Janesville51.5°

Harms captures third straight RVC cross country crown

Comments Comments Print Print
Eric Schmoldt
October 18, 2013

WHITEWATER--Two years ago, Brett Harms felt like he had a chance to win a boys cross country conference title.

On Thursday, he made it three in a row. And now he’s got visions of a state chamiponship in his head.

Harms, a senior from Whitewater, led the Rock Valley Conference boys race at UW-Whitewater from start to finish, completing the 5,000-kilometer course in 16 minutes 15.18 seconds.

“Coming into my sophomore year, I knew I had a shot, because there weren’t any guys returning that were really near me,” Harms said. “But I’ve been challenged the past few years.

“Doing it three times, I don’t really have any words for it.”

Harms helped the Whippets to a second-place team finish with 86 points. McFarland won the boys team title with 51.

The Whitewater girls edged three-time defending conference champ McFarland 80-85 for the team title, their 12th in program history. McFarland freshman Brooke Lonigro took the individual title on the 4,000-meter course in 15:22.58. Clinton’s Julia Kaster was second, nearly 14 seconds back.

“This is a huge improvement over last year's conference meet finish, and they can all be confident they had a hand in the teams success today,” Whitewater coach Chad Carstens said.

Harms burst to the front of the pack at the start and never looked back. Brodhead/Juda’s Dylan Johnson finished second in 17:35.13.

“I knew coming in that I’d be more separated from the competition,” Harms said. “I knew after the first mile I’d sort of separate. Initially, I wanted to go for my record, but seeing the conditions, I knew that was going to be too hard.”

Wet conditions from rain led Harms to conserve energy heading into the postseason slate, which continues for him on Oct. 26 on the same UW-W course.

He’ll try to capture another sectional title there on the way to what would be a fourth appearance at the state meet. Harms has improved his time and position there every year, and he finished in fifth place in Division 2 a year ago.

“Obviously the goal is to win, but it’s extremely difficult,” said Harms, who hopes to run at the collegiate level but has yet to decide on a school. “It’s been a goal ever since I became a runner.”

Rock Valley Conference meet

At UW-Whitewater, Thursday

GIRLS

TEAM RESULTS

Whitewater 80, McFarland 85, Beloit Turner 101, Evansville 108, Jefferson 111, Big Foot 137, East Troy 170, Brodhead/Juda 172, Clinton 202, Edgerton 243, Palmyra-Eagle 312, Orfordville Parkview inc.

TOP INDIVIDUAL FINISHERS

Brooke Lonigro (McF), 15:22.58; Julia Kaster (Cli), 15:36.48; Sarah Ziolkowski (Whi), 15:58.63; Jennifer Seeliger (McF), 16:00.46; Brielle Greenleaf (Eva), 16:00.80; Maddie Rosin (ET), 16:11.47; Brianna Nelson (Jef), 16:11.82; Taylor Bluemel (BJ), 16:12.13; Calli Linse (Jef), 16:12.59; Camryn Burtness (OP), 16:11.86.

OTHER TEAM FINISHERS

Whitewater—14. Andrea Sandoval, 16:34.27; 18. Stephanie Brown, 16:48.57; 19. Abby King, 16:49.24; Liz Mielke, 17:09.90.

McFarland—22. Krystal Goben, 16:50.79; 26. Anissa Hacker, 17:01.39; 35. Elisabeth Klumpyan, 17:24.81.

Turner—12. Casey Behnke, 16:27.33; 17. Rebecca Sennett, 16:47.71; 20. Marissa Brown, 16:49.89; 25. Lynsey Burzinski, 17:00.55; 32. Jordyn Riemer, 17:15.12.

Evansville—Caitey Rosonke, 16:42.06; 24. Taylor Waker, 16:57.57; 28. Emily Mocerro, 17:08.01; 40. Sydney Eftemoff, 17:36.33.

Jefferson—31. Emilie Nelson, 17:13.90; 33. Mallory Aiello, 17:22.86; 34. Libby Knoebel, 17:24.17.

Big Foot—11. Kathryn Colby, 16:44.23; 13. Libby Brooks, 16:33.86; 29. Nicolina Falcone, 17:09.02; 44. Kalen Gillingham, 17:46.02; 45. Olivia Briggs, 17:50.71.

East Troy—23. Erin Parr, 16:55.28; Sarah Vivian, 17:59.58; 48. Emmerson Dignan, 18:02.13; Charlotte Plehn, 18:06.81.

Brodhead/Juda—16. Morganne Goecks, 16:43.62; 27. Taylor Covert, 17:05.74; 59. Danielle Dieckhoff, 18:36.71; 70. Ashley Douglas, 19:47.41.

Clinton—38. Claire Hahn, 17:30.27; 51. Lauren Rusch, 18:11.79; 52. Dani Vance, 18:14.43; 64. Abby Wiedmer, 18:47.70.

Edgerton—21. Erin Chapados, 16:50.18; 43. Riley Lechner, 17:40.88; 58. Glorida Weger, 18:36.04; 60. Melanie Whitmore, 18:41.04; 71. Addy Gausman, 19:55.53.

Palmyra-Eagle—54. Holly Pedersen, 18:24.50; 57. Angela Thompson, 18:35.73; 68. Jackie Sturm, 19:16.30; 72. Hannah Moss, 20:02.96; 76. Lauren Kommer, 21:02.52.

Parkview—56. Kailey Draeving, 18:32.45; 66. Becky Shilts, 18:52.97; 67. Taytum Markee, 19:10.24.

BOYS

TEAM RESULTS

McFarland 51, Whitewater 86, Jefferson 114, Brodhead/Juda 123, Beloit Turner 142, Big Foot 158, Orfordville Parkview 193, Evansville 199, East Troy 199, Edgerton 220, Clinton 227, Palmyra-Eagle 310

TOP INDIVIDUAL FINISHERS

Brett Harms (Whi), 16:58.18; Dylan Johnson (BJ), 17:35.13; Jack Howell (McF), 17:40.77; Fletcher Strahan (BF), 17:49.40; Rylee Miller (Jef), 18:00.12; Brennan Linse (Jef), 18:07.47; Skyler Sendalback (Eva), 18:08.91; James Ehlen (Whi), 18:10.40; Chris Pahnke (McF), 18:11.22; James Fox (Edg), 18:25.02.

OTHER TEAM FINISHERS

McFarland—11. Sam Mischio, 18:26.25; 13. Nicholas Knoche, 18:28.21; 15. Brandon Hass, 18:34.71.

Whitewater—19. Jon Zimdars, 18:49.17; 23. Calvin Otterbacher, 18:57.29; 35. Ryan Anderson, 19:44.89.

Jefferson—12. Jesse Paucek, 18:27.00; 45. Billy Wright, 20:08.03; 46. Jarad Bartlet, 20:11.18.

Brodhead/Juda—14. Peter Speckman, 18:33.29; 29. Rodrigo Yescas, 19:38.50; 37. Justin Krumwiede, 19:52.38; 41. Nate Ciabatti, 20:03.54.

Turner—17. Kyle Swain, 18:40.92; 22. Jakub Bryant, 18:56.95; 24. Ryan Pettit, 19:06.17; 54. Uli Perez, 20:35.37.

Big Foot—28. Travis Berryman, 19:21.48; 32. Nick Migala, 19:42.23; 42. Evan Handel, 20:04.72; 52. Raul Reyes, 20:26.32.

Parkview—30. Leon Opperman, 19:40.94; 31. Garret Reinhardt, 19:41.90; 33. Ian Wittnebel, 19:42.59; 36. Alex Diaz, 19:45.89; 63. Patrick Engen, 21:01.00.

Evansville—38. Brandon Robinson, 19:55.89; 39. Nate Vickery, 19:56.93; 47. Kyle Anderson, 20:12.85; 68. Nick Lehman, 21:18.21.

East Troy—18. Casey Shepherd, 18:44.44; 26. Nick Noltin, 19:20.30; 40. Sam Foley, 19:59.98; 56. Tyler Fridley, 20:39.52; 59. Jon Woods, 20:48.63.

Edgerton—34. Jason Hataj, 19:43.80; 43. Ethan Fox, 20:06.38; 66. Jared Heil, 21:08.25; 67. Logan Laskowski, 21:11.22.

Clinton—16. Cole Peterson, 18:37.02; 49. Thad hahn, 20:14.96; 50. Tyce Bryant, 20:15.86; 51. Ben Vegter, 20:24.68; 61. Trent Kleyn, 20:53.97.

Palmyra-Eagle—27. Ryan Dahms, 19:20.91; 44. Daniel Jones, 20:06.92; 76. Luke Collom, 22:28.35; 81. Calvin Butenhoff, 23:12.83; 82. Zach Woolridge, 23:18.34.



Comments Comments Print Print