Janesville25.7°

Sweet day for Craig runners

Print Print
Gazette staff
October 4, 2008

Janesville Craig High’s girls and boys cross country teams turned in sweet performances at Saturday’s Chocolate City Invitational in Burlington.


Both the Cougar boys and Cougar girls finished with 29 points to easily win team titles.


“We repeated as champions at all four levels, which is not easy to do,” Craig coach Brian Lawton said after also winning the boys and girls junior varsity team titles.


“A day like this should give both teams a lot of confidence heading into our conference meet in two weeks.”


The Craig boys, led by Ryan Ahren’s first-place finish, won the 13-team title thanks to all five runners placing in the top 10. Ahrens, a senior, won the 5,000-meter race in 16:07.76 to claim his first varsity invitational title.


“From about 1,200 meters on, Ryan really poured it on,” Lawton said. “This was a PR for him, and a big reason for that is because he ran a really smart race. He let a couple of other boys to the tough work before he kicked it in.”


Also finishing in the top 10 for the Craig boys were freshman Tommy Meister in fifth; senior Matt McDonald in sixth; junior Matt Bordwell seventh and senior Garrick Jannene in 10th.


Senior Cassidi Running finished second to lead the Cougar girls to the 11-team title. Running crossed the 4,000-meter course in 15:16.51, while Kenosha Tremper’s Sarah Ball won the race in 15:12.43.


Rachel Gilmore finished third for Craig, and Stephanie Perleberg and Megan Muhs were fifth and seventh, respectively.


“Our younger kids are really running well, and that was evident for both the boys and girls today,” Lawton said. “It’s very rare at a big invite like this to have five runners in the top 10, which we did in the boys race and almost did in the girls race.”


Craig High is off until the Big Eight Conference meet at Middleton on Oct. 18.


Chocolate City


Invitational


At Burlington


BOYS TEAM SCORES


Janesville Craig 29, Waukesha South 64, Lakeside Lutheran 98, Kenosha Tremper 111, Racine Park 127, Whitewater 162, Racine St. Catherine’s 176, Lake Country (Ill.) 227, Union Grove 246, Milwaukee School of Arts 252, Burlington 272, Beloit Memorial 293, East Troy 311.


TOP 10 INDIVIDUALS


(5,000 meters)


1. Ryan Ahrens (Janesville Craig), 16:07.76; 2. Mike Clark (South), 16:10.74; 3. Jajuan Tyler (St. Catherine’s), 16:12.18; 4. Ron Goerke (South), 16:51.28; 5. Tommy Meister (Janesville Craig), 16:56.24; 6. Matt McDonald (Janesville Craig), 17:03.63; 7. Matt Bordwell (Janesville Craig), 17:05.05; 8. Kevin Randle (Tremper), 17:07.03; 9. Grey Davis (Lakeside), 17:12.72; 10. Garrick Jannene (Janesville Craig), 17:14.17.


n Top Whitewater finisher: 15. Ben Cipriano, 17:28.74.


n Top East Troy finisher: 58. Zach Jester, 19:13.56.


GIRLS TEAM SCORES


Janesville Craig 29, Kenosha Tremper 84, Divine Savior Holy Angels 124, Burlington 128, Kettle Moraine 130, Lakeside Lutheran 163, East Troy 165, Milwaukee School of Arts 185, Lake Country (Ill.) 189, Union Grove 219, Beloit Memorial 285.


TOP 10 INDIVIDUALS


(4,000 meters)


1. Sarah Ball (Tremper), 15:12.43; 2. Cassidi Running (Janesville Craig), 15:16.51; 3. Rachel Gilmore (Janesville Craig), 15:46.64; 4. Kylie Nordness (Divine Savior), 15:53.65; 5. Stephanie Perleberg (Janesville Craig), 15:54.67; 6. Libby Kocha (Burlington), 15:55.68; 7. Megan Muhs (Janesville Craig), 16:00.84; 8. Rachel Schroeder (Kettle Moraine), 16:02.54; 9. Catie Grandl (Burlington), 16:03.52; 10. Christine Hartley (Lake Country), 16:13.41.


Other Craig finisher: 12. Jessie Finnane, 16:18.78.


Top Lakeside Lutheran finisher: 16. Kirsten Sukow, 16:24.58.


Top East Troy finisher: 15. Alyssa Duncan, 16:23.45.


Parker’s King 11th at Stoughton—Janesville Parker’s Brooke King finished 11th in the girls race at Saturday’s Stoughton Invitational.


Stevens Point won the boys team title with 31, while Eagan, Minn., captured the girls crown with 106. The Parker girls finished seventh in the 17-team field, and the Viking boys were 10th.


Fort Atkinson’s Spencer Agnew was second in the boys 5,000-meter race with a time of 15:44.91. Madison La Follette’s Alex Brill won the race in 15:32.38.


Stoughton Invitational


BOYS TEAM SCORES


Stevens Point 31, Madison La Follette 47, Madison Memorial 103, Verona 157, Eagan (Minn.) 175, Madison East 188, Milton 196, Fort Atkinson 243, McFarland 264, Janesville Parker 280, Waunakee 287, Stoughton 305, Oregon 307, Madison Edgewood 369, Monona Grove 436, Edgerton 484.


TOP FIVE INDIVIDUALS


(5,000 meters)


1. Brill (La Follette), 15:32.38; 2. Spencer Agnew (Fort Atkinson), 15:44.91; 3. Hatton (Stevens Point), 15:51.46; 4. Senefeld (Stevens Point), 16:00.74; 5. Heck (Edgewood), 16:02.81.


n Parker finishers: 26. Duncan Brose, 17:03.06; 37. Kobs, 17:28.67; 65. Murdy, 18:04; 74. Riley, 18:28.09; 78. Little, 18:34.0.


n Top Milton finisher: 29. J. Brown, 17:09.5.


n Top Edgerton finisher: 84. Schleusner, 18:48.9.


GIRLS TEAM SCORES


Eagan (Minn.) 106, Verona 123, Stevens Point 130, Fort Atkinson 139, Oregon 146, Madison West 154, Janesville Parker 164, Stoughton 198, Madison La Follette 202, Milton 236, Waunakee 255, Madison Memorial 261, Madison Edgewood 342, McFarland 352, Madison East 353, Edgerton 502, Monona Grove 513.


TOP FIVE INDIVIDUALS


(4,000 meters)


1. Kiah Ehrke (Stoughton), 14:46.63; 2. Kollman (Verona), 15:04.37; 3. Baltisberger (LaFollette), 15:07.27; 4. Berg (Eagan), 15:10.59; 5. Pratt (West), 15:14.76.


Parker finishers: 11. Brooke King, 15:43; 20. Ashley King, 15:56; 34. Nicki Bakke, 16:17; 42. Catie O’Leary, 16:34.75.


Top Fort Atkinson finisher: 6. Magsamen, 15:25.59.


Top Milton finisher: 17. Gauger, 15:52.


Top Edgerton finisher: 97. Fritz, 18:15.09.



Print Print