Janesville66.2°
SPECIAL SECTION

Prep football roundup: Week 2

Comments Comments Print Print
Gazette staff
August 29, 2014

WEEK 2 FINAL (CLICK HERE FOR THE ROUNDUP OF AREA ACTION)

BIG EIGHT

Janesville Craig 35, Janesville Parker 0

Sun Prairie 49, Beloit Memorial 0

Madison La Follette 28, Madison Memorial 0

Madison West 39, Madison East 35

Middleton 32, Verona 9

BADGER CONFERENCE (CROSSOVER GAMES)

Waunakee 31, Milton 3

AREA NONCONFERENCE

Delavan-Darien 37, Walworth Big Foot 13 (Result of suspended game Saturday)

Brodhead/Juda 12, Evansville/Albany 7

Lodi 42, Edgerton 0

Elkhorn 28, East Troy 7

Mukwonago 32, Lake Geneva Badger 13

North Boone (Ill.) 22, Clinton 12

Belleville 42, Parkview 38

Columbus 42, Whitewater 7

Southwestern 40, Beloit Turner 14 (Result Thursday)

STATE RESULTS

Abbotsford 14, Greenwood 0

Alma/Pepin 35, Independence/Gilmanton 6

Almond-Bancroft 48, Williams Bay 12

Amherst 46, Omro 0

Appleton North 35, Oshkosh West 0

Ashland 20, Oconto Falls 0

Ashwaubenon 24, Manitowoc Lincoln 7

Aurora Central Catholic, Ill. 21, Wauwatosa East 7

Bay Port 58, Green Bay East 15

Belmont 36, Shullsburg 28

Berlin 27, Fox Valley Lutheran 21

Boscobel 52, Wauzeka-Steuben 18

Boyceville 28, Lake Holcombe 0

Brookfield Central 35, Kenosha Bradford 28

Brookfield East 19, Beaver Dam 0

Brown Deer 48, Laconia 0

Bruce 60, Winter 16

Cambria-Friesland 23, Dodgeland 14

Cambridge 35, Deerfield 0

Cameron 26, Cumberland 15

Campbellsport 41, Lomira 14

Cedar Grove-Belgium 14, Manitowoc Lutheran 7

Cedarburg 26, Hamilton 12

Chetek-Weyerhaeuser 20, Unity 0

Chilton 7, Hilbert 0

Clear Lake 42, De Soto 0

Crivitz 48, White Lake/Elcho 0

Cuba City 27, Black Hawk 6

Cudahy 58, Milw. Bay View 6

Darlington 51, New Glarus/Monticello 24

Edgar 27, Auburndale 0

Elkhart Lake/Glenbeulah 41, Sevastopol 0

Fall River 26, Seneca 6

Fond du Lac 54, Appleton West 0

Frederic 28, Glenwood City 6

Freedom 21, Winneconne 0

Gibraltar 64, Stockbridge 0

Grantsburg 28, Northwestern 21

Green Bay Preble 19, Pulaski 7

Green Bay Southwest 45, Sheboygan North 7

Greendale 31, Franklin 14

Greenfield 20, Pius XI 14, OT

Highland 20, Cassville 14

Hillsboro 40, Kickapoo/LaFarge 16

Hurley 48, Ironwood, Mich. 6

Iowa-Grant 34, Palmyra-Eagle 27

Iron Mountain North Dickinson, Mich. 40, Florence 0

Kewaskum 20, Port Washington 14

Kewaunee 53, Oconto 0

Kiel 16, Howards Grove 6

Kimberly 41, Hortonville 7

Kingsford, Mich. 18, Lakeland 0

Ladysmith 20, Flambeau 14

Lake Country Lutheran 48, Catholic Central 22

Lake Mills 41, Wisconsin Dells 7

Lancaster 51, Onalaska 22

Lincoln 20, Royall 0

Little Chute 21, Wrightstown 6

Luxemburg-Casco 28, Denmark 14

Markesan 48, Hustisford 7

Marshall 28, Jefferson 21

Mauston 13, Fennimore 6

McFarland 26, Lakeside Lutheran 21

Menasha 46, Seymour 20

Menominee, Mich. 56, Antigo 0

Menomonee Falls 34, West Bend East 10

Milwaukee Lutheran 28, Waupun 22

Mineral Point 42, Rio 0

Mishicot 52, St. John's NW Military Academy 21

Monona Grove 21, DeForest 0

Monroe 28, Baraboo 0

Mosinee 26, Sheboygan Falls 12

Mount Horeb/Barneveld 28, Stoughton 21

Muskego 42, Oconomowoc 6

Neenah 22, Appleton East 0

New Auburn 8, Northwood 0

New Berlin Eisenhower 21, Whitnall 14

New Lisbon 22, Wild Rose 19

Notre Dame 19, De Pere 7

Oak Creek 40, Wilmot Union 14

Oregon 62, Portage 7

Oshkosh North 30, Kaukauna 28

Owen-Withee 15, Loyal 0

Ozaukee 39, University School of Milwaukee 12

Pardeeville 26, Randolph 24

Pecatonica/Argyle 40, Benton/Scales Mound 12

Plymouth 49, Oostburg 0

Potosi 59, River Ridge 13

Poynette 42, Adams-Friendship 12

Prairie du Chien 25, Mayville 19, 2OT

Prescott 42, St. Croix Falls 6

Racine Case 7, Waterford 6

Racine Horlick 41, Burlington 35

Racine Lutheran 41, Milwaukee South 12

Racine St. Catherine's 21, Shorewood/Milwaukee Messmer 13

Reedsburg Area 34, Edgewood 7

Reedsville 28, Valders 26

Regis 44, Osseo-Fairchild 14

Rice Lake 45, New Richmond 10

Riverdale 34, Brookwood 0

Roncalli 19, New Holstein 0

Saint Mary Central 27, Milwaukee Washington/Metro 26

Saint Marys Springs 30, Wautoma 12

Sheboygan Lutheran/Kohler/Sheboygan Christian 35, North Fond du Lac 0

Sheboygan South 44, Green Bay West 0

Shiocton 48, Lourdes Academy 0

Shoreland Lutheran 47, Kenosha Christian Life 10

Siren 54, Mellen 14

Somerset 34, Gale-Ettrick-Trempealeau 13

South Milwaukee 33, Westosha Central 9

Southern Door 35, Algoma 8

Spring Valley 20, Elmwood 6

St. Francis, Ill. 48, Menomonie 7

Stevenson, Ill. 35, Kenosha Indian Trail 0

Superior 31, Merrill 7

SWCHA 47, Horicon 22

Tri-County 24, Johnson Creek 14

Union Grove 28, Kenosha Saint Joseph Catholic Academy 7

Washburn/Bayfield/South Shore 52, Menominee Indian 8

Waterloo 28, Watertown Luther Prep 12

Waukesha North 26, Watertown 23

Waukesha West 62, New Berlin West 0

Waupaca 43, Ripon 7

Wauwatosa West 35, Grafton 15

Webster 8, Turtle Lake 0

West Allis Nathan Hale 48, Milw. Samuel Morse-Marshall 0

West De Pere 56, Marinette 12

Westfield Area 14, Montello/Princeton/Green Lake 0

Weston 49, Wonewoc-Center 30

Weyauwega-Fremont 26, Brillion 14

Whitefish Bay 14, Slinger 7, OT

Winnebago Lutheran Academy 47, Random Lake 0

Wisconsin Lutheran 21, Pewaukee 20

Xavier 56, Clintonville 24

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Altoona vs. Fall Creek, ppd. to Aug 30.

Assumption vs. Thorp, ppd. to Aug 30.

Athens vs. Newman Catholic, ppd. to Aug 30.

Bangor vs. Blair-Taylor, ppd. to Aug 30.

Big Foot vs. Delavan-Darien, ppd. to Aug 30.

Black River Falls vs. Tomah, ppd. to Aug 30.

Cashton vs. Luther, ppd. to Aug 30.

Chippewa Falls vs. Medford Area, ppd. to Aug 30.

D.C. Everest vs. Wisconsin Rapids Lincoln, ppd. to Aug 30.

Dodgeville vs. Marathon, ppd. to Aug 30.

Durand vs. Mondovi, ppd. to Aug 30.

Eau Claire North vs. La Crosse Logan, ppd. to Aug 30.

Ellsworth vs. Colfax, ccd.

Fort Atkinson vs. Sauk Prairie, ppd. to Aug 30.

Kenosha Tremper vs. Antioch, Ill., ppd. to Aug 30.

La Crosse Central vs. Eau Claire Memorial, ppd. to Aug 30.

McDonell Central vs. Gilman, ppd. to Aug 30.

Necedah vs. Cochrane-Fountain City, ppd. to Aug 30.

Neillsville vs. Cadott, ppd. to Aug 30.

New London vs. Shawano Community, ppd. to Aug 30.

Oakfield vs. St. Thomas Aquinas/Lena, ppd. to Oct 26.

Port Edwards vs. North Crawford, ppd. to Aug 30.

Rhinelander vs. Wittenberg-Birnamwood, ppd.

Richland Center vs. West Salem, ppd. to Aug 30.

Saint Croix Central vs. Barron, ppd. to Aug 30.

Stanley-Boyd vs. Spencer/Marshfield Columbus, ppd. to Aug 30.

Stratford vs. Colby, ppd. to Aug 30.

Tomahawk vs. Pittsville, ppd. to Aug 30.

Viroqua vs. Melrose-Mindoro, ppd. to Aug 30.

Wausau East vs. Marshfield, ppd. to Aug 30.

Wausau West vs. Stevens Point, ppd. to Aug 30.

Westby vs. Sparta, ppd. to Aug 30.

Whitehall vs. Arcadia, ppd. to Aug 30.



Comments Comments Print Print