Janesville25°
|

WIAA SOFTBALL

Share on Facebook Print Print
June 5, 2009

HIGH SCHOOL SOFTBALL


WIAA


Division 1 Sectionals


RESULTS THURSDAY


AT VERONA


Semfinals


Kenosha Bradford 5, Milton 1


Westosha Central 3, Verona 2


Championship


Kenosha Bradford 4, Westosha Central 2


AT WAUNAKEE


Semifinals


Waunakee 10, Madison Memorial 5


Middleton 6, La Crosse Logan 5


Championship


Waunakee 4, Middleton 3 (8)


AT HARTLAND ARROWHEAD


Semifinals


Watertown 8, Slinger 1


Waukesha West 2, West Allis Hale 0


Championship


Watertown 4, Waukesha West 0


AT KIMBERLY


Semifinals


Kimberly 6, Beaver Dam 0


Stevens Point 6, Kaukauna 4


Championship


Stevens Point 1, Kimberly 0 (8)


AT ASHWAUBENON


Semifinals


Green Bay East 3, Pulaski 2


Appleton East 4, Bay Port 0


Championship


Appleton East, Green Bay East 0


AT GERMANTOWN


Semifinals


Menomonee Falls 1, Brookfield East 0


Mequon Homestead 4, Germantown 3


Championship


Menomonee Falls 8, Mequon Homestead 0


AT WAUSAU WEST


Semifinals


Chippewa Falls 6, Eau Claire North 0


Wausau West 6, D.C. Everest 3


Championship


Chippewa Falls 3, Wausau West 0


AT GREENFIELD


Semifinals


Muskego 6, Milwaukee Pius 3


Greenfield 3, Waterford 0


Championship


Greenfield 7, Muskego 5


WIAA DIVISION 2 SECTIONALS


RESULTS THURSDAY


AT WISCONSIN DELLS


Semifinals


Edgerton 6, Lakeside Lutheran 5


Monroe 8, Adams-Friendship 3


Championship


Monroe 3, Edgerton 0


AT WAUPUN


Semifinals


Port Washington 3, Waupun 2 (10)


Union Grove 3, New Berlin Eisenhower 0


Championship


Port Washington 10, Union Grove 2


AT NEW RICHMOND


Semifinals


Altoona 4, Amery 1


Rice Lake 4, Mosinee 3 (9)


Championship


Altoona 7, Rice Lake 2


AT NEW HOLSTEIN


Semifinals


Winneconne 5, Seynmour 2


Luxemburg-Casco 5, Little Chute 1


Championship


Luxemburg-Casco 5, Winneconne 1


WIAA DIVISION 3 SECTIONALS


RESULTS THURSDAY


AT BROOKWOOD


Semifinals


Deerfield 10, Orfordville Parkview 0 (6)


Lancaster 1, La Crosse Aquinas 0


Championship


Lancaster 4, Deerfield 0


AT UW-PARKSIDE


Semifinals


Manitowoc Roncalli 4, Winnebago Lutheran 3 (11)


Laconia 12, Greendale Martin Luther 2 (6)


Championship


Laconia 3, Manitowoc Roncalli 0


AT EAU CLAIRE REGIS


Semifinals


Prescott 6, Eau Claire Regis 5


Grantsburg 10, Park Falls 1


Championship


Grantsburg 7, Prescott 3


AT ASHWAUBENON


Semifinals


Weyauwega-Fremont 1, Peshtigo 0


Stevens Point Pacelli 6, Stratford 1


Championship


Weyauwega-Fremont 4, Stevens Point Pacelli 2


WIAA DIVISION 4 SECTIONALS


RESULTS THURSDAY


AT OAKFIELD


Semifinals


Oakfield 7, Sevastopol 4


Burlington Central 8, Barneveld 1


Championship


Oakfield 4, Burlington Central 3


AT INDEPENDENCE


Semifinals


Cochrane-Fountain City 4, New Lisbon 2


Belmont 2, De Soto 1


Championship


Belmont 7, Cochrane-Fountain City 5


AT SHELL LAKE


Semifinals


Glidden/Butternut 5, Birchwood 2


Thorp 13, Flambeau 1


Championship


Thorp 4, Glidden/Butternut 0


AT WISCONSIN RAPIDS


Semifinals


Wausaukee 5, Athens 4


Rosholt 17, Almond-Bancroft 0 (5)


Championship


Rosholt 6, Wausaukee 0


WIAA STATE TOURNAMENT


At Goodman Diamond,


Madison


DIVISON 1


Thursday, June 11


Quarterfinals


9 a.m.—Waunakee vs. Watertown


11 a.m.—Stevens Point vs. Kenosha Bradford


1:30 p.m.—Appleton East vs. Menomonee Falls or Homestead


3:30 p.m.—Chippewa Falls vs. Greenfield


DIVISION 2


Friday, June 12


Semifinals


6 p.m.—Monroe vs. Port Washington


8 p.m.—Altoona vs. Luxemburg-Casco


DIVISION 3


Friday, June 12


Semifinals


1:30 p.m.—Lancaster vs. Laconia


3:30 p.m.—Grantsburg vs. Weyauwega-Fremont


DIVISION 4


Friday, June 12


Semifinals


9 a.m.—Belmont vs. Oakfield


11 a.m.—Thorp vs. Rosholt



Share on Facebook Print Print