|

Latest scores

Print Print
Saturday, February 28, 2009

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL


RESULTS FRIDAY


ROCK VALLEY


North


Edgerton 49, Evansville 44


East Troy 64, Whitewater 63


McFarland 67, Jefferson 59


South


Brodhead 51, Palmyra-Eagle 41


Walworth Big Foot 59, Clinton 46


SOUTHERN LAKES


Elkhorn 66, Wilmot 40


Waterford 64, Delavan-Darien 57


Lake Geneva Badger 52, Westosha Central 40


BADGER CHALLENGE


DeForest 69, Milton 63


Mount Horeb 61, Fort Atkinson 60, 2 OT


Madison Edgewood 50, Baraboo 38


Portage 64, Stoughton 56


Sauk Prairie 65, Oregon 59


Waunakee 63, Monroe 60


CAPITOL CHALLENGE


Belleville 57, Columbus 50


Lake Mills 71, Cambridge 52


Lakeside Lutheran 86, Marshall 77


Lodi 46, Waterloo 38


Watertown Luther Prep 79, New Glarus 64


Wisconsin Heights 46, Poynette 44


TRAILSWAYS SOUTH


Williams Bay 76, Madison Abundant Life 62


Hustisford 45, Dodgeland 31


Rio 53, Johnson Creek 46


Fall River 55, Deerfield 54


SIX RIVERS EAST


Albany 45, Pecatonica 32


Argyle 33, Monticello 32


OTHERS


Adams-Friendship 42, Nekoosa 29


Algoma 63, Southern Door 38


Altoona 69, Owen-Withee 49


Almond-Bancroft 67, Gresham 35


Amery 59, New Richmond 47


Antigo 75, Tomahawk 28


Arcadia 70, Onalaska Luther 57


Ashland 50, Duluth Central, Minn. 34


Bay Port 81, Sheboygan North 60


Bayfield 76, Solon Springs 69


Benton 64, Potosi 39


Berlin 60, Winneconne 55


Bloomer 56, Chetek 55


Bonduel 61, Manawa Little Wolf 47


Brillion 77, St. Mary Central 62


Cameron 53, Shell Lake 37


Cedar Grove-Belgium 63, Kohler 39


Chilton 64, Reedsville 36


Coleman 63, Suring 54


Conserve School 70, Florence 42


Cornell 70, Bruce 44


Crivitz 65, Niagara 54


Cuba City 103, Boscobel 68


Cumberland 68, Spooner 50


Darlington 68, Fennimore 49


Drummond 59, Mellen 43


Eau Claire North 53, River Falls 42


Elmwood 59, Boyceville 52


Flambeau 58, Weyerhaeuser 37


Fox Valley Lutheran 54, Freedom 52


Gale-Ettrick-Trempealeau 57, Black River Falls 42


Gilman 54, Greenwood 52


Grantsburg 63, Siren 40


Green Bay NEW Lutheran 45, Sturgeon Bay 42


Highland 43, Cassville 30


Hudson 80, Eau Claire Memorial 53


Hurley 42, Washburn 41


Iowa-Grant 79, Southwestern 69


Kenosha Christian Life 77, Milwaukee Hope School 71


Kettle Moraine Lutheran 39, Mayville 32, OT


Kiel 66, Campbellsport 59


Kimberly 58, Menasha 34


La Crosse Aquinas 72, Tomah 64


La Crosse Central 74, Sparta 51


La Crosse Logan 55, Holmen 50


Ladysmith 58, Hayward 36


Lakeland 48, Medford 47


Lancaster 67, Richland Center 32


Little Chute 64, Clintonville 38


Living Word Lutheran 57, Lake Country Lutheran 40


Lomira 57, North Fond du Lac 47


Manitowoc 73, Ashwaubenon 61


Manitowoc Roncalli 70, Manitowoc Lutheran 53


Maple Northwestern 52, Barron 36


Menominee Indian 60, Rosholt 59


Mercer 82, Wisconsin Valley Lutheran 31


Merrill 69, Northland Pines 30


Mineral Point 46, Riverdale 21


Mishicot 63, Hilbert 37


Neenah 76, Kaukauna 72, OT


New Auburn 55, Winter 44


New Holstein 60, Kewaskum 33


New London 72, Denmark 69


North Crawford 58, Kickapoo 54


Oakfield 65, Oshkosh Valley Christian 28


Oconomowoc 65, Wisconsin Lutheran 60, OT


Oconto Falls 45, Hortonville 30


Oshkosh North 66, Appleton East 31


Oshkosh West 58, Appleton North 39


Osseo-Fairchild 62, Loyal 49


Pepin 58, Glenwood City 51


Phelps 75, Pembine 68


Platteville 50, Dodgeville 39


Plymouth 76, Waupun 64


Port Edwards 49, Tigerton 44


Prairie du Chien 55, River Valley 47


Princeton 46, Oshkosh Lourdes 42


Racine Lutheran 77, Greendale Martin Luther 42


Racine St. Catherine’s 66, Burlington Central 41


Randolph 54, Pardeeville 37


Ripon 47, Omro 39


River Ridge 62, Belmont 58


Schofield D.C. Everest 45, Rhinelander 34


Sheboygan Christian 69, Elkhart Lake 45


Sheboygan Falls 45, Two Rivers 37


Sheboygan Lutheran 56, Ozaukee 53


Sheboygan South 73, Pulaski 38


Spring Valley 50, Elk Mound 37


St. Croix Central 66, Colfax 53


St. Croix Falls 49, Webster 32


St. Thomas Aquinas 56, Wausaukee 42


Stanley-Boyd 65, Augusta 53


Stevens Point Pacelli 57, Amherst 47


Sussex Hamilton 66, West Allis Central 59


Thorp 48, Spencer 47, OT


Three Lakes 61, White Lake 36


Turtle Lake 69, Prairie Farm 46


Unity 44, Frederic 33


Waupaca 66, Appleton Xavier 63, 2OT


Wausau East 55, Wisconsin Rapids 43


Wausau West 49, Stevens Point 35


Wautoma 69, Pioneer Westfield 33


Wauzeka 37, Seneca 35


Wayland Academy 75, Milwaukee Heritage Christian 45


West Bend East 53, Slinger 51


West De Pere 55, Shawano 47


Westby 53, Viroqua 32


Weston 49, De Soto 42


Weyauwega-Fremont 61, Wittenberg-Birnamwood 44


Wild Rose 61, Bowler 51


Winnebago Lutheran 65, Horicon 32


Wisconsin Dells 85, Mauston 52


Wrightstown 46, Valders 45


HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL


WIAA Division 2


Regionals


RESULTS FRIDAY


Regional Semifinals


JANESVILLE CRAIG SECTIONAL


Reedsburg 32, Wisconsin Dells 22


Richland Center 40, Prairie du Chien 33


CHIPPEWA FALLS SDCTIONAL


Altoona 55, Medford 35


Amery 54, Osceola 47


Durand 59, Gale-Ettrick-Trempealeau 30


Pioneer Westfield 51, Nekoosa 36


Somerset 56, Hayward 52


Sparta 53, West Salem 22


Wittenberg-Birnamwood 64, Mosinee 42


SEYMOUR SECTIONAL


Luxemburg-Casco 49, Denmark 40


New London 64, Berlin 34


Seymour 37, Oconto Falls 28


WIAA Division 3


Regionals


RESULTS FRIDAY


Regional Semifinals


REEDSBURG SECTIONAL


Arcadia 58, Whitehall 55


Auburndale 52, Plainfield Tri-County 26


La Crosse Aquinas 47, Viroqua 35


Pittsville 36, Pardeeville 28


ALTOONA SECTIONAL


Boyceville 53, Glenwood City 44


Colfax 58, Mondovi 44


Eau Claire Regis 46, Osseo-Fairchild 43, OT


Fall Creek 71, Owen-Withee 44


Neillsville 58, Thorp 30


Prescott 56, St. Croix Central 40


ASHWAUBENON SECTIONAL


Algoma 51, Brillion 31


Amherst 70, Marathon 49


Edgar 49, Wausau Newman 46


Gillett 52, Peshtigo 36


Howards Grove 47, Laconia 34


WEST BEND SECTIONAL


Markesan 44, Ozaukee 29


WIAA Division 4


Regionals


RESULTS FRIDAY


Regional Semifinals


FORT ATKINSON SECTIONAL


Elkhart Lake 42, Sheboygan Christian 25


SPOONER SECTIONAL


Alma Center Lincoln 45, Blair-Taylor 36


Clayton 57, McDonell Central 47


Flambeau 62, Birchwood 44


Greenwood 46, Cornell 24


Minong Northwood 69, Solon Springs 43


Prentice 54, Mellen 45


Siren 49, Shell Lake 28


WAUPACA SECTIONAL


Almond-Bancroft 45, Rosholt 35


Marshfield Columbus 59, Marion 52


Niagara 59, St. Thomas Aquinas 30


Phelps 71, Gresham 59


Wabeno 50, White Lake 21


LA CROSSE CENTRAL SECTIONAL


Independence 49, Gilmanton 28


Barneveld 57, Hillsboro 30


New Lisbon 54, Port Edwards 38


Plum City 53, Spring Valley 47


River Ridge 54, Wauzeka 39


Weston 61, Ithaca 35


Wisconsin Rapids Assumption 51, Royall 28


Last updated: 9:32 am Thursday, December 13, 2012


Print Print