Janesville36.2°

Latest scores

Print Print
March 1, 2009

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL


WIAA Division 1


Regionals


RESULTS SATURDAY


Regional Finals


BADGER SECTIONAL


Upper Bracket


Janesville Parker 50, Kenosha Bradford 33


Lake Geneva Badger 65, Elkhorn 49


Lower Bracket


Oregon 66, Janesville Craig 43


Verona 78, Burlington 37


MIDDLETON SECTIONAL


Upper Bracket


Middleton 46, Holmen 22


Madison Memorial 50, Watertown 33


Lower Bracket


La Crosse Logan 70, Madison La Follette 46


Sauk Prairie 47, Waunakee 42


WAUSAU WEST SECTIONAL


Upper Bracket


Eau Claire North 55, Menomonie 31


Chippewa Falls 52, River Falls 43


Lower Bracket


Marshfield 70, Wausau West 26


Schofield D.C. Everest 44, Antigo 33


DE PERE SECTIONAL


Upper Bracket


De Pere 71, Green Bay Preble 51


Kimberly 51, Bay Port 38


Lower Bracket


Appleton West 48, Kaukauna 46


Ashwaubenon 44, Pulaski 38


NEENAH SECTIONAL


Upper Bracket


Neenah 51, Stevens Point 46


Slinger 53, Wisconsin Rapids 39


Lower Bracket


Oshkosh West 58, West Bend East 37


Sheboygan North 60, Fond du Lac 32


WAUKESHA NORTH SECTIONAL


Upper Bracket


Mukwonago 54, Oconomowoc 48


Mequon Homestead 52, Waukesha South 47


Lower Bracket


Cedarburg 51, Kettle Moraine 48, OT


Milwaukee Vincent 53, Milwaukee Hamilton 40


GREENFIELD SECTIONAL


Upper Bracket


Brookfield Central 48, Brookfield East 46


Franklin 45, Whitnall 35


Lower Bracket


Racine Case 66, West Allis Central 64


Muskego 67, Waterford 52


WHITEFISH BAY SECTONAL


Upper Bracket


Milwaukee King 68, Milwaukee Riverside 38


Oak Creek 47, Nicolet 44


Lower Bracket


Milwaukee Pius 82, Milwaukee Washington 60


Milwaukee DSHA 28, Wauwatosa West 12


WIAA Division 2


Regionals


RESULTS SATURDAY


Regional Finals


JANESVILLE CRAIG SECTIONAL


Upper Bracket


Richland Center 42, Reedsburg 30


Monroe 49, McFarland 37


Lower Bracket


Madison Edgewood 59, Columbus 50


Union Grove 44, Delavan-Darien 40


CHIPPEWA FALLS SECTIONAL


Upper Bracket


Amery 66, Somerset 43


Barron 46, Altoona 44, OT


Lower Bracket


Durand 62, Sparta 49


Wittenberg-Birnamwood 52, Pioneer Westfield 34


SEYMOUR SECTIONAL


Upper Bracket


Freedom 41, Seymour 31


Green Bay Notre Dame 44, Luxemburg-Casco 35


Lower Bracket


New London 42, Weyauwega-Fremont 29


Valders 38, Appleton Xavier 36


WAUKESHA SOUTH SECTIONAL


Upper Bracket


Ripon 65, Campbellsport 51


Pewaukee 55, Kettle Moraine Lutheran 41


Lower Bracket


Grafton 40, Whitefish Bay 21


Cudahy 62, Wisconsin Lutheran 56


WIAA Division 3


Regionals


RESULTS SATURDAY


Regional Finals


REEDSBURG SECTIONAL


Upper Bracket


La Crosse Aquinas 35, Arcadia 22


Auburndale 39, Pittsville 37


Lower Bracket


Wisconsin Heights 66, Riverdale 56


Cuba City 68, Orfordville Parkview 59


ALTOONA SECTIONAL


Upper Bracket


Prescott 59, Boyceville 46


Colfax 65, Eau Claire Regis 57


Lower Bracket


Hurley 43, Ladysmith 34


Fall Creek 44, Neillsville 37


ASHWAUBENON SECTIONAL


Upper Bracket


Amherst 73, Edgar 42


Gillett 57, Coleman 50


Lower Bracket


Manitowoc Roncalli 59, Algoma 58, OT


Lomira 46, Howards Grove 37


WEST BEND SECTIONAL


Upper Bracket


Oostburg 53, Markesan 28


Cambridge 56, Deerfield 45


Lower Bracket


Milwaukee Hope School 66, Milwaukee Heritage Christian 55


Racine Lutheran 54, Somers Shoreland Lutheran 52


WIAA Division 4


Regionals


RESULTS SATURDAY


Regional Finals


FORT ATKINSON SECTIONAL


Upper Bracket


South Wayne Black Hawk 57, Pecatonica 42


Burlington Central 63, Juda 34


Lower Bracket


Randolph 33, Hustisford 29


Elkhart Lake 49, Living Word Lutheran 45


SPOONER SECTIONAL


Upper Bracket


Siren 36, Minong Northwood 32


Flambeau 54, Prentice 37


Lower Bracket


Clayton 57, Frederic 38


Greenwood 35, Alma Center Lincoln 27


WAUPACA SECTIONAL


Upper Bracket


Wabeno 64, Phelps 59


Almond-Bancroft 49, Marshfield Columbus 40


Lower Bracket


Niagara 50, Wausaukee 44


Menasha St. Mary Central 46, Hilbert 34


LA CROSSE CENTRAL SECTIONAL


Upper Bracket


Independence 37, Plum City 36, OT


Wisconsin Rapids Assumption 56, New Lisbon 30


Lower Bracket


Weston 50, Barneveld 39


Potosi 51, River Ridge 23


HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL


RESULTS SATURDAY


BADGER CHALLENGE


Reedsburg 61, Monona Grove 56


SIX RIVERS EAST


Barneveld 53, Juda 43


OTHERS


Birchwood 46, Lake Holcombe 44


Clayton 56, Minong Northwood 50


Colby 60, Fall Creek 52


Ithaca 47, La Farge 43


Laconia 60, Fond du Lac Springs 39


Luxemburg-Casco 62, Marinette 56


Plum City 69, Mondovi 51


Prescott 58, Durand 33


HIGH SCHOOL BOYS HOCKEY


WIAA SECTIONAL FINALS


Oconomwoc Sectional


Stoughtion 3, Janesville 0


Middleton Sectional


Verona 3, Madison Edgewood 2


D.C. Everest Sectional


Stevens Point 3, Lakeland 2


Appleton Sectional


Fond du Lac 4, Ashwaubenon 2


Eau Claire Sectional


Rice Lake 3, Eau Claire Memorial 2 (OT)


Wis. Rapids Sectional


Onalaska 4, Wisconsin Rapids 3 (OT)


Arrowhead Sectional


Hartland Arrowhead 4, Milwaukee University School 2


New Richmond Sectional


Superior 8, Hudson 1


HIGH SCHOOL GIRLS HOCKEY


WIAA SECTIONAL FINALS


Sun Prairie Sectional


Beaver Dam/Randolph 2, Milwaukee University School 1


Onalaska Sectional


Fond du Lac co-op 6, Onalaska co-op 1


Hudson Sectional


River Falls co-op 6, Hayward/Spooner 3


D.C. Everest Sectional


Mosinee co-op 3, Eau Claire North co-op 2



Print Print