Janesville50.7°

Edgerton’s Ozga earns berth at state

Print Print
Gazette staff
June 2, 2009
— Edgerton High junior Dan Ozga and Madison Edgewood’s Shane Sweeney each carded a par 72 to tie for medalist honors Monday in the WIAA Division 2 sectional golf tournament hosted by Edgewood at Yahara Hills.

Ozga qualified for his second straight state tournament at University Ridge, which is next Monday and Tuesday.


The Crimson Tide’s No. 1 player had six birdies to highlight his round and had a chance to card a second straight sub-par round but three-putted his final green.


“Dan likes playing at Yahara Hills. He did a nice job,” Edgerton coach Drew Wellman said of Ozga, who shot a 1-under-par 70 to share medalist honors with Edgewood’s Cody Strang, last year’s Division 2 state medalist, in last week’s regional at Grand Geneva.


Ozga finished 19th in his first state appearance as a sophomore. Wellman thinks Ozga can make a larger statement.


“He’s pretty seasoned,” Wellman said. “He plays a ton of summer tournaments and a lot of adult tournaments. He can handle the pressure.’’


Edgewood, last year’s state runner-up, posted a 292 to win the sectional title and earn a state team berth. McFarland advanced as the sectional runner-up with a 317, while Edgerton shot 350 to finish 10th in the 12-team field.


Jake Cole, an individual sectional qualifier from Brodhead, fired a 77 to earn a three-way tie for third, but Jade Royston of Wisconsin Dells won a playoff for the remaining state berth. Platteville’s Josh Udelhofen (75) also advanced.


Individual qualifiers Jake Meredith of Walworth Big Foot and Chris Meredith of Evansville shot 83 and 86, respectively.


Edgewood


Sectional


At Yahara Hills (Par 72)


TEAM RESULTS


Madison Edgewood 292, McFarland 317, Wisconsin Dells 325, Mount Horeb 330, Lancaster 331, Columbus 335, Monroe 336, Platteville 338, Lodi 347, Edgerton 350, River Valley 359, North Fond du Lac 362.


MEDAL LEADERS


Dan Ozga (Edgerton), 72; Shane Sweeney (Edgewood), 72; Steffen Lake (Edgewood), 73; Cody Strang (Edgewood), 74; Reid Hansen (McFarland), 75.


INDIVIDUAL RESULTS


Edgewood (292)—Shane Sweeney, 36-36—72; Steffen Lake, 35-37—73; Michael Murphy, 37-36—73; Cody Strang, 38-36—74.


McFarland (317)—Reid Hansen, 39-36—75; Austin Hollman, 39-40—79; Blake McShane, 39-42—81; TJ Klement, 39-43—82.


Wisconsin Dells (325)—Jade Royston, 39-38—77; Keelan Kimball, 39-42—81; Josh Krueger, 43-40—83; Justin Ward, 44-40—84.


Mount Horeb (330)—Justin Jones, 38-39—77; Nolan Krentz, 41-41—82; Jesse Roberts, 43-40—83; Ryan Mealy, 46-42—86.


Lancaster (331)—Derek Millin, 38-40—78; Cole Stoney, 43-37—80; Tyler Klein, 40-46—86; Ryan Van De Hey, 45-42—87.


Columbus (335)—Austin Zahn, 43-38—81; Nate Anton, 39-44—83; Nate Fletcher, 44-41—85; Tom Jahnke, 44-42—86.


Monroe (336)—Brandon Wilson 40-40—80; Aaron Krattiger, 43-41—84; Kyle Bruce, 41-43—84; Mitch McArdle, 47-41—88.


Lodi (347)—Tony Thaden, 42-38—79; Andrew Bulvosky, 43-43—86; Brandon Hicks, 47-43—90; Kodie Shipley, 44-48—92.


Platteville (338)—Josh Udelhofen, 38-38—76; Spencer Jacobson, 40-46—86; Trevor Mann, 49-38—87; Andrew Hernandez, 40-49—89.


Edgerton (350)—Dan Ozga, 36-36—72; Andrew Montgomery, 41-45—86; Dereck Miles, 49-45—94; Tyler Richardson, 50-48—98.


River Valley (359)—Nate Achterberg, 43-42—85; Craig Johnson, 41-45—86; Zach Sjogren, 45-47—92; Alex Forseth, 48-48—96.


North Fond du Lac (362)—Casey Bowen, 43-45—88; Ryan Kremer, 43-46—89; Aaron Warner, 45-46—91; Luke Billman, 49-45—94.


Unattached—Jake Cole (Brodhead), 41-36—77; Aaron Klem (Ripon), 41-41—82; Jake Meredith (Walworth Big Foot), 39-44—83; Chris Meredith (Evansville), 41-45—86; Peter Thuli (Dodgeville), 43-43—86; Grant VandeZande (Waupun), 47-42—89; Wll Davis (Prairie du Chen), 46-45—91; Cole Dineen (Lomira), 46-46—92.


-- Edgewood, McFarland, Edgerton’s Dan Ozga, Platteville’s Josh Udelhofen and Wisconsin Dells’ Jade Royston advance to the Division 1 state tournament Monday and Tuesday, June 8-9, at University Ridge in Madison


Division 1


Sparta Sectional


At River Run


TEAM SCORES


Holmen 302, Middleton 311, Onalaska 312, Madison Memorial 316, Waunakee 319, Sparta 321, Reedsburg 323, Stoughton 332.


MEDAL LEADERS


Tim McCormick (Memorial), 70; James DeBoer (Holmen), 73; Brad Preesl (Onalaska), 74; Nick Bertram (Onalaska), 74; Quinn Moe (Memorial), 75; Samuel Kube (Holmen), 75; Nick Johnson (Middleton, 75;


INDIVIDUAL RESULTS


Holmen (302)—Billy Pearse, 39-37—76; Jame DeBoer, 36-37—73; Brandon Temte, 38-40—78; Samuel Kube, 36-39—75.


Middleton (311)—Mike Schilling, 38-40—78; Nick Johnson, 37-38—75; David Giacomin, 42-39—81; Tom Huepenbecker, 39-38—77.


Onlaska (312)—Brad Preeshl, 38-36—74; Mark Wittchow, 48-35—83; Nick Bertram, 36-38—74; Craig Lind, 42-39—81.


Memorial (316)—Tim McCormick, 37-33—70; Quinn Moe, 36-39—75; Eric Lockard, 46-42—88; Brian Murphy, 44-39—83.


Waunakee (319)—Matt Gorman, 41-38—79; Zach Gaugert, 37-39—76; Tyler Liddicoat, 44-39—83; Austin Braska, 42-39—81.


Sparta (321)—Jordan Kerska, 38-37—75; Derek Von Ruden, 42-43—85; Trevor Loe, 39-39—78; Ben Lodahl, 43-40—83.


Reedsburg (323)—Matt Garrison, 43-39—82; Michael Even, 39-38—77; Zach Roth, 47-40—87; Adam Walter, 39-38—77.


Stoughton (332)—Jake Fergus, 44-41—85; Eric Howell, 43-41—84; Dan Truehl, 40-40—80; Jens Arneson, 42-41—83.


Unattached—Ryan Dietzman (Baraboo(, 41-38—79; Connor Starr (Sauk Prairie), 42-39—81; Ben King (Oregon), 40-41—81; Andreaux Comstock (La Crosse Logan), 40-44—84; Jason Reinecke (Verona), 41-43—84; David Pierce (Tomah), 39-46—85.


-- Holmen, Middleton, Madison Memorial’s Tim McCormick, and Onalaska’s Brad Preeshl and Nick Bertram advance to the Division 1 state tournament Monday and Tuesday, June 8-9, at University Ridge in Madison.



Print Print