Janesville64°

Badger/Big Foot wins Lakes' swim title

Print Print
Gazette staff
February 7, 2009
— Lake Geneva Badger/Walworth Big Foot took home the trophy, but there were plenty of honors to go around Saturday in the boys Southern Lakes swim meet at Delavan-Darien High School.

Nathan Kidder led the way with two individual victories as Badger/Big Foot won the conference meet with 523 points. That combined with a 5-0 dual record to give the co-op team its third straight season championship with 25 points.


Kidder, a senior, became the realigned conference’s only individual repeat champion in winning the 100-yard freestyle with a time of 49.26 seconds. He also won the 50 freestyle in 22.5 after finishing second last year.


Elkhorn senior Dalton Anderson set a pool and meet record at 51.64 seconds in winning the 100 butterfly. He also won 500 freestyle in 5:03.95.


Delavan-Darien senior Nate Johnson highlighted a strong performance by the host Comets with first-place finishes in four events. Johnson won the 100 breaststroke in 1:01.25, just short of his Division 2 state-leading 1:01.13 time, and 200 individual medley in 1:59.16, also close to his second-ranking 1:59.02 time.


Johnson also led off Delavan-Darien’s first-place finish of 1:44.7 in the 200 medley relay and anchored the Comets’ victorious 400 freestyle team, which had a 3:24.57 time.


Badger/Big Foot also got a boost in its championship performance with first-place finishes from junior Ellis Lagerhausen, 200 freestyle, 1:53.95; and junior Mike Simonson, 100 backstroke, 1:00.53.


Southern Lakes


At Delavan-Darien


TEAM SCORES


Lake Geneva Badger/Walworth Big Foot 523, Elkhorn 464, Delavan-Darien 423, Platteville/Lancaster 282, Jefferson 272, Whitewater 114.


FINAL SEASON STANDINGS


Badger/Big Foot, 25 points; Elkhorn, 20.5; Delavan-Darien, 16; Platteville Lancaster, 11.5; Jefferson, 7; Whitweater, 2.5.


INDIVIDUAL AND RELAY RESULTS


200 medley relay—1. Delavan-Darien (Nate Johnson, Tanner Schmaling, Kevin Schneider, Alex Riegert), 1:44.7; 2. Badger/Big Foot, 1:47.39; 3. Elkhorn, 1:49.52; 4. Jefferson, 1:50.65; 5. Platteville/Lancaster, 1:51.71; 6. Badger/Big Foot B, 1:52.37.


200 freestyle—1. Ellis Lagerhausen (B/BF), 1:53.95; 2. Zac Simon (Elk), 1:58.69; 3. Mike McErlean (DD), 1:59.6; 4. Ryan Hall (B/BF), 2:01.72; 5. Alex Dalecki (P/L), 2:04.03; 6. Ben Lewis (B/BF), 2:04.29.


200 individual medley—1. Nate Johnson (DD), 1:59.16; 2. Frankek Kulik (B/BF), 2:15.82; 3. Marcos Lares (J), 2:22.15; 4. Gus Olthafer (P/L), 2:23.3; 5. Tyler Michalove (B/BF), 2:25.67; 6. Clayton Odling (Elk), 2:26.01.


50 freestyle—1. Nathan Kidder (B/BF), 22.5; 2. Doug Posorske (J), 22.65; 3. Alex Riegert (DD), 22.71; 4. Ethan Lockhart (Elk), 23.27; 5. Cory Hoskins (Elk), 23.89; 6. Alex Gaugert (B/BF), 24.21.


100 butterfly—1. Dalton Anderson (Elk), 51.64 (pool and meet record); 2. Doug Posorske (J), 55.6; 3. Drew Kuchan (W), 59.89; 4. Ryan Cook (B/BF), 1:00.65; 5. Mike Simonson (B/BF), 1:01.27; 6. Rickie Maynard (Elk), 1:01.56.


100 freestyle—1. Nathan Kidder (B/BF), 49.26; 2. Ethan Lockhart (Elk), 52.64; 3. Alex Gaugert (B/BF), 53.63; 4. Lee Olson (J), 53.75; 5. Frank Rudar (Elk), 54.88; 6. Mike McErlean (DD), 54.91.


500 freestyle—1. Dalton Anderson (Elk), 5:03.95; 2. Ellis Lagerhausen (B/BF), 5:19.78; 3. Ryan Hall (B/BF), 5:35.55; 4. Tyler Kuehni (DD), 5:38.69; 5. Zac Karbash (DD), 5:42.97; 6. Ben Lewis (B/BF), 5:48.01.


200 freestyle relay—1. Elkhorn (Cory Hoskins, Frank Rudar, Zac Simon, Ethan Lockhart), 1:33.83; 2. Badger/Big Foot, 1:35.18; 3. Jefferson, 1:35.93; 4. Platteville/Lancaster, 1:39.75; 5. Badger/Big Foot, 1:40.21; 6. Elkhorn, 1:42.85.


100 backstroke—1. Mike Simonson (B/BF), 1:00.53; 2. Gus Olthafer (P/L), 1:03.56; 3. Frank Rudar (Elk), 1:04.32; 4. Tyler Michalove (B/BF), 1:05.42; 5. Ryan Cook (B/BF), 1:07.63; 6. Zac Karbash (DD), 1:08.32.


100 breaststroke—1. Nate Johnson (DD), 1:01.25; 2. Alex Riegert (DD), 1:03.02; 3. Jon Bahr (P/L), 1:06.46; 4. Tanner Schmaling (DD), 1:07.04; 5. Frankek Kulik (B/BF), 1:08.42; 6. Nick Galles (B/BF), 1:11.06.


400 freestyle relay—1. Delavan-Darien (Alex Riegert, Mike McErlean, Kevin Schneider, Nate Johnson), 3:24.57; 2. Elkhorn, 3:26.16; 3. Badger/Big Foot, 3:28.84; 4. Badger/Big Foot B, 3:42.6; 5. Platteville/Lancaster, 3:43.38; 6. Elkhorn B, 3:46.3.



Print Print