Janesville87.3°

Lagerhausen stars again

Print Print
February 2, 2008
— Wes Lagerhausen and his Badger/Big Foot teammates were at it again here Saturday.

Lagerhausen, a senior, again won two individual titles and was on two first-place relay teams as the Badgers made themselves right at home in their pool, while repeating as Southern Lakes Conference boys swim champions.


The Badger/Big Foot co-op team won the conference meet with 441 points. That combined with the Badgers’ 7-0 dual record to put them atop the final season standings with 34 points.


Lagerhausen, a University of Wisconsin recruit and member of the U.S. National Junior team, again captured conference titles in the 200-yard freestyle (1:49.71) and 100 breaststroke (1:01.59). He was the anchor on the victorious 200 and 400 freestyle relay teams.


Jayson O’Connor, another Badger/Big Foot senior, won a third straight championship in the 100 backstroke with a time of 55.57 seconds. He captured that title for Elkhorn as a sophomore, and this was the second time for the Badgers.


Milton sophomore Jeff Maxwell was a double winner for the second straight year. He repeated in the 200 individual medley (2:01.7) and 500 freestyle (4:56) and swam the No. 2 spot on the Red Hawks’ first-place 200 individual medley relay team.


Badger/Big Foot junior Nathan Kidder joined the list of repeaters in retaining his 100 freestyle title in 49.88 seconds. Kidder also led off the victorious 200 and 400 freestyle relay teams.


Southern Lakes Swimming


At Lake Geneva Badger


TEAM SCORES


Lake Geneva Badger/Walworth Big Foot 441, Elkhorn 402, Milton 359, Fort Atkinson 354, Platteville/Lancaster 232, Delavan-Darien 203, Jefferson 91, Whitewater 58.


SEASON STANDINGS


(Final)


Badger/Big Foot, 34 points; Elhorn, 27.5; Milton 27, Fort Atkinson 20.5, Platteville/Lancaster 16, Delavan-Darien 9.5, Jefferson 9, Whitewater 2.5.


INDIVIDUAL RESULTS


200 medley relay—1. Milton (Riston Furseth, Jeff Maxwell, Adam Homan, Ian McSweeney), 1:46.25; 2. Badger/Big Foot, 1:46.65; 3. Delavan-Darien, 1:46.7; 4. Elkhorn, 1:49.19; 5. Platteville/Lancaster, 1:51.04; 6. Fort Atkinson, 1:51.17.


200 freestyle—1. Wes Lagerhausen (B/BF), 1:49.71; 2. Mark Ehlers (Elk), 1:57.44; 3. Aaron Saunders (FA), 2:00.6; 4. Doug Posorske (J), 2:02.2; 5. David Gramley (FA), 2:04.22; 6. Adam Timmerman (P/L), 2:04.67.


200 individual medley—1. Jeff Maxwell (Mil), 2:01.07; 2. Jayson O’Connor (B/BF), 2:02.31; 3. Nate Johnson (DD), 2:04.52; 4. Ellis Lagerhausen (B/BF), 2:13.62; 5. Simon Payne (Elk), 2:14.56; 6. Dalton Anderson (DD), 2:14.58.


50 freestyle—1. Leo Natale (P/L), 23.11; 2. Nathan Kidder (B/BF), 23.36; 3. Alex Riegert (DD), 23.49; 4. Danny Farley (Elk), 23.72; 5. Ethan Lockhart (Elk), 24.01; 6. Adam Homan (Mil), 24.25.


100 butterfly—1. Leo Natale (P/L), 53.91; 2. Sam Michalove (B/BF), 57.31; 3. Dalton Anderson (Elk), 58.08; 4. Ellis Lagerhausen (B/BF), 58.43; 5. Evan Hil (FA), 59.06; 6. Jack Negus (FA), 59.08.


100 freestyle—1. Nathan Kidder (B/BF), 49.88; 2. Riston Furseth (Mil), 51.65; 3. Mark Ehlers (Elk), 52.07; 4. Alex Riegert (DD), 52.2; 5. Ian McSweeney (Mil), 54.05; 6. Brent LaMuro (FA), 54.49.


500 freestyle—1. Jeff Maxwell (Mil), 4:56; 2. Sam Michalove (B/BF), 5:18.23; 3. Aaron Saunders (FA), 5:25.39; 4. Kevin Schneider (DD), 5:36.57; 5. Adam Frank (B/BF), 5:44.15; 6. Adam Timmerman (P/L), 5:4643.


200 freestyle relay—1. Badger/Big Foot (Nathan Kidder, Mike Simonson, Sam Michalove, Wes Lagerhausen), 1:30.82; 2. Delavan-Darien, 1:34.89; 3. Elkhorn, 1:35.32; 4. Fort Atkinson, 1:36.5; 5. Milton, 1:36.53; 6. Elkhorn B, 1:41.36.


100 backstroke—1. Jayson O’Connor (B/BF), 55.57; 2. Evan Hill (FA), 59.13; 3. Riston Furseth (Mil), 1:00.12; 4. Jack Negus (FA), 1:01.49; 5. Simon Payne (Elk), 1:01.66; 6. Peter Chojnowski (P/L), 1:02.87.


100 breaststroke—1. Wes Lagerhausen (B/BF), 1:01.61; 2. Nate Johnson (DD), 1:03.56; 3. Danny Farley (Elk), 1:09.35; 4. Mitchell Fiedler (Whi), 1:10.24; 5. Jon Bahr (P/L), 1:11.05; 6. M.J. Gellada (Elk), 1:11.15.


400 freestyle relay—1. Badger/Big Foot (Nathan Kidder, Ellis Lagerhausen, Mike Simonson, Wes Lagerhausen), 3:24.37; 2. Elkhorn, 3:34.72; 3. Fort Atkinson, 3:37.48; 4. Platteville/Lancaster, 3:39.1; 5. Milton, 3:40.59; 6. Elkhorn, 3:47.47.



Print Print