Janesville73°

Many candidates unopposed in April 7 election

Print Print
Gazette Staff
February 3, 2009

Candidates for some town and village boards will have opposition in the April 7 election, and a handful will square off in a Feb. 17 primary.


Here is a roundup of candidates:


Rock County
Town of Avon

Chairman: Incumbent Michael F. Moore, 14411 W. Carroll Road, Brodhead.


Clerk: Incumbent Gloria W. Oestreich, 12728 W. Brandherm Road, Beloit.


Treasurer: Incumbent Janet R. Niedermeier, 16247 W. Highway 81, Brodhead.


Supervisor: Incumbent Duane L. Niedermeier, 16247 W. Highway 81, Brodhead.


Supervisor: Incumbent Eugene M. Engen, 12769 W. Skinner Road, Brodhead.


Constable: Only one person is running for three open positions. Incumbent Anthony W. Peters, 14631 W. Highway 81, Brodhead, is running. Incumbents Michael Kail and Adolph Kosak were not nominated at the caucus.


Town of Beloit

Chairman: Incumbent Greg Groves, 3991 S. Savannah Way, Beloit, is unopposed.


Town board: Supervisors David Townsend, 1823 E Security Road, Beloit, and Dick LaMonte, 3035 Petunia Lane, Beloit, are unopposed.


Town of Bradford

Chairman: Supervisor Ronald L. Duffy, 10231 E. Waite Road, Clinton, is unopposed. Incumbent Fred Bobolz, 4001 S. Emerald Grove Road, was not nominated during the Jan. 21 caucus.


Town board: Incumbent Donald Esselman, 3317 Scott St., Avalon, and Sharon Hargarten, 4904 S. State Road 140, Clinton, are unopposed.


Clerk: Incumbent Sandra Clark, 11100 County Road MM, Avalon, is unopposed.


Treasurer: Jill Bier, 2136 S. Trescher Road, Avalon, is unopposed. Treasurer Marilyn Larson is retiring after 45 years with the town.


Constable: Incumbent Charles T. Stevenson, 1268 S. Emerald Grove Road, Janesville, is unopposed.


Referendum: Some voters in the township will vote on the $9.63 million Clinton School District referendum to expand some classroom space at Clinton Elementary School and improve safety features in all three of the district's schools.


Town of Center

Chairman: Incumbent Wayne Udulutch, 7416 W. Mineral Point Road, Janesville, will face supervisor Leonard Heath, 1629 N. Roherty Road, Janesville.


Clerk: Incumbent Devona Udulutch, 7416 W. Mineral Point Road is running unopposed.


Treasurer: Incumbent Janet McKeown, 7717 W. Mineral Point Road, Janesville, will face Rebekah Wiser, 9107 W. Highway 14, Evansville.


Supervisor 1: Incumbent Leonard Heath will not seek re-election but will run for chair. Newcomers Lawrence “Ted” Phalin, 6628 W. Wildlife Lane, Janesville, and Richard Bruner, 7236 W. Mineral Point Road, Janesville, will run.


Supervisor 2: Incumbent James F. Reilly, 7139 W. Highway 14, Janesville, will face Joe Susong, 8227 W. Mineral Point Road, Janesville.


Town of Clinton

Chairman: Clarence P. Tiffany, 12423 S. Florence Drive, Clinton, is unopposed. Incumbent William Werhane, 12946 E. Lake Shore Road, Clinton, is not seeking re-election.


Town board: Craig Wehinger, 9004 S. Summerville Road, Clinton, and Dave Brandl, 10817 E. Lake Shore Road, Clinton, are unopposed.


Clerk: Incumbent Beverly Torkilson, 8719 E. Highway 67, Clinton, is unopposed.


Treasurer: Elisa Gilbertson, 9347 E. County P, Clinton, challenges incumbent Mae Collins 7641 E. Stateline Road, Clinton.


Referendum: Voters in the township will vote on the $9.63 million Clinton School District referendum to expand some classroom space at Clinton Elementary School and improve safety features in all three of the district's schools.


Town of Fulton

Chairman: Evan Sayre, 8203 N. County H, Edgerton, is running unopposed for re-election.


Town board: Incumbents Kerry Hull, 7818 N. Consolidated School Road, Edgerton, and Scott Farrington, 8239 County F, Edgerton, are running unopposed for two open seats.


Town of Harmony

Chairman: Incumbent Roger Fanning, 2932 N. Harmony Town Hall Road, Janesville, is running unopposed.


Town board: Incumbents Harold Hanauska, 4835 E. Bingham Road, Milton, and John Bergman, 5438 E. Rotamer Road, Milton, are running unopposed for two open seats.


Treasurer: Incumbent Mary Check, 5109 N. Walnut Grove Road, Milton, is running unopposed.


Clerk: Jodi Parson, 5911 N. Jones Drive, Milton, is running unopposed.


Town of Janesville

Chairman: Incumbent Edward Marshall, 6336 W. Highway 11, Janesville, is running unopposed.


Town board: Incumbents Robert Mielke, 1722 N. Parker Drive, Janesville, and Bruce Schneider, 3001 W. River Drive, Janesville, are running unopposed for two open seats.


Clerk: Linda Fewell, 5647 W. Fenrick Road, Janesville, is running unopposed. Clerk Andrea Peabody is not seeking re-election.


Treasurer: Incumbent Peggy Augustine, 5414 W. Fenrick Road, Janesville, is running unopposed.


Constable: Incumbent Archie H. Henkelmann, 4654 N. River Road, Janesville, is running unopposed.


Town of Johnstown

Chairman: First Supervisor Dennis Logterman, 11550 E. County A, Avalon, is running unopposed. Incumbent Maurice Peterson is not seeking re-election.


Supervisor 1: Carmen Corwith, 10102 E. Six Corners Road, Whitewater, and Pat Brooks, 2720 N. Shrine Road, Whitewater, are running to fill Logterman's spot.


Supervisor 2: Incumbent Robert Mawhinney, 12748 County M, Darien, is running unopposed.


Treasurer: Incumbent Patsy Weber, 2708 N. County M, Milton, is running unopposed.


Clerk: Incumbent Mary Mawhinney, 17 S. Shrine Road, Avalon, is running unopposed.


Town of La Prairie

Chairman: Michael J. Saunders, P.O. Box 98, Avalon, is unopposed.


Town board: Allan Arndt, 2525 E. Woodman Road, Janesville, and Archie Morton Jr., 6337 E. Avalon Road, Janesville, are unopposed.


Clerk: LaGena Crawford, 6215 E. Creek Road, Janesville, is unopposed.


Treasurer: Scot Krebs, 3909 E. County J, Beloit, is unopposed.


Referendum: Some voters in the township will vote on the $9.63 million Clinton School District referendum to expand some classroom space at Clinton Elementary School and improve safety features in all three of the district's schools.


Town of Lima

Chairman: Incumbent David Kyle, 12102 E. County N, Whitewater, is running unopposed.


Town board: Incumbents Leo Hanauska, 8209 N. Vickerman Road, Milton, and Dave Burkett, 7924 E. Bowers Lake Road, Milton, are running unopposed.


Clerk: Incumbent Pam Hookstead, 9504 Dempsey Drive, Whitewater, is running unopposed.


Treasurer: Incumbent Jan Quade, 13012 E. Lima-Johnstown Townline Road, Whitewater, is running unopposed.


Constable: Incumbent William Kyle, 11615 N. County KK, Whitewater, is running unopposed.


Town of Magnolia

Chairman: Incumbent Fern McCoy, 3717 N. Knutson Road, Evansville, will face Lauraine Smith, 3717 Knutson Road, Evansville.


Clerk/treasurer: Incumbent Graceann Toberman, 13343 W. County B, Brodhead, will face Carrie Roberts, 2007 Highway 213, Evansville.


Supervisor 1: Incumbent Kurt Bartlett, 15346 W. Townsend Road, Brodhead, will face Keith Lynn, 5101 N. Coon Island Road, Evansville.


Supervisor 2: Incumbent David Olsen, 4124 N. Coon Island Road, Evansville, will face Sally Feeney, 15110 W. County A, Evansville.


Town of Milton

Chairman: Incumbent Bryan Meyer, 6025 N. Kennedy Road, Milton, will face Ryan Houfe, 6104 E. County N, Milton.


Town board: Incumbents Susan Gavigan, 3328 E. County N, Milton, and John Traynor, 11027 Highway 26, Milton, will face challenger Beth Drew, 8215 N. Ridge Trail, Milton, for two open spots.


Municipal judge: Henry Dikkeboom, 8800 N. Clear Lake Road, Milton, is running unopposed.


Treasurer: Treasurer Virginia Benash is not running, and the town has decided to hire a treasurer instead of electing one.


Town of Newark

All incumbents will run unopposed.


Chairman: David Grenawalt, 12448 W. Newark Road, Beloit.


Clerk: Jeannette Bell, 9502 S. County H, Beloit.


Treasurer: Christine Mason, 10339 S. Olson Road, Beloit.


Constable: Todd McLain, 10450 W. County K, Beloit.


Supervisors: Donald Davis, 9132 S. Smythe School Road, Beloit, and Merle North, 10843 W. State Road 81, Beloit.


Village of Orfordville

Village board: Incumbents Dale Peterson, 403 E. Howe St., and Phil Zuege, 603 E. Rime St., are seeking re-election. Incumbent Chad Cleasby, 602 E. Rime St., did not turn in papers, so the deadline to file nomination papers for anyone interested in running for Cleasby's seat was extended, but no one else filed to run.


Town of Plymouth

Chairman: Incumbent William Schweder, 719 S. Dunbar Road, Janesville, will face Lawrence Harding, 8217 Front St., Hanover.


Clerk: Incumbent Susan Douglas, 10714 W. Welsh Road, Janesville, will face Edith Baran, 8221 W. Front St., Hanover.


Treasurer: Incumbent Lori Inman, 7502 W. Stuart Road, Orfordville, will face Carolyn Johnson, 7837 W. Ellis Road, Janesville.


Supervisor 1: Incumbent William Orchard, 6931 W. Highway 11, Janesville, will face Mark Henning, 2723 Pleasant St., Hanover.


Supervisor 2: Incumbent Keith Neal, 1437 S. Old Highway 11, Janesville, will face Bradley Inman, 7502 W. Stuart Road, Orfordville.


Town of Porter

Chairman: Incumbent David L. Viney, 10100 W. Highway 59, Evansville, is running unopposed.


Clerk: Incumbent Nancy Towns, 7014 N. Eagle Road, Janesville, is running unopposed.


Treasurer: Incumbent Rhoda Sanderson, 6831 W. Caledonia Road, Edgerton, is running unopposed.


Constable: Incumbent Chris Wellnitz is not seeking re-election, and nobody has filed to run.


Supervisor 1: Incumbent Jerry Fox, 6246 N. Fox Road, Janesville, is running unopposed.


Supervisor 2: Incumbent Phil Hamilton, 7718 N. Tolles Road, Evansville, is running unopposed.


Town of Rock

Chairman: Supervisor Bryce O'Leary, 5903 W. Tripp Road, Janesville, challenges incumbent Mark Gunn, 1915 S. Hayner Road, Janesville.


Town board: Pete Parker, 4233 W. Hanover Road, Janesville, and Robert Connell, 4821 Rockport Road, Janesville, challenge incumbents Dean Connell, W. Hanover Road, Janesville, and Bryce O'Leary, 5903 W. Tripp Road, Janesville.


Constable: Dennis Bomkamp, 5329 Madison Street, Afton, is running against J.T. Pakes, 5546 W. Tripp Road, Janesville. Incumbent Brian Connell, 4517 W. Hanover Road, Janesville, does not seek re-election.


Town of Spring Valley

Chairman: Steven Hazeltine, 4526 S. Holden Road, Orfordville, is running unopposed. Incumbent Kenneth Speich does not seek re-election.


Town board: Supervisors David Brethauer, 17348 W. Gampler Road, Brodhead, and Kenneth Meyer, 915 S. Scotch Hill Road, Brodhead, are unopposed.


Clerk: Incumbent Judith Albright, 15742 W. Lang Road, Orfordville, is unopposed.


Treasurer: Janet Hillison, 1917 S. Highway 213, Orfordville, is unopposed.


Town of Turtle

Chairman: Former Chairman Jim Brandenburg, 7420 S. Petter Road, Clinton, faces Roger Anclam, 7928 S. Butterfly Road, Beloit. Incumbent Dan DeLong, 6108 E. County J, Clinton, will not run.


Town board: Five people—including two incumbents—are running for two seats. The top four vote getters in the Feb. 17 primary will advance to the April election.


Running are incumbent Lester Oldenburg, 7529 S. Lathers Road, Beloit; incumbent Tim Kopp, 8028 S. Butterfly Road, Beloit; Margaret Palubinski, 4270 E. Circlewood Drive, Beloit; Tom Straub, 5589 E. Buss Road, Clinton; Darrell Simonides, 10125 S. Turtle Town Hall Road, Beloit.


Municipal judge: Incumbent Perry Folts, 4629 E. Needham Road, Beloit, is unopposed.


Referendum: Some voters in the township will vote on the $9.63 million Clinton School District referendum to expand some classroom space at Clinton Elementary School and improve safety features in all three of the district's schools.


Town of Union

All incumbents are unopposed.


Chairman: Kendall Schneider, 8104 N. Evansville-Brooklyn Road, Evansville.


Town board: George Franklin, Highway 59, Evansville, and Donald Krajeck, 11801 W. Kyle Road, Evansville.


Treasurer: Sharon Franklin, 13847 W. Highway 59, Evansville.


Constable: Kim Gruebling, 13396 W. Forest Hollow Road, Evansville.


Clerk: Regina Ylvisaker, 10831 N. Highway 14, Evansville.


Green County
Village of Albany

Village board: Incumbents Peggy Boeck, 307 W. Main St., Bert Hefty, 203 Park St., and Wayne A. Stemple, 203 Washington St., will run for the three trustee seats.


Village president: Incumbent Larry A. Hanson, 403 N. Cincinnati St., will run for re-election.


Walworth County
Town of Bloomfield

Chairman: Incumbent Ken Monroe, W1500 Sunset Road, Pell Lake, is running unopposed.


Supervisor 1: Incumbent Tom Sullivan, N2132 County H, Lake Geneva, is running unopposed.


Supervisor 2: Bill Holder, W920 Green Road, Pell Lake, is running unopposed.


Treasurer: Patricia Alvarez, W1372 Chestnut Road, Genoa City, is running unopposed.


Municipal judge: Harold Foreman, W1004 Anemone Road, Pell Lake, is running unopposed.


Pell Lake Sanitary District commissioner: Paul Schneider, N1397 Thistle Drive, Pell Lake, is running unopposed.


Town of Darien

Chairman: Incumbent Cecil Logterman, N4193 Highway 14, Darien, is unopposed.


Town board: Roger A. Millard, N7 North Road, Delavan, and Jerry “Dewey” Farnsworth, W8059 Creek Road, Delavan, oppose incumbents Daniel Boss, W8667 Townline Road, Delavan, and Daniel G. Kilkenny, N3616 Elm Road, Delavan, for two seats.


Town of Delavan

Chairman: Three people are running: Wayne Polzin, incumbent, 7090 Del View Ave., Delavan; Dorothy C. Burwell, N4836 N. County O, Delavan, and James A. Wolfgram, 5124 Highway 50, Delavan.


A primary will be held Feb. 17. The top two vote getters will be on the April 7 ballot.


Town board: Incumbents James Wolfgram and Kim Franzen are not running for re-election. Four people are vying for those two seats: Ryan Simons, 2601 North Shore Drive, Delavan; Dick Hummel, N4806 N. County O, Delavan; Herbert Sessner, 2941 Sun Meadow Court, Delavan; and Carla Wojtowicz, 4215 Mulberry Ave., Delavan.


Municipal judge: Incumbent Ed Thompson, 3455 Swan Creek Road, Delavan, is unopposed.


Sanitary district commissioner: Incumbent Ed Brien, 4214 Cherry Street, Delavan, is unopposed.


Clerk: Incumbent Dixie C. Bernsteen, 2613 Cameron St., Delavan, is unopposed.


Town of Geneva

Chairman: Incumbent Daniel L. Lauderdale, W3525 Park Drive, Lake Geneva, faces former town chairman Joseph F. Kopecky, W3127 Maclean Road, Elkhorn.


Supervisor 1: Incumbent Bob Kamps, 1343 Tomike St., Lake Geneva, faces former supervisor Bob Cramer, N3233 Larch Road, Lake Geneva.


Supervisor 2: Incumbent Keith E. Millard, N3174 Nymph Road, Lake Geneva, is running unopposed.


Clerk/treasurer: Incumbent Debra L. Kirch, N3496 Como Road, Lake Geneva, is running unopposed.


Municipal judge: Incumbent Scott R. Letteney, N3299 Sycamore Road, Lake Geneva, is running unopposed.


Town of La Grange

Supervisor 2: Incumbent Donald Sukala, N7398 County H, Elkhorn, is running unopposed.


Supervisor 3: Rick Callaway, W5331 Pebble Beach Drive, Elkhorn, is running unopposed.


Supervisor 4: Jeff Schramm, W5405 Greening Road, Whitewater, is running unopposed.


Town of Linn

Chairman: Incumbent Dave Bollweg, N1723 Fair Oaks Road, Lake Geneva, faces former supervisor Christine L. Jones, W3746 Linton Road, Lake Geneva.


Supervisor 1: Incumbent James R. Weiss, W4656 Torys Trail, Fontana, is running unopposed.


Supervisor 2: Incumbent Michael L. Palmer, W3861 County B, Lake Geneva, is running unopposed.


Clerk/treasurer: Incumbent Sue Polyock, W3790 Mohawk Road, Lake Geneva, is running unopposed.


Municipal judge: Incumbent Peter B. King, N1723 Maple Ridge Road, Lake Geneva, is running unopposed.


Town of Lyons

Chairman: Incumbent William Mangold, 1744 Church St., Burlington, is running unopposed.


Supervisor 1: Incumbent Jim Shimeck, 5998 Hidden Creek Court, Burlington, is running unopposed.


Supervisor 2: Incumbent William Henningfield, 1391 Spring Valley Road, Burlington, is running unopposed.


Clerk: Incumbent Karla Hill, P.O. Box 337, Lyons, is running unopposed.


Treasurer: Incumbent Judith Mangold, P.O. Box 148, Lyons, is not seeking re-election. Newcomers Hedy Durbin, 1499 Center St., Burlington, and Geri Henningfield, 5760 Gail Lynne Trace, Burlington, have filed.


Town of Richmond

Chairman: Incumbent Wayne Redenius, W8411 Turtle Lake Road, Delavan, is running unopposed.


Supervisor 1: Incumbent Dave Overbeek, W8680 Harris Road, Delavan, is running unopposed.


Supervisor 2: Incumbent Curt Rowley, W7601 Rowley Road, Delavan, is running unopposed.


Clerk: Incumbent Barb Ceas, W8776 Territorial Road, Whitewater, is running unopposed.


Treasurer: Incumbent Anna Seaver, W7712 R&D Townline Road, Delavan, is running unopposed.


Town of Sharon

Chairman: Incumbent Ed VanderVeen, W8866 Cemetery Road, Sharon, is running unopposed.


Supervisor 1: Schuyler Case, W8388 Stateline Road, Sharon, is running unopposed.


Supervisor 2: Rich Brandl, N2084 County Line Road, Clinton, is running unopposed.


Referendum: Some voters in the township will vote on the $9.63 million Clinton School District referendum to expand some classroom space at Clinton Elementary School and improve safety features in all three of the district's schools.


Town of Sugar Creek

Chairman: Incumbent Gary Wallem, W6332 Pierce Road, Elkhorn, is not seeking re-election. Town supervisor Carl Rieken, W5530 Evergreen Road, Elkhorn, faces challenger David Duwe, W7263 Robins Way, Elkhorn.


Supervisor 1: Incumbent Charles Papcke died in October, and the town appointed Dale Wuttke, W5269 Lakewood Circle, Elkhorn, to the post. He is seeking election to the post and is running unopposed.


Supervisor 2: Incumbent Carl Rieken is not seeking re-election and instead is seeking the town chairman seat. Newcomer David Clarbour, W5395 Manowa Trail, Elkhorn, has filed.


Clerk: Incumbent Diane Boyd, N6876 North Lake Drive, Elkhorn, is running unopposed.


Treasurer: Incumbent Sharri Loveless, N5408 Voss Road, Elkhorn, is running unopposed.


Town of Walworth

Chairman: Incumbent Joseph Abell, N1477 Town Hall Road, Walworth, is running unopposed.


Supervisor 1: Incumbent Larry Austin, W6799 Willow Bend Road, Walworth, is running unopposed.


Supervisor 2: Incumbent William Pearce, W5873 N. Walworth Road, Walworth, is running unopposed.


Town of Whitewater

Town chairperson: Incumbent Ron Fero, N8210 State Road 89, Whitewater, is running unopposed.


Supervisor 1: Incumbent Ralph Goessling, W9969 Walworth Ave., Whitewater, is running unopposed.


Supervisor 2: Incumbent Norman Prusener, W7920 Reliance Road, Whitewater, is running unopposed.


Town treasurer: Incumbent Carol Schafer, N7678 Pine Knolls Drive, Whitewater, is running unopposed.


Town clerk: Incumbent Jayne Haskey, W9257 Stader Road, Whitewater, is running unopposed.



Print Print