 68, Milwaukee Bay View 56


Milwaukee Marquette 59, Wauwatosa West 44


WIAA Division 2


Regionals


RESULTS SATURDAY


Regional Finals


SUN PRAIRIE SECTIONAL


Upper Bracket


Wisconsin Dells 59, River Valley 56


Monroe 66, Edgerton 37


Lower Bracket


Madison Edgewood 53, Lakeside Lutheran 50


Waukesha Memorial 51, East Troy 49


UW-STOUT SECTIONAL


Upper Bracket


Maple Northwestern 55, Osecola 42


Rice Lake 62, Altoona 44


Lower Bracket


Onalaska 47, Black River Falls 45


Adams-Friendship 46, Lakeland 42


McGUIRE SECTIONAL


Upper Bracket


Sheboygan Falls 58, Mayville 43


Pewaukee 71, New Berlin Eisenhower 55


Lower Bracket


Whitefish Bay 56, Milwaukee Marshall 25


Wisconsin Lutheran 69, Milwaukee Lutheran 61, OT


BROWN COUNTY SECTIONAL


Upper Bracket


Seymour 67, Oconto 57


West De Pere 49, Denmark 34


Lower Bracket


New London 56, Waupun 54. OT


Appleton Xavier 65, Valders 59


WIAA Division 3


Regionals


RESULTS SATURDAY


Regional Finals


BARABOO SECTIONAL


Upper Bracket


La Crosse Aquinas 61, Viroqua 37


Auburndale 60, Pardeeville 59


Lower Bracket


Marshall 80, Poynette 69


Cuba City 87, New Glarus 76


EAU CLAIRE NORTH SECTIONAL


Upper Bracket


Prescott 55, St. Croix Central 50


Eau Claire Regis 62, Eleva-Strum 39


Lower Bracket


Ladysmith 73, Washburn 69, 2 OT


Fall Creek 68, Thorp 61, OT


ASHWAUBENON SECTIONAL


Upper Bracket


Marathon 45, Amherst 34


Three Lakes 61, Bonduel 59


Lower Bracket


Manitowoc Roncalli 66, Brillion 54


Laconia 68, Manitowoc Lutheran 36


WEST ALLIS CENTRAL SECTIONAL


Upper Bracket


Cedar Grove-Belgium 45, Oakfield 40


Cambridge 60, Watertown Luther Prep 59


Lower Bracket


Racine St. Catherine’s 49, Racine Lutheran 40


Whitefish Bay Dominican 44, Milwaukee Northwest 34


WIAA Division 4


Regionals


RESULTS SATURDAY


Regional Finals


FORT ATKINSON SECTIONAL


Upper Bracket


Benton 68, Monticello 46


Burlington Central 47, Williams Bay Faith Christian 39


Lower Bracket


Randolph 70, Fall River 39


Sheboygan Christian 52, Destiny 33


SPOONER SECTIONAL


Uper Bracket


South Shore 50, Drummond 49


Prentice 50, Rib Lake 44


Lower Bracket


Chippewa Falls McDonell 61, Clayton 35


Blair-Taylor 82, Cornell 48


APPLETON NORTH SECTIONAL


Upper Bracket


Conserve 57, Bowler 48


Rosholt 51, Marshfield Columbus 44


Lower Bracket


Suring 54, Goodman 49


Menasha St. Mary 65, Gibraltar 45


ONALASKA SECTIONAL


Upper Bracket


Gilmanton 56, Spring Valley 55


Wisconsin Rapids Assumption 70, Royall 54


Lower Bracket


Hillsboro 68, Barneveld 57


Potosi 57, Belmont 36



Print Print