Janesville22.5°
|

Latest scores

Share on Facebook Print Print
February 25, 2009

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL


WIAA Division 1


Regionals


RESULTS TUESDAY


Regional Semifinals


BADGER SECTIONAL


Upper Bracket


Janesville Parker received bye


Kenosha Bradford 54, Milton 31


Elkhhorn 51, Stoughton 39


Lake Geneva Badger 58, Beloit Memorial 38


Lower Bracket


Janesville Craig 42, Kenosha Tremper 33


Oregon 55, Wilmot 26


Burlington 58, Westosha Central 46


Verona received bye


MIDDLETON SECTIONAL


Upper Bracket


Middleton 93, Tomah 48


Holmen 53, La Crosse Central 42


Watertown 49, DeForest 30


Madison Memorial 42, Madison West 37


Lower Bracket


Madison La Follette 54, Madison East 40


La Crosse Logan 60, Sun Prairie 50


Waunakee 51, Baraboo 35


Sauk Prairie 67, Monona Grove 35


WAUSAU WEST SECTIONAL


Upper Bracket


Eau Claire North received bye.


Menomonie 44, Hudson 36


River Falls 40, Superior 29


Chippewa Falls 43, Eau Claire Memorial 40


Lower Bracket


Marshfield received bye.


Wausau West 57, Rhinelander 43


Antigo 44, Merrill 25


Schofield D.C. Everest 53, Wausau East 36


DE PERE SECTIONAL


Upper Bracket


De Pere received bye.


Green Bay Preble 40, Appleton East 35


Bay Port 57, Manitowoc 31


Kimberly 50, Green Bay Southwest 29


Lower Bracket


Kaukauna 46, Green Bay East 27


Appleton West 69, Shawano 38


Ashwaubenon 45, Appleton North 35


Pulaski 67, Green Bay West 24


NEENAH SECTIONAL


Upper Bracket


Neenah received bye.


Stevens Point 37, Hortonville 33


Slinger 66, West Bend West 26


Wisconsin Rapids 48, Menasha 41, OT


Lower Bracket


West Bend East 44, Sheboygan South 27


Oshkosh West 57, Oshkosh North 14


Fond du Lac 65, Beaver Dam 51


Sheboygan North received bye.


WAUKESHA NORTH SECTIONAL


Upper Bracket


Mukwonago received bye.


Oconomowoc 58, Hartland Arrowhead 52


Waukesha South 50, Hartford 31


Mequon Homestead 50, Germantown 42


Lower Bracket


Cedarburg 53, Menomonee Falls 36


Kettle Moraine 64, Waukesha North 26


Sussex Hamilton 61, Waukesha West 56, OT


Milwaukee Vincent 87, Milwaukee Madison 22


GREENFIELD SECTIONAL


Upper Bracket


Brookfield Central received bye.


Brookfield East 50, Racine Park 40


Whitnall 66, West Allis Hale 44


Franklin 57, Greenfield 25


Lower Bracket


West Allis Central 53, Milwaukee Hamilton 10


Racine Case 98, Milwaukee Pulaski 31


Waterford 65, Racine Horlick 57


Muskego received bye.


WHITEFISH BAY SECTIONAL


Upper Bracket


Milwaukee King received bye.


Milwaukee Riverside 36, South Milwaukee 34


Nicolet 56, Milwaukee Custer 35


Oak Creek 78, Milwaukee Bay View 32


Lower Bracket


Milwaukee Washington 48, Milwaukee South 22


Milwaukee Pius 85, Milwaukee Bradley Tech 26


Wauwatosa West 47, Wauwatosa East 31


Milwaukee DSHA received bye.


WIAA Division 2


Regionals


RESULTS TUESDAY


Regional Quarterfinals


JANESVILLE CRAIG SECTIONAL


Baraboo Regional


Richland Center received bye


Prairie du Chien 50, Mauston 39


Wisconsin Dells 64, Portage 35


Reedsburg 67, River Valley 29


Verona Regional


Monroe 54, Evansville 27


Mount Horeb 63, Edgerton 18


McFarland 45, Dodgeville 37


Brodhead 62, Platteville 23


Watertown Regional


Columbus received bye


Jefferson 42, Lake Mills 29


Lakeside Lutheran 54, Lodi 30


Madison Edgewood 67, Fort Atkinson 31


Badger Regional


Delavan-Darien received bye


Walworth Big Foot 51, Whitewater 43


Waukesha Memorial 53, Greendale 49


Union Grove 54, East Troy 44


CHIPPEWA FALLS SECTIONAL


Unity Regional


Amery 49, Spooner 33


Osceola 44, Maple Northwestern 41


Somerset 64, Ashland 50


Hayward 67, New Richmond 35


Spring Valley Regional


Barron received bye


Rice Lake 52, Bloomer 30


Medford 62, Cumberland 41


Altoona 56, Baldwin-Woodville 17


Osseo-Fairchild Regional


Durand received bye.


Gale-Ettrick-Trempealeau 42, Ellsworth 26


Sparta 69, Black River Falls 30


West Salem 43, Onalaska 34


Wausau West Regional


Wittenberg-Birnamwood 92, Tomahawk 25


Mosinee 47, Lakeland 44


Nekoosa 51, Northland Pines 35


Pioneer Westfield 62, Adams-Friendship 16


SEYMOUR SECTIONAL


Pulaski Regional


Freeom received bye.


Waupaca 60, Oconto 33


Seymour 45, Clintonville 31


Oconto Falls 52, Marinette 33


Kimberly Regional


West De Pere received bye.


Green Bay Notre Dame 50, Southern Door 42


Luxemburg-Casco 56, Sturgeon Bay 24


Denmark 61, Wrightstown 31


Hortonville Regional


New London received bye.


Berlin 54, Wautoma 34


Winneconne 46, Waupun 25


Weyauwega-Fremont 60, Omro 34


Manitowoc Regional


Valders 52, Kiel 32


Two Rivers 46, New Holstein 44


Appleton Xavier 47, Little Chute 42


Fox Valley Lutheran 64, Chilton 60, OT


WAUKESHA SOUTH SECTIONAL


Fond du Lac Regional


Ripon received bye.


Plymouth 64, Mayville 40


North Fond du Lac 59, Sheboygan Falls 57, OT


Campbellsport received bye.


Homestead Regional


New Berlin Eisenhower received bye.


Kettle Moraine Lutheran 43, Port Washington 35


New Berlin West 53, Kewaskum 28


Pewaukee received bye.


Wauwatosa East Regional


Grafton received bye.


Milwaukee Messmer 64, Milwaukee Marshall 39


Brown Deer 53, Shorewood 17


Whitefish Bay 67, Milwaukee Ronald Reagan 12


Greenfield Regional


Wisconsin Lutheran 76, Milwaukee St. Joan Antida 17


Milwaukee Lutheran 73, Milwaukee Thomas More 60


Milwaukee Languages 58, St. Francis 46


Cudahy 65, Milwaukee North 18


WIAA Divison 3


Regionals


RESULTS TUESDAY


Regional Quarterfinals


REEDSBURG SECTIONAL


Holmen Regional


La Crosse Aquinas 45, Westby 25


Viroqua 57, Onalaska Luther 37


Arcadia 44, Melrose-Mindoro 41


Whitehall 52, Bangor 43


Adams-Friendship Regional


Auburndale 53, Montello 37


Tri-County 42, Wild Rose 40


Pardeeville 49, Brookwood 42


Pittsville 62, Necedah 27


Sauk Prairie Regional


Wisconsin Heights 66, Iowa-Grant 32


Marshall 45, Fennimore 37


Riverdale 52, Boscobel 36


Lancaster 50, Poynette 30


Monroe Regional


Cuba City 90, Beloit Turner 16


Belleville 55, Darlington 39


Mineral Point 51, Clinton 44


Orfordville Parkview 67, New Glarus 40


ALTOONA SECTIONAL


Amery Regional


Prescott 62, Grantsburg 34


St. Croix Central 57, Webster 34


Boyceville 45, Clear Lake 30


Glenwood City 61, St. Croix Falls 47


Rice Lake Regional


Colfax 70, Unity 23


Mondovi 64, Elk Mound 40


Eau Claire Regis 65, Eleva-Strum 49


Osseo-Fairchild 73, Luck 27


Park Falls Regional


Hurley 75, Bruce/Weyerhaeuser 22


Phillips 56, Chetek 48


Park Falls 55, Cameron 51, OT


Ladysmith 59, Washburn 17


Owen-Withee 49, Spencer 37


Altoona Regional


Neillsville 74, Cadott 16


Thorp 54, Colby 47


Owen-Withee 49, Spencer 37


Fall Creek 62, Stanley-Boyd 16


ASHWAUBENON SECTIONAL


Mosinee Regional


Amherst 62, Stevens Point Pacelli 20


Marathon 38, Iola-Scandinavia 35


Edgar 57, Manawa Little Wolf 29


Wausau Newman 69, Stratford 41


Northland Pines Regional


Gillett 54, Crivitz 17


Peshtigo 50, Three Lakes 40


Crandon 45, Bonduel 43


Coleman 56, Menominee Indian 40


Wrightstown Regional


Algoma 81, Shiocton 8


Brillion 51, Kewaunee 37


Mishicot 40, Sevastopol 32


Manitowoc Roncalli 52, Reedsville 33


Sheboygan North Regional


Howards Grove 62, Fond du Lac Springs 40


Laconia 63, Oshkosh Lourdes 54


Lomira 67, Sheboygan Lutheran 56


Winnebago Lutheran 52, Manitowoc Lutheran 27


WEST BEND SECTIONAL


Sheboygan South Regional


Oostburg 48, Horicon 32


Random Lake 35, Cedar Grove-Belgium 31


Ozaukee 63, Oakfield 58


Markesan 60, Dodgeland 29


Oconomowoc Regional


Cambridge received bye.


Wayland Academy 51, Brookfield Academy 44


Watertown Luther Prep 66, Palmyra-Eagle 27


Deerfield 65, Waterloo 38


Milw. Lutheran Regional


Hope School received bye.


Milwaukee University School received bye.


Whitefish Bay Dominican received bye.


Milwaukee Heritage Christian received bye.


Wilmot Regional


Shoreland Lutheran def. Kenosha Reuther on forfeit.


Racine St. Catherineís 53, Kenosha St. Joseph 26


Racine Prairie 29, Greendale Martin Luther 22


Racine Lutheran 60, Kenosha Christian Life 47


WIAA Division 4


Regionals


RESULTS TUESDAY


Regional Quarterfinals


FORT ATKINSON SECTIONAL


Darlington Regional


Black Hawk 68, Madison Abundant Life 20


Southwestern 42, Shullsburg 36


Benton 51, Monticello 41


Pecatonica 64, Argyle 19


Clinton Regional


Burlington Central received bye.


Williams Bay Faith Christian 48, Johnson Creek 32


Juda 42, Williams Bay 30


Albany 54, Trinity Academy 29


Beaver Dam Regional


Randolph 43, Green Lake 25


Cambria-Friesland 60, Rio 50


Hustisford 51, Fall River 32


Waupun Central Wis. Christian 37, Princeton 35


Cedar Grove Regional


Elkhart Lake-Glenbeulah received bye.


Sheboygan Christian 41, Kohler 20


Living Word Lutheran 67, Hartland University Lake 36


Lake Country Lutheran 63, Destiny 21


SPOONER SECTIONAL


Webster Regional


Siren 67, Drummond 22


Shell Lake 59, South Shore 22


Solon Springs 66, Bayfield 32


Minong Northwood 68, Lac Courte Oreilles 23


Marathon Regional


Prentice 75, Mercer 17


Mellen 60, Winter 52


Birchwood 60, Butternut 50


Flambeau 53, Rib Lake 35


Cumberland Regional


Clayton received bye.


Chippewa Falls McDonelll 55, New Auburn 26


Turtle Lake 85, Prairie Farm 45


Frederic received bye.


Bloomer Regional


Alma Center Lincoln 49, Eau Claire Immanuel Lutheran 25


Blair-Taylor 41, Gilman 37


Cornell 52, Lake Holcombe 49


Greenwood 42, Augusta 25


WAUPACA SECTIONAL


Antigo Regional


Wabeno 72, Elcho 20


White Lake 49, Bowler 30


Gresham 70, Conserve 65


Phelps 69, Wisconsin Valley Lutheran 22


Mosinee Regional


Marion 47, Northland Lutheran 27


Marshfield Columbus 54, Tigerton 42


Rosholt 49, Athens 41


Almond-Bancroft 47, Abbotsford 28


Oconto Falls Regional


Wausaukee received bye.


Suring 51, Laona 49, OT


St. Thomas Aquinas 55, Florence 30


Niagara 60, Goodman/Pembine 28


Brillion Regional


Menasha St. Mary 68, Oneida Nation 18


Green Bay NEW Lutheran 50, Gibraltar 34


Hilbert 42, Lena 13


Oshkosh Valley Christian 77, Stockbridge 39


LA CROSSE CENTRAL SECTIONAL


Durand Regional


Independence 52, Elmwood 33


Gilmanton 39, Alma 33


Spring Valley 68, Pepin 34


Plum City 36, Cochrane-Fountain City 21


West Salem Regional


Wisconsin Rapids Assumption received bye.


Royall 47, Cashton 41


Port Edwards 44, Loyal 31


New Lisbon 65, Granton 26


Richland Center Regional


Barneveld 75, Kickapoo 24


Hillsboro 48, Wonewoc-Center 36


Ithaca 53, La Farge 33


Weston 73, Highland 45


Lancaster Regional


Potosi 71, Cassville 29


Belmont 46, North Crawford 42


Wauzeka 43, Seneca 40


River Ridge 61, De Soto 30


HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL


RESULTS TUESDAY


AREA NONCONFERENCE


Watertown Luther Prep 42, Delafield St. Johnís NW 34


OTHERS


Kenosha Christian Life 80, Hartland University Lake 58


Kenosha Reuther 66, Union Grove Christian 35


New Richmond 59, Ellsworth 37


Oconto 80, Marinette 62


Osceola 57, Durand 47


Racine Park 63, Muskego 49


Rice Lake 67, Spooner 36


Superior 59, Duluth Denfeld, Minn. 34


Wayland Academy 65, Lake Country Lutheran 51


Weston 51, De Soto 37


HIGH SCHOOL BOYS HOCKEY


WIAA Sectionals


RESULTS TUESDAY


Sectional Semifinals


OCONOMOWOC SECTIONAL


Janesville 6, Waukesha Memorial/Pius XI 2


Stoughton 3, Kettle Moraine/Mukwonago 1


MIDDLETON SECTIONAL


Madison Edgewood 5, Sun Prairie 3


Verona 2, Middleton 1


NEW RICHMOND SECITONAL


Hudson 3, River Falls 2


Superior 9, Menomonie 2


EAU CLAIRE SECTIONAL


Eau Claire Memorial 5, Hayward 4


Rice Lake 2, Park Falls 1


D.C. EVEREST SECTIONAL


Lakeland 6, Rhinelander 2


Stevens Point 5, Wausau West 4


WIS. RAPIDS SECTIONAL


Onalaska 5, Black River Falls 3


Wisconsin Rapids 2, Sparta 1


APPLETON SECTIONAL


Ashwaubenon 2, Appleton United 1


Fond du Lac 5, Green Bay Notre Dame 2


ARROWHEAD SECTIONAL


Hartland Arrowhead 7, Brookfield 2


Milwaukee University School 2, Cedarburg 1


HIGH SCHOOL GIRLS HOCKEY


RESULTS TUESDAY


Sectional Semifinals


HUDSON SECTIONAL


Hayward/Spooner 2, Hudson 1


River Falls 9, Webster, Frederic, Grantsburg, Luck, Siren 0


ONLASKA SECTIONAL


Onalaska 2, Baraboo co-op 1


SUN PRAIRIE SECTIONAL


Beaver Dam 4, Sun Prairie 2



Share on Facebook Print Print