Janesville75.7°

WIAA state cross country

Print Print
Gazette Staff
October 27, 2007
— At Ridges Gol Club, Wisconsin Rapids

RESULTS SATURDAY


Boys


Division 1


TEAM SCORES


Madison La Follette 44, Stevens Point 139, Milwaukee Marquette 157, Waukesha West 163, Milwaukee King 185, Neenah 196, Hudson 217, Bay Port 263, Hartland Arrowhead 266, South Milwaukee 284, Menomonee Falls 295, West Bend East 299, Shawano 322, Sauk Prairie 334, Muskego 362, Verona 373, Racine Horlick 375, Janesville Craig 407, Pulaski 412, Holmen 420.


INDIVIDUAL RESULTS


(5,000 meters)


1. Elliot Krause (Appleton North), 15:37.4; 2. Derek Storkel (Tomah), 15:54.8; 3. Andy Buchanan (Madison La Follette), 16:01.9; 4. Andrew Perkins (Watertown), 16:03.7; 5. Joe Stilin (Milwaukee King), 16:03.9; 6. Michael Brice (Kaukauna), 16:05.3; 7. John Prusynski (Madison La Follette), 16:08.3; 8. Kaiser Behnke (Neenah), 16:09.1; 9. Bill Jones (Milwaukee Marquette), 16:09.3; 10. Keith Schueller (Germantown), 16:18.7.


11. Andrew Christiansen (Neenah), 16:20.8; 12. Danny Buechel (Fond du Lac), 16:24.;7; 13. Brett Kelly (Madison West), 16:26.1; 14. John Pliska (Stevens Point), 16:28.7; 15. Spencer Agnew (Fort Atkinson), 16:29.3; 16. Billy Schlottke (Mukwonago), 16:30.2; 17. Adam Zais (Hudson), 16:30.6; 18. Sam Albrecht (Racine Horlick), 16:31.5; 19. Tony Phillips (Sun Prairie), 16:31.6; 20. Hayden Lamb (Madison La Follette), 16:33.8.


21. Kendrick Johnson (Menomonie), 16:34.8; 22. Chris Culhane (Shawano), 16:34.4; 23. Chris Schuenke (Reedsburg), 16:36.6; 24. Alex Brill (Madison La Follette), 16:37.3; 25. John Roberts (Hudson), 16:37.5.


Craig runners (overall place, team place)—54., 30. Ryan Ahrens, 17:03.7; 113., 76. Garrick Jannene, 17:34.6; 115., 77. Matt McDonald, 17:36.5;


152., 105. A.J. Evert, 17:56.3; 167., 119. Sully Hrycay, 18:12.8; 177., 128. J.T. McCrone, 18:33.1; 188., 139. Jason Ruchi, 19:02.6.


La Follette runners (overall place, team place)—3., 1. Andy Buchanan, 16:01.9; 7., 3. John Prusynski, 16:08.3; 20., 10. Hayden Lamb, 16:33.8; 24., 12. Alex Brill, 16:37.3; 33., 18. Garrett Eklof, 16:43.5; 34., 19. Bretly Bohn, 16:44.4; 35., 20. Trevor Scharnke, 16:44.7.


Area runners—13. Brett Kelly (Madison West), 16:26.1; 15. Spencer Agnew (Fort Atkinson), 16:29.3; 19. Tony Phillips (Sun Prairie), 16:31.6; 36. Jake Burow (Fort Atkinson), 16:45.8; 99. Fernando Mendez (Delavan-Darien), 17:25.5; 127. Cody Brown (Milton), 17:40; 160. Adam Olson (Madison East), 18:07.2.


Division 2


TEAM SCORES


Port Washington 36, Shorewood 67, McFarland 97, Chilton 124, Tomahawk 161, Nekoosa/Port Edwards 161, Waukesha Memorial 216, Whitewater 236, Monroe 254, Ripon 261, Osceola 270, Little Chute 270, Peshtigo 280, New Richmond 280, Berlin 369, Medforod 379.


INDIVIDUAL RESULTS


(5,000 meters)


1. Kevin McCollow (Shorewood), 16:22.9; 2. Jack Hackett (Port Washington), 16:25.3; 3. Brandon Little (Ashland), 16:25.9; 4. Evan Ross (Port Washington), 16:28.3; 5. Daniel Uphoff (New London), 16:28.8; 6. Mark Allen (Port Washington), 16:31.3; 7. Marcus Aumann (Loyal/Greenwood), 16:31.8; 8. Cassidy Bigsby (Pewaukee), 16:33.2; 9. Nate Stumiest (Oconto Falls), 16:33.7; 10. Andrew Erickson (Shorewood), 16:35.7.


11. Damian Hilbert (Chilton), 16:45; 12. Alex Steiner (Chilton), 16:48; 13. Colin Zauner (Port Washington), 16:51; 14. Shane Lacy (McFarland), 16:55.4; 15. Jake Tsacudakis (Ripon), 16:55.8; 16. Nick VanStrydonk (Tomahawk), 16:57.3; 17. Connor Boushon (McFarland), 16:59.1; 18. Dustin Schwobe (Chilton), 17:01.1; 19. Bryan Kinnard (Luxemburg-Casco), 17:02.3; 20. Maurice McSheperd (Wisconsin Lutheran), 17:0.4.


21. James Menor (Peshtigo), 17:04.7; 22. Aaron Easker (Wittenberg-Birnamwood), 17:05.7; 23. Ben Peterson (Nekoosa/Port Edwards), 17:07.7; 24. Bob McCall (Wautoma), 17:07.8; 25. Travis Buetler (New Glarus/Monticello), 17:08.4.


Whitewater runners (overall place, team place)—63., 34. Michael Borglin, 17:40.9; 68., 37. Ben Cipriano, 17:45.9; 70., 39. Alex Adkinson, 17:46.1; 74. Zach Edwards, 17:53.1; 123., 83. Noah Mielke, 18:42.4; 125., 85. Derrick Schleis, 18:44; 143., 103. Armando Sandoval, 19:25.9.


Monroe runners (overall place, team place)—47., 27. Brett DeNure, 17:30.4; 82., 49. Cullen Sampson, 17:56.3; 83., 50. Joe Pecora, 17:57.3; 91., 57. Jon Swartz, 18:07.1; 110., 71. Dylan Starck, 18:27.9; 112., 72. Kyle Klein, 18:29.1; 120., 80. Alex Holmes, 18:39.


Area runners—42. Gabe Vara (Walworth Big Foot), 17:27.8; 58. Caleb Schmiege (Lakeside Lutheran), 17:36.4; 111. Jose Perez (Beloit Turner), 18:28.3.


Division 3


TEAM SCORES


La Crosse Aquinas 78, Webster 115, Brookfield Academy 122, Gillett 150, Oshkosh Lourdes 154, Frederic 176, Sevastopol 184, Sheboygan Lutheran 215, Edgar 234, Fennimore 249, Arcadia 259, Racine Prairie 275, Prentice/Rib Lake 284, Belleville 295, Flambeau 345, Elkhart Lake/Glenbeulah 348.


INDIVIDUAL RESULTS


(5,000 meters)


1. Sean Kutz (Grantsburg), 16:18.2; 2. Paul Hetke (Chetek), 16:22.2; 3. Peter Walsh (Webster), 16:22.4; 4. Jake Lincicum (Albany), 16:30.6; 5. Zachary Wilhelmy (La Crosse Aquinas), 16:32.6; 6. River Karl (Frederic), 16:44.9; 7. Jim Leschke (Oshkosh Lourdes), 16:47.5; 8. Andy Thurner (Fennimore), 16:56.9; 9. Jimmy Heroux (Sevastopol), 17:03.5; 10. Payton Sterba (La Crosse Aquinas), 17:03.9.


11. Chris Mleczko (Kenosha St. Joseph), 17:04.2; 12. Josh Clark (Gillett), 17:04.9; 13. Karan Purewal (Brookfield Academy), 17:04.9; 14. Jon Trzebiatowski (Rosholt), 17:10.4; 15. Jajuan Tyler (Racine St. Catherine’s), 17:11; 16. Tony Bye (ChippewaFalls McDonell), 17:11.8; 17. Jesse Pingel (Brookwood), 17:11.9; 18. Cole Vanderleest (Sevastopol), 17:12.6; 19. Nick Nigh (Auburndale), 17:13.8; 20. Brian Begalke (Sheboygan Lutheran), 17:15.6.


21. Alex Seidling (Princeton), 17:18.6; 22. Ben Anderson (Frederic), 17:19.7; 23. Sam Simones (La Crosse Aquiunas), 17:21; 24. Josh Cute (Belleville), 17:24.4; 25. Evan Ferg (Rosholt), 17:274.


Girls


Division 1


TEAM SCORES


Hartland Arrowhead 92, Whitefish Bay 95, Bay Port 95, Middleton 172, Stoughton 208, Onalaska 209, Germantown 231, Milwaukee DSHA 235, Waukesha West 243, Janesville Craig 248.


Waterford 269, Marshfield 298, Pulaski 309, Holmen 312, Reedsburg 329, Mukwonago 359, Kenosha Tremper 376, Fond du Lac 385, Stevens Point 409, Neenah 441.


INDIVIDUAL RESULTS


(4,000 meters)


1. Kelly Bogard (Kimberly), 14:41.1; 2. Kate Lydy (Germantown), 14:46.3; 3. Rachel Kaminski (Bay Port), 14:47.1; 4. Maggie Bollig (Middleton), 14:48.4; 5. Emma Spoon (Verona), 14:51.9; 6. Kiah Enrke (Stoughton), 15:00.9; 7. Gabby Levac (Arrowhead), 15:01.6; 8. Annie Talajkowski (Whitefish Bay), 15:01.6; 9. Hannah Trasser (Brookfield Cental), 15:06.3; 10. Megan Palmer (Whitefish Bay), 15:09.2.


11. Jessica Dietz (Arrowhead), 15:15.2; 12. Ashley Schoenoff (Baraboo), 15:15.9; 13. Katie Cumming (Hudson), 15:19.1; 14. Joanna Zurko (Muskego), 15:25.7; 15. Ashley Brown (River Falls), 15:25.9; 16. Becca Selner (Ashwaubenon), 15:26.6; 17. Taylor Conway (Brookfield East), 15:26.8; 18. Kenzie Vicker (Whitefish Bay), 15:28; 19. Megan Beers (Oregon), 15:28; 20. Kaitie Antonneau (Racine Horlick), 15:28.9.


21. Emily Schumacher (Arrowhead), 15:31.3; 22. Mackenzie Erdmann (Germantown), 15:31.4; 23. Rachel Schroeder (Kettle Moraine), 15:31.6; 24. Katie McCormack (Brookfield Central), 15:31.8; 25. Allyson McCorison (Bay Port), 15:31.8.


Craig runners (overall place, team place—43., 27. Molly Gilmore, 15:44.9; 51., 32. Rachel Gilmore, 15:49.9; 58., 35. Cassidi Running, 15:52.4; 73., 48. Regina Griffith, 16:00.9; 156., 106. Kaitlin Erdmann, 16:54.1; 173., 123. Cydney Weber, 17:15.8; 187., 137. Ruthie Shea, 17:48.5.


Middleton runners (overall place, team place)—4., 3. Maggie Bollig, 14:48.4; 26., 13. Jenna Archer, 15:31.9; 40., 24. Emily Fowler, 15:43.7; 81., 52. Katherine Nahn, 16.04.3; 128., 80. Tessa Pulvermacher, 16:27; 184., 134. Eileen Walz, 17:41; 186., 136. Katie Gaab, 17:42.6.


Stoughton runners (overall place, team place)—6., 4. Kiah Enrke, 15:00.9; 61., 37. Ada Smith, 15:55.1; 64., 40. Laneta Robinson, 15:57.2; 95., 63. Taylor McMillan, 16:10.1; 96., 64. Nancy Robinson, 16:10.3; 150., 100. Melissa Sasse, 16:46.5; 174., 124. Mikayla Braukhoff, 17:15.8.


Area runners—30. Macaela Magsamen (Fort Atkinson), 15:38.9; 80. Liz Berkholtz (Sun Prairie), 16:03.1; 84. Nicole Kollman (Verona), 16:06.6; 94. Emma Crawford (Madison Memorial), 16:09.8;


Division 2


TEAM SCORES


Lakeside Lutheran 104, Wisconsin Lutheran 114, Dodgeville/Mineral Point 141, Waukesha Memorial 147, Mauston 180, Mount Horeb/Barneveld 199, Plymouth 225, Ripon 226, Hayward 231, Tomahawk 237, Shorewood 250, Sheboygan Falls 256, Mayville 256, West Salem 261, New Richmond 274, Freeom 385.


INDIVIDUAL RESULTS


(4,000 meters)


1. Ashley Buetler (New Glarus/Monticello), 14:11.3; 2. Claire Rindo (Berlin), 14:35.8; 3. Morgan Sickels (Waukesha Memorial), 14:48.4; 4. Brenna Tinney (Osceola), 15:09.5; 5. Emily Bachhuber (Shorewood), 15:14.7; 6. Kelsey Bernet (New Glarus/Monticello), 15:14.7; 7. Kayla Wagner (Baldwin-Woodville), 15:14.8; 8. Denay Hering (Lake Mills), 15:22.7; 9. Morgan Place (Ellsworth), 15:24; 10. Kassie Vaness (Portage), 15:26.2.


11. Stacey Swatek (Wisconsin Dells), 15:27; 12. Ann Tank (Dodgeville/Mineral Point), 15:29; 13. Sammy Woller (New Berlin Eisenhower), 15:32.2; 14. Hannah Utzman (New Richmond), 15:32.2; 15. Maggie Edlebeck (Waupaca), 15:33; 16. Lauren Unser (West Salem), 15:37.5; 17. Areanna Lakowske (Sparta), 15:39.4; 18. Monica Vargas (Greendale), 15:40.6; 19. Sara Levine (Whitewater), 15:41; 20. Jessica Hackmann (Waukesha Memorial), 15:41.


21. Amber Gurske (Maple Northwestern), 15:42.5; 22. Abby Ausloos (Plymouth), 15:43.2; 23. Erica Speigelberg (Wisconsin Lutheran), 15:43.8; 24. Corrine Malcolm (Hayward), 15:45.3; 25. Keely Rubash (Mauston), 15:45.5.


Lakeside runners (overall place, team place) —28., 12. Sarah Leverence, 15:49.4; 41., 18. Kirsten Sukow, 16:08.8; 43., 19. Alyssa Schumacher, 16:09.9; 45., 21. Katie Schommer, 16:11.6; 61., 34. Libby Haasch, 16:23.2; 62., 34. Ellen Schwartz, 16.24; 67., 39. Erin Leverence, 16:30.2.


Area runners—19. Sara Levine (Whitewater), 15:41; 34. Shannon Klein (Brodhead-Juda), 15:58.2; 85. Raquel Newmann (Clinton), 16:44.6.


Division 3


TEAM SCORES


Boscobel 92, Cedar Grove-Belgium 112, Sevastopol 151, Eau Claire Regis 176, Oshkosh Lourdes 178, Edgar 179, Darlington 201, Flambeau 207, Park Falls 211, La Crosse Aquinas 218, Colfax 222, Bangor 237, Iola-Scandinavia 272, Sheboygan Lutheran 291, Lake Country Lutheran 334, Shoreland Lutheran 364.


INDIVIDUAL RESULTS


(4,000 meters)


1. Samantha Bluske (Pardeeville), 15:15.4; 2. Elise Sigg (Pecatonica), 15:16.6; 3. Mackenzie Weber (Oshkosh Lourdes), 15:24.7; 4. Kristin Siemianowski (Bangor), 15:25; 5. Megan Erspamer (Chetek), 15:28.5; 6. Shelby Berning (Chetek), 15:35.7; 7. Alexis Mikaelian (Racine Prairie), 15:35.9; 8. Maria Altepeter (Oshkosh Lourdes), 15.41;9; 9. Haley Moeller (Sevastopol), 15:45.5; 10. Amanda Ross (Brookwood), 15:49.4.


11. Ali Paul (Cedar Grove-Belgium), 15:52.2; 12. Kayla Dahl (Chippewa Falls McDonell), 15:54.8; 13. Becky Kane (Auburndale), 16:00; 14. Ana Breit (Stevens Point Pacelli), 16:00.1; 15. Rachel Wells (Owen-Withee), 16:01; 16. Brianna Skrzypcak (Edgar), 16:01.8; 17. Taylor Harris (Boscobel), 16:03.1; 18. Beth Beyer (Lena/St. Thomas), 16:03.3; 19. Hana Miehe (Darlington), 16:04.2; 20. Paige Pluemer (Park Falls), 16:04.


21. Sarah McMahon (Colfax), 16:04.9; 22. Marina Paul (Cedar Grove-Belgium), 16:05.3; 23. Ashleigh Giese (Marshall), 16:04.4; 24. Meghan Falconer (Sheboygan Christian), 16:08; 25. Katie Kelly (Waukesha Memorial), 16:12.1.



Print Print